Další česká stopa na nové evropské rampě

Před pár měsíci jsme Vás informovali o úspěchu společnosti MCE Slaný, která vyrobí deflektor spalin pro novou odpalovací rampu, která roste na kosmodromu v Kourou a ze které by měly startovat nové rakety Ariane 6. Nyní přichází další zpráva, která ukazuje, že zlaté české ručičky se opět dokáží prosadit v mezinárodní konkurenci. Společnost UNEX z Uničova totiž vyhrála výběrové řízení na dodávku 16 sad podvozků a nejrůznějších spojovacích prvků s celkovou hmotností přes 800 tun, které se stanou součástí mobilní obslužné věže pro rakety Ariane 6.

Přímo ve výrobní hale v Uničově se vyrobí díly pro všechny podvozky, které se zde následně smontují a doplní o pohonné jednotky a elektrické či hydraulické prvky. Součástí bude i testování všech systémů, aby bylo před odesláním do Francouzské Guyany jisté, že fungují správně. „Jedná se o projekt, který je specifický i z pohledu materiálové náročnosti. Kromě použití standardních konstrukčních ocelí budou na zakázku použity i jemnozrnné oceli (S460), oceli s vyšší mezí kluzu v zušlechtěném stavu (S690), či materiály typu 42CrMo4 (ušlechtilá konstrukční ocel). Svařovat je nutné metodou 136, tedy metodou obloukového svařování tavící se plněnou elektrodou v aktivním plynu. Náročnost technologického postupu výroby podtrhuje také to, že je nutné kombinovat mražení dusíkem a nahřívání dílů, jako jsou spojovací hřídele, a současně odstraňování pnutí v materiálu žíháním a vibrováním,“ vysvětlil pro firemní web Michal Kemler, ředitel produktové skupiny těžkého strojírenství ve společnosti UNEX.

Zdroje informací:
http://www.unex.cz/
https://zpravy.e15.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ariane_6_launch_pad/16535793-1-eng-GB/Ariane_6_launch_pad.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

45 komentářů ke článku “Další česká stopa na nové evropské rampě”

 1. Dušan napsal:

  Mě osobně velmi těší, že UNEX tu zakázku získal.

  Je známo, zda ty komponenty také vyvinul nebo se jednalo pouze o samotnou výrobu včetně testování?

  Pokud byl v zakázce také vývoj, v takovém případě je to úplná bomba.

  Pokud ne, chtělo by to příště se na vývoji i podílet. Lidi tu na to určitě jsou.

 2. Rudolf Šíma napsal:

  A to není zdaleka poslední slovo českých výrobců. Pravda, hodinky ani kulovnice to nejsou, ale jistá prvenství nám nelze upřít. Srandičkáři, to my zase jsme. 🙂 https://www.novinky.cz/auto/463488-skoda-superb-se-vydala-k-marsu-start-probehl-ve-francii.html

 3. Duško napsal:

  Čo dodať. Len Gratulujem!
  Každému, ktorý spochybňuje investície do vesmírneho výskumu, treba odkázať že ja firma ktorá nemá nič spoločné s výskumom vesmíru môže na výskume zarobiť.

 4. Milanek napsal:

  Trochu mně překvapuje ta rychlost se kterou se to staví, kdy se o téhle raketě poprvé začalo mluvit ? odhaduji před 3mi lety ? když už staví rampu tak to znamená že min 2 roky je známá konečná podoba rakety

 5. Kontrakt byl vysoutěžen zahraniční společností, ne uvedenou českou. Ta se ale samozřejmě na aktivitě podílí tak jak je popsáno ve článku. A to samo o sobě je velmi pozitivní.

 6. Android napsal:

  Tak jako že super, ale co mi nejde do hlavy je ta nutnost nějakého mražení dusíkem atd. Dyť jde o obyčejný podvozek na relativně běžnou věc s nápravovým zatíženim podobné jako je u lokomotivy.
  Tuhle fušku by možná zvládnula kde která lepší firma. Základní a nejdůležitější informací by pro mne byla informace zda byla zakázka vysoutěžena a nebo přidělena na základě „kvót“ a nebo dle skutečných předností. To je jako s holkama v korporacích. Jsou korporace kde holky dostanou přednost protože jsou holky a protože byl potřeba splnit nějaký vnitřní či extrení předpis. Ve skutečnosti ale vhodnější kandidát byl přeskočen.. znevýhodněn.

 7. Alois napsal:

  Těžké strojírenství v zemi, která nemá suroviny je nesmysl.

 8. frank napsal:

  Krásný důkaz toho, že bez těžkého strojírenství to nejde a ne všechno se dá vytisknout 🙂

 9. Honza Slavík napsal:

  Z Unexu jsem před lety utekl, když se z výborné fabriky začínal stávat špatnej komunál. Ale lidi tam jsou šikovní a makat uměj, tak věřím, že se dílo povede.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.