Únorové Vesmírné výzvy si pro nás v úvodu připravily odběr vzorků z planetky Ryugu sondou Hayabusa 2, pak se podíváme na start rakety Falcon 9 se soukromým izraelským lunárním landerem Beresheet na špici, čeká nás i několik prvních testovacích družic sítě OneWeb vynesených raketou Sojuz z kosmodromu Kourou, rozloučíme se s roverem Opportunity a na závěr si zaktualizujeme harmonogram soukromých lodí pro posádku.
Rubrika Kosmonautika v kostce nabídne velké množství krátkých zpráv ze světových kosmodromů, orbity Země, ale i vzdálenějšího vesmíru.
114. díl Vesmírných výzev si pro vás připravil opět pořádnou porci událostí z kosmonautiky. Pořad bude mít premiéru dnes ve 20:00. Srdečně Vás zveme ke společnému sledování premiéry – jako obvykle bude na YouTube připravený chat.
Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.
Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každé pondělí zde vycházejí pořad s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.
Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Zdroje obrázků:
https://spacewatch.global/wp-content/uploads/2018/12/SpaceIL_1jpg.0.0.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png
Skveli prenos, ale mam jednu otazku proc jsou kosmonauti kteri poleti v sojuzu ms 12 na navsteve v Kremlu?
Jedná se o tradici. Každá posádka před startem absolvuje celou řadu podobných návštěv a všelijakých tradičních činností. U kremelské zdi například pokládají kytice k hrobům Gagarina a Koroljova. Více informací naleznete například v tomto článku.
Dekuji za odpoved.
Prečo je obraz taký mrňavý ?
Nedá sa zväčšiť ani zastaviť !
Chyba bude u Vás, video je dostupné ve všech velikostech až do rozlišení 4K.
Při těch nádherných záběrech na detaily podvozku roveru Opportunity mi to nedá hodin sem jeden link. Ten šestikolový podvozek je založen na návrhovém vzoru, který se jmenuje „rocker bogie mechanism“. O tom, jak je realizován na Opportunity a Spirit hodně dobře pojednává tento dokument:
http://esmats.eu/amspapers/pastpapers/pdfs/2004/harrington.pdf
A prakticky každého napadne, jak jsou vlastně propojeny levá a pravá trojice kol, když je to všechno uloženo kyvně. Vlastní tělo roveru je vždycky v náklonu, který je průměrem náklonů levé a pravé strany. O to se stará vahadlo, propojené na obou koncích s pákami od obou podvozků. Vahadlo je krásně znázorněno (modrou barvou) na tomto obrázku roveru Curiosity, propojené (žlutými) tyčemi s (modrými) pákami levé a pravé poloviny podvozku. Všechno je to volně v ložiscích a pro základní kyvnou funkčnost to nepotřebuje žádné motory:
Díky moc za odkazy!
Mall.tv…. Za chvíli Alza.tv nebo Amazon.tv…. chce se mi zvracet
Proč? A jak to souvisí s videem, které je na YouTube?