Boeing nebude na ISS vozit zásoby

Jak jsme na našem portálu již informovali, momentálně je v plném proudu příprava na druhé kolo programu pro dopravu nákladů na ISS, tedy CRS-2. Společnosti předložily své nabídky v prosinci loňského roku. V článku vydaném v polovině března jsme psali o tom, že NASA oznámí vybrané firmy v červnu, ovšem nestalo se tak. Kosmická agentura oznámila, že pro posouzení potřebuje více času a rozhodnutí tak přesunula na začátek listopadu. Ovšem aktuální zprávy z NASA hovoří o dalším odkladu finálního výběru. Přestože se může zdát, že se nic neděje, minimálně jedna velká změna už na veřejnost prosákla.

Momentálně se zdá, že výsledky výběru pro program CRS-2 budou zveřejněny nejpozději 30. ledna 2016. Podle oficiálního prohlášení z NASA je odklad opět způsoben snahou o co nejpodrobnější prozkoumání, porovnání a zvážení nabídek, které jsou velmi komplexní. Agentura přitom zdůraznila, že nemůže sdělovat ani dílčí informace o tom, jak si jednotlivé nabídky stojí, protože stále běží výběrové řízení.

CST-100

CST-100
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

To Kelly Kaplan, tiskový mluvčí společnosti Boeing byl přímější. Ve svém vyjádření potvrdil, že NASA jeho společnosti oznámila, že už dále s jejich lodí CST-100 pro dopravu zásob na ISS ve výběru nepočítá. To je poměrně překvapivé zjištění. Boeing má s NASA nadstandardní vztahy a CST-100 byla vloni spolu s upravenou lodí Dragon od SpaceX vybrána pro dopravu astronautů na stanici po roce 2017.

Když si Boeing podal přihlášku do programu CRS-2, očekávalo se, že bude jedním z horkých kandidátů. Když pak havárie potkaly obě firmy, které momentálně vozí zásoby na ISS, tedy SpaceX a OSC, tak naděje Boeingu ještě vzrostly. Aktuální vyřazení je proto velmi nečekané. Obecně vzato se očekává, že NASA vybere minimálně dvě firmy. Díky tomu bude zajištěno rozložení nákladu mezi více dodavatelů a stanice bude mít zajištěné zásoby i v případě selhání jedné společnosti.

Cygnus po svém prvním zásobovacím letu k ISS

Cygnus po svém prvním zásobovacím letu k ISS
Zdroj: http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/

Oficiální místa firem Orbital ATK a Sierra Nevada oznámily, že jsou stále ve hře o nákladní kontrakt. „Můžeme potvrdit, že stále zůstáváme ve výběru pro CRS-2, ale nemáme žádné komentáře k aktuálnímu zpoždění ve vyhlášení výsledků,“ odpověděl portálu spaceflightnow.com Sean Wilson, tiskový mluvčí Orbital ATK a doplnil: „Budeme i nadále pokračovat v dodávání dodatečných informací, které bude NASA potřebovat. Kromě toho jsme momentálně na 100% zaměření na naše nadcházející nasmlouvané zásobovací mise z aktuálního programu CRS-1 a na návrat modernizovaných raket Antares do provozu příští rok.

Návrh nákladního miniraketoplánu Dream Chaser

Návrh nákladního miniraketoplánu Dream Chaser
Zdroj: http://i.ytimg.com/

Za společnost Sierra Nevada informoval tiskový mluvčí Krystal Scordo portál spaceflightnow.com: „NASA se rozhodla, že otevře diskusi o našem projektu v rámci CRS-2.“ Její miniraketoplán Dream Chaser byl původně vyvíjený pro dopravu astronautů. Dostal se až těsně před brány finále, do kterého nakonec jako jediný nepronikl. Firma proto zkusila využít rozpracovaný návrh a upravit jej na nákladní verzi. umožňoval by vozit na stanici náklad v přetlakové i nepřetlakové části, přičemž by následně přistával na ranveji.

Firma SpaceX se k situaci nevyjádřila a její mluvčí odmítl cokoliv komentovat, dokud NASA neoznámí výsledky. Poslední firmou, která byla ve hře je Lockheed Martin, ale ani její zástupci se nechtěli vyjádřit k aktuálnímu vývoji CRS-2. Informované zdroje ovšem již v průběhu minulých měsíců sdělily, že firma byla vyřazena z výběru pro CRS-2, ovšem nikdo to zatím oficiálně nepotvrdil. Lockheed Martin přišel s návrhem dvoudílného zásobovacího systému Jupiter / Exoliner, kterému jsme se detailněji věnovali v tomto článku.

Jupiter a Exoliner u modulu Kibó

Jupiter a Exoliner u modulu Kibó
Zdroj: http://i.space.com/

Uvolnění lodi Dragon od robotické paže

Uvolnění lodi Dragon od robotické paže
Zdroj: https://pbs.twimg.com

U firem SpaceX a orbital ATK, které momentálně svými loděmi Dragon a Cygnus zásobují ISS zatím nevíme ani to, zda se do druhého kola přihlásily se stávajícími verzemi svých lodí, nebo zda připravily nějaká vylepšení. Celkově se dá říci, že v rámci tohoto programu se drží informace pod pokličkou velmi důkladně a žádná firma nechce vyzradit více, než je zrovna potřeba.

Jelikož se začal výběr firem pro druhé kolo zásobování zpožďovat, objednala NASA na začátku u firem Orbital a SpaceX další zásobovací lety navíc. Tyto dodatečné lety stále spadají pod hlavičku CRS-1, díky čemuž se SpaceX dostane na 15 zásobovacích misí a Orbital na deset – včetně těch již realizovaných.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spacenews.com/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://spacenews.com/wp-content/uploads/2015/01/Boeing_CST100_CRS-2-879×485.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Bxrxmv-IIAAgjUU.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/…/Cygnus_approaches_for_Canadarm2_capture.jpg
http://i.ytimg.com/vi/lMvrqEf4An8/maxresdefault.jpg
http://i.space.com/…/lockheed-martin-crs-2-iss-docking.jpg?1426195389
https://pbs.twimg.com/media/B9gXTxuCIAAVzcF.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

11 komentářů ke článku “Boeing nebude na ISS vozit zásoby”

 1. roman hronza napsal:

  Docela by mě zajímalo proč Boeing vypadl. Trochu ve mě klíčí podezření, že se to bylo kvůli ceně 😉

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Já mám zase svojí soukromou (ničím jiným, než vlastním pocitem neodůvodněnou) domněnku, že neuspěje ani SpaceX. Zkrátka a dobře si myslím, že NASA oddělí dopravce nákladu od dopravců osob. Ale třeba se mýlím.

   • roman hronza napsal:

    Aha. To by také bylo možné. Pak má Dream Chaser slušnou šanci uspět. Kdo by to řekl po prvním „přistání“ 🙂 ?

   • Quardok Redakce napsal:

    Také mě to při čtení článku napadlo. Bylo by to logické, aby NASA udržela zaměření svých kontraktorů na jednu činnost a nedrobila jejich síly.

   • asdf napsal:

    Spíš si myslím, že než drobení sil tu hraje větší roli prostý fakt, že když opět vypadne jeden ze dopravců, tak to neohrozí případné lety i s posádkou a naopak.

 2. asdf napsal:

  Je mi trochu líto toho Exolineru, i když se dalo předpokládat, že projekt, který je stále jen na papíře, asi moc velkou podporu mít nebude.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.