Další krok k samostatnosti Curiosity

Vozítko Curiosity, které brázdí již téměř 4 roky povrch Marsu, se dočkalo softwarového vylepšení, které mu umožňuje provádět autonomní průzkum cílů pomocí laserového spektrometru ChemCam. Pozemní operátoři sice stále většinu cílů stále vybírají sami, ale vozítko samotné si za týden zvolí několik objektů, u kterých dálkově prozkoumá jejich složení. Nový autonomní režim nemá za úkol nahradit člověka, jeho úkolem je přinést nové možnosti, které vhodně doplní už tak dost široké možnosti tohoto roveru.

Za vším stojí program jménem AEGIS (Autonomous Exploration for Gathering Increased Science), který se původně použil u roveru Opportunity – zde ale nedostal tolik prostoru a navíc obsluhoval jiný přístroj. Program na Opportunity využívá snímků z širokoúhlých kamer a na základě jejich analýzy autonomně rozhoduje, které kameny budou vyfoceny detailnější kamerou s užším zorným polem. V roce 2011 získal program AEGIS ocenění „Software of the Year“.

Díky tomuto programu může rover provádět výzkum i v době, kdy by zadávání příkazů ze Země bylo složité – třeba v průběhu delšího přejezdu. Vědci přitom mají možnost ovlivňovat zadání, podle kterých se program rozhoduje, který kámen prozkoumá. Je tak možné filtrovat cíle podle velikosti, nebo odrazivosti. Software pak prohlíží snímky z navigačních kamer NavCam a hledá na nich cíle, které odpovídají zadáním. Pokud je najde, aktivuje přístroj ChemCam, který na kámen vyšle sérii laserových pulsů.

Vlevo originální snímek z NavCam, vpravo pak z ChemCam

Vlevo originální snímek z NavCam, vpravo pak z ChemCam
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Curiosity zatím pomocí ChemCam prozkoumala již 10 000 bodů na 1400 objektech, do kterých vyslala více než 350 000 laserových pulsů. Místo zásahu sleduje kamera se spektrometrem, který na základě barevných spekter vypařených materiálů určuje jejich chemické složení. Jelikož je umístěn na „hlavě“ vozítka, může svým laserem prozkoumat i objekty, které leží 7 metrů od roveru, jeho další výhodou je, že se opakovaným použitím nepoškozuje.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.msl-chemcam.com/images/header/header_07.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/pia20762_aegis-chemcam-sol-1400.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Další krok k samostatnosti Curiosity”

  1. Vladimír Podivínský napsal:

    To by byla zajímavá série článků jaký software a hardware používají sondy, družice anebo rakety:-)

  2. Martin napsal:

    Jsou někde kdys pozici informace o tom jaké velikosti dosahuje ta část aktualizovaného softwaru? A jaká byla přenosová rychlost během updatu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.