Další česká stopa na nové evropské rampě

Před pár měsíci jsme Vás informovali o úspěchu společnosti MCE Slaný, která vyrobí deflektor spalin pro novou odpalovací rampu, která roste na kosmodromu v Kourou a ze které by měly startovat nové rakety Ariane 6. Nyní přichází další zpráva, která ukazuje, že zlaté české ručičky se opět dokáží prosadit v mezinárodní konkurenci. Společnost UNEX z Uničova totiž vyhrála výběrové řízení na dodávku 16 sad podvozků a nejrůznějších spojovacích prvků s celkovou hmotností přes 800 tun, které se stanou součástí mobilní obslužné věže pro rakety Ariane 6.

Přímo ve výrobní hale v Uničově se vyrobí díly pro všechny podvozky, které se zde následně smontují a doplní o pohonné jednotky a elektrické či hydraulické prvky. Součástí bude i testování všech systémů, aby bylo před odesláním do Francouzské Guyany jisté, že fungují správně. „Jedná se o projekt, který je specifický i z pohledu materiálové náročnosti. Kromě použití standardních konstrukčních ocelí budou na zakázku použity i jemnozrnné oceli (S460), oceli s vyšší mezí kluzu v zušlechtěném stavu (S690), či materiály typu 42CrMo4 (ušlechtilá konstrukční ocel). Svařovat je nutné metodou 136, tedy metodou obloukového svařování tavící se plněnou elektrodou v aktivním plynu. Náročnost technologického postupu výroby podtrhuje také to, že je nutné kombinovat mražení dusíkem a nahřívání dílů, jako jsou spojovací hřídele, a současně odstraňování pnutí v materiálu žíháním a vibrováním,“ vysvětlil pro firemní web Michal Kemler, ředitel produktové skupiny těžkého strojírenství ve společnosti UNEX.

Zdroje informací:
http://www.unex.cz/
https://zpravy.e15.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/ariane_6_launch_pad/16535793-1-eng-GB/Ariane_6_launch_pad.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

45 komentářů ke článku “Další česká stopa na nové evropské rampě”

  1. Honza Slavík napsal:

    Z Unexu jsem před lety utekl, když se z výborné fabriky začínal stávat špatnej komunál. Ale lidi tam jsou šikovní a makat uměj, tak věřím, že se dílo povede.

  2. frank napsal:

    Krásný důkaz toho, že bez těžkého strojírenství to nejde a ne všechno se dá vytisknout 🙂

  3. Alois napsal:

    Těžké strojírenství v zemi, která nemá suroviny je nesmysl.

  4. Android napsal:

    Tak jako že super, ale co mi nejde do hlavy je ta nutnost nějakého mražení dusíkem atd. Dyť jde o obyčejný podvozek na relativně běžnou věc s nápravovým zatíženim podobné jako je u lokomotivy.
    Tuhle fušku by možná zvládnula kde která lepší firma. Základní a nejdůležitější informací by pro mne byla informace zda byla zakázka vysoutěžena a nebo přidělena na základě „kvót“ a nebo dle skutečných předností. To je jako s holkama v korporacích. Jsou korporace kde holky dostanou přednost protože jsou holky a protože byl potřeba splnit nějaký vnitřní či extrení předpis. Ve skutečnosti ale vhodnější kandidát byl přeskočen.. znevýhodněn.

  5. Kontrakt byl vysoutěžen zahraniční společností, ne uvedenou českou. Ta se ale samozřejmě na aktivitě podílí tak jak je popsáno ve článku. A to samo o sobě je velmi pozitivní.

  6. Milanek napsal:

    Trochu mně překvapuje ta rychlost se kterou se to staví, kdy se o téhle raketě poprvé začalo mluvit ? odhaduji před 3mi lety ? když už staví rampu tak to znamená že min 2 roky je známá konečná podoba rakety

  7. Duško napsal:

    Čo dodať. Len Gratulujem!
    Každému, ktorý spochybňuje investície do vesmírneho výskumu, treba odkázať že ja firma ktorá nemá nič spoločné s výskumom vesmíru môže na výskume zarobiť.

  8. Rudolf Šíma napsal:

    A to není zdaleka poslední slovo českých výrobců. Pravda, hodinky ani kulovnice to nejsou, ale jistá prvenství nám nelze upřít. Srandičkáři, to my zase jsme. 🙂 https://www.novinky.cz/auto/463488-skoda-superb-se-vydala-k-marsu-start-probehl-ve-francii.html

  9. Dušan napsal:

    Mě osobně velmi těší, že UNEX tu zakázku získal.

    Je známo, zda ty komponenty také vyvinul nebo se jednalo pouze o samotnou výrobu včetně testování?

    Pokud byl v zakázce také vývoj, v takovém případě je to úplná bomba.

    Pokud ne, chtělo by to příště se na vývoji i podílet. Lidi tu na to určitě jsou.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.