Kosmotýdeník 347 (6.5. – 11.5.)

K nedělnímu obědu je vám již tradičně servírován čerstvý Kosmotýdeník, který shrne nejzajímavější události kosmonautiky za posledních sedm dní. Dnes bude hlavním tématem stěhování části zaměstnanců Virgin Galactic do Nového Mexika, kde konečně obsadí část prvního komerčního kosmodromu Spaceport America a započnou poslední přípravnou fázi před začátkem komerčních letů na hranici kosmického prostoru. Podíváme se také do floridského přístavu, kde byly poprvé sklopeny nohy Falconu 9, anebo na přepravu solární plachetnice. Přeji vám dobré čtení a hezkou neděli.

Virgin Galactic se chystá na zahájení pravidelných letů na hranici vesmíru

WhiteKnightTwo před Spaceport America

WhiteKnightTwo před Spaceport America
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Když v roce 1990 začínající poradce Stanford University Dr. Burton konstatoval, že je ideální čas na stavbu komerčního kosmodromu, který budou moci využívat aerokosmické soukromé společnosti, těžko si asi mohl myslet, že k realizaci dojde až o tolik let později. A ačkoli se Spaceport America staví již od roku 2006 a již od roku 2011 je otevřený, první skutečné soukromé lety na hranici kosmického prostoru se přiblížily až v tomto týdnu. Společnost Virigin Galactic totiž oznámila, že přesouvá část svých zaměstnanců právě do nového zařízení v Novém Mexiku a je konečně připravena zahájit historicky první komerční pravidelné lety na hranici kosmického prostoru.

Také už je to dlouho, co Sir Richard Branson poprvé oznámil dohodu o založení pozemského kosmického přístavu severně od města Las Cruces v Novém Mexiku. To se stalo v roce 2005. Program Virgin Galactic SS2 však nabral mnohaleté zpoždění, které výrazně prodloužila také smrtelná nehoda při jednom z testů v roce 2014.

Spaceport America umožňuje odbavit jak malé raketoplány, tak i klasické rakety

Spaceport America umožňuje odbavit jak malé raketoplány, tak i klasické rakety
Zdroj: https://images.adsttc.com/

Spaceport America však nezel od svého dokončení prázdnotou. Tedy alespoň ne úplnou. Jistou dobu měla pozemky kolem komerčního kosmodromu, který umožňuje provozovat jak vertikálně, tak i horizontálně provozované kosmické prostředky, pronajatá společnost SpaceX, která zde plánovala zkoušet své zařízení Grasshopper. SpaceX však nakonec zůstala v McGregoru. Od roku 2015 zase probíhají takzvané Spaceport America Experience, tedy placené prohlídky celého komplexu. Prostor využívají i různé univerzity a vědecké instituce k experimentálním (suborbitálním) testům. Většina prostor však dlouhodobě zeje prázdnotou, což vedlo k mnoha politickým tlakům a auditům ohledně celého projektu. Nyní se však zdá se situace změní, protože se snad dávají věci do pohybu.

Virgin Galactic zaznamenala v poslední době v programu SS2 mnoho úspěchů a nyní již dle jejích slov zbývá jen několik málo zkušebních letů, než bude moct být zahájen komerční provoz. Společnost dále oznámila, že nosný letoun VMS Eve a SpaceShip Two jsou připraveny k přesunu do Nového Mexika. To by se mělo stát v letošním létě. Sesterská výrobní společnost Virgin Galactic, The Spaceship Company (TSC), dokončí závěrečné zkušební lety právě z Nového Mexika za účelem rychlejšího zahájení plně komerčních letů pro cestující a samozřejmě VSS2 může sloužit i pro vynášení vědeckých experimentů.

Společnost TSC bude mít i nadále hlavní sídlo v Mojave, kde bude pokračovat v budování plánované flotily společnosti Virgin Galactic a to jak flotily malých raketoplánů SpaceShipTwo, tak i nosných letadel WhiteKnightTwo. Nicméně se z dosavadního sídla TSC přesune do Nového Mexika zhruba 100 zaměstnanců.

George Whitesides, generální ředitel společnosti Virgin Galactic a The Spaceship Company řekl: „Toto oznámení (o přesunu zaměstnanců) signalizuje konečné odpočítávání zahájení pravidelných komerčních letů pro platící cestující a vědeckého výzkumu ze Spaceport America.

Navazuje na velký pokrok v provozní připravenosti celého kosmodromu, včetně dokončení hangáru, kanceláří, palivových skladišť, skladů a antény pro telemetrii a komunikaci, stejně jako veškerého interiérového vybavení. To vše staví Nové Mexiko na přední linii technologických inovací a ukazuje jej jako jedno z mála míst na Zemi, které je hostitelem pravidelných letů lidí do vesmíru.

Spaceport America

Spaceport America
Zdroj: https://cdn.theatlantic.com/

Sir Richard Branson, který by měl letět na jednom ze zahajovacích komerčních letů SS2, k tomu řekl: „Dobrodružná cesta Virgin Galactic byla od počátku spojena se Spaceport America a je nyní na místě, abych poděkoval novému Mexiku, že dodrželo svůj slib na postavení komerčního kosmodromu. Dnes jsem ještě o to více nadšen, že mohu oznámit, že na oplátku jsme nyní připraveni přivést Nové Mexiko k titulu světově prvního státu, který provozuje komerční kosmické lety.

Během své řeči Richard Branson také zmínil, že Virgin Galactic stále plánuje celosvětovou síť komerčních kosmodromů, které umožní létat zákazníkům z různých míst světa, stejně tak jako je využívat pro přepravu mezi vzdálenými místy světa během pár desítek minut. Zde možná narážel i na program SpaceX s jejich Spaceship Superheavy. Dále mluvil konkrétně o Británii, jako dalším místě, kde vznikne nový komerční kosmodrom. Což není velké překvapení, protože Spojené království má velký zájem o svůj vlastní kosmický přístav, který by měl být schopen už od počátku obsloužit projekty právě jako SS2.

Kosmický přehled týdne:

Na níže přiložené fotografii můžete vidět, jak také může cestovat družice. Druhý exemplář LightSail 2 od The Planetary Society je 3U cubesat, experimentální sluneční plachetnice, která byla přepravena běžnou leteckou linkou jako osobní zavazadlo do Albuquerque v Novém Mexiku na integraci do vypouštěcího kontejneru. Plachetnice poletí v rámci mise STP-2, tedy při druhém letošním startu Falconu Heavy od SpaceX. Start je zatím plánován nejdříve na 22. června.

Solární plachetnice

Solární plachetnice
Zdroj: https://planetary.s3.amazonaws.com/

První stupeň Falconu 9 z mise s nákladní lodí Dragon CRS-17 se stal prvním, u kterého SpaceX plně využila schopnost sklopit přistávací nohy. Ačkoli to vypadá jako bezvýznamná věc, jedná se o důležitý krok k opravdu rychlé znovupoužitelnosti stupňů. Ačkoli proběhly pokusy o sklápění již dříve, ještě nikdy nebyly použity opravdu. Dříve byly vždy nohy nakonec odmontovány. Prohlédněte si fotky. Zároveň však byly potvrzeny domněnky o neúspěšném padákovém testu, který v dubnu absolvovala maketa kabiny lodi Crew Dragon. Při tomto testu se testovala situace, při které se neotevřel jeden z padáků. Zbylé tři padáky se však zřejmě zcela nerozevřely a maketa kabiny byla při přistání poškozena. Více na ElonX.cz.

Příprava na sklopení nohou

Příprava na sklopení nohou
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Sklápění nohou

Sklápění nohou
Zdroj: https://www.teslarati.com/

¨První stupeň Falconu 9 připravený k přepravě se sklopenými nohami

První stupeň Falconu 9 připravený k přepravě se sklopenými nohami
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Podívejte se na servisní modul Orionu, který byl 29. dubna usazen na adaptér Spacecraft Adapter v budově O&C v Kennedyho vesmírném středisku. Servisní modul a adaptér nyní čeká akustický test D-FAT.

Servisní modul spojený s adaptérem

Servisní modul spojený s adaptérem
Zdroj: https://www.nasa.gov

O SpaceX ještě jednou. Byl zveřejněn první snímek nákladu, který má Falcon 9 vynést v polovině května. Nemá jít o nic menšího, než první velkou dávku družic Starlink, což je vlastní projekt SpaceX na světovou síť, která bude poskytovat internet. Družic má být v síti přes 4 000 a první várka má startovat v rámci mise Starlink #1. A nyní zajímavá zpráva, dle fotografie má jít o 60 exemplářů těchto družic, které budou v různých vývojových fázích. Prohlédnout si je můžete zde. Start vám zprostředkujeme Živě a česky.

Přehled z Kosmonautixu:

Týden plný zajímavých zpráv, tak by se dalo shrnout uplynulých sedm dní a i tentokrát jsme většinu zajímavých informací přetavili v články, u nás vychází minimálně dva denně. Pojďme se na ně podívat. Nejdříve jsme se společně se sondou OSIRIS-REx podívali na planetku Bennu v perspektivě. Také jsme nahlédli do kuchyně ESA a viděli, jak evropský radionuklidový zdroj pro kosmické aplikace dodává elektřinu. Dále jste mohli živě sledovat přílet automatické nákladní lodi Dragon CRS-17 k ISS. V úterý jste se již tradičně mohli těšit na další díl seriálu Svět nad planetou. Rozměrová maketa prvního stupně rakety SLS úspěšně dorazila do Stennisova střediska. Kolos jste mohli vidět na fotkách. Globální prašná bouře, která stála v minulém roce elektronický život vozítko Opportunity, přinesla mnoho velmi cenných vědeckých dat. K planetce Bennu jsme se tento týden vrátili ještě jednou, to když vznikla první teplotní mapa. Již za dva roky se můžeme těšit na první ostrý test planetární obrany. Na ISS proběhne velmi zajímavý experiment, při kterém se zkoumá, jak dokáže přežívat život ve smrtícím prostředí vesmíru. NASA představila velmi zajímavý výzkum, který se zabývá tím, jaký vliv má radiace v kosmu na zdraví člověka. Několika povedenými fotografiemi jsme se podívali, jak probíhají přípravy zařízení Starhopper od SpaceX. Jednou z hlavních zpráv bylo v tomto týdnu oznámení společnosti Blue Origin o přípravě nákladního lunárního landeru. Týden jsme uzavřeli dobrou zprávou o stavu příprav rampy na evropském kosmodromu pro raketu Ariane 6.

Snímek týdne:

Snímek týdne bude nyní spíše vizualizací týdne. Hlavní zprávou se tentokrát stalo oznámení Jeffa Bezose a jeho firmy Blue Origin, která představila komerční nákladní lander, pro dopravu nákladu na Měsíc. Ten hlavní je nyní určen pro lehké a středně těžké náklady. Do budoucna se prý připravuje i lander pro lety s lidmi. Lander od Blue Origin má být možné použít pro řadu účelů, od vysazení landeru, jednotlivých přístrojů, či vozítek, až pro dopravu zásob, nebo vypouštění cubesatů během letu k Měsíci. Poháněn má být vodíkovým motorem BE-7.

Nákladní lander pro Měsíc od Blue Origin

Nákladní lander pro Měsíc od Blue Origin
Zdroj: https://www.blueorigin.com/

Video týdne:

Tento týden oslavila společnost SpaceX od svého založení 17 let. Není, myslím, třeba opakovat, co vše se jí povedlo a co zatím naopak ne, prostě si jen užijte video, které na toto výročí vzpomíná.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/…/2019/05/NSF-2019-05-10-17-08-57-589.jpg
https://cdn.theatlantic.com/assets/media/img/2018/02/26/Figure_0/1920.jpg?1519743225
https://images.adsttc.com/…/slideshow/1613_fp438393_indesign.jpg?1442261778
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/05/IMG_7590rt.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D55_FgQW0AIvHTE.jpg:large
https://www.teslarati.com/…retraction-4-of-4-050719-Tom-Cross-1-crop-c-951×1024.jpg
https://pbs.twimg.com/media/D6DkvKNW0AAYhX9?format=jpg&name=large
https://www.blueorigin.com/assets/blueorigin_bluemoon.jpg
https://www.blueorigin.com/assets/blueorigin_bluemoon_ascent.jpg
https://planetary.s3.amazonaws.com/…/20190507_lightsail2-in-pelican-may-2019_f840.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 347 (6.5. – 11.5.)”

  1. Jiný Honza napsal:

    Snímek týdne se mi jako animace nezobrazuje.

  2. Hejaaa napsal:

    SS2 = SpaceShip Two

    Skoda že si nedávajte pozor na skratky. Tie musím googlit kvôli uisteniu že si ich vykladá správne…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.