sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 81. díl (31.3. – 6.4.2014)

Právě uplynulý týden byl v oblasti kosmonautiky velice zajímavý a nabitý událostmi. Trvající krize na Ukrajině a její vyostřování i v rámci kosmických vztahů mezi Ruskem a USA, objev podpovrchového oceánu na Saturnově měsíci Enceladu a nebo třeba start evropského snímkovacího satelitu Sentinel-1A. Kosmotýdeník, tedy týdenní souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v kosmonautice je opět připraven k tradičnímu nedělnímu poledni a my Vám přejeme příjemné čtení.

Sentinel odstartoval
O přípravě satelitu Sentinel-1A jsme na našem blogu již psali. Ale nyní už o něm můžeme mluvit jako o jednom z našich vesmírných satelitů. Start z kosmodromu Kurů ve Francouzské Guyaně se zadařil a raketa Sojuz jej bez problémů vynesla na požadovanou orbitu. Sojuz odstartoval dle plánu 3. dubna v 23:02 SELČ, 2300 kilogramů těžký satelit se usadil na polární dráze skloněné k rovníku o 98° a obíhá ve výšce 693 km.

Evropská kosmická agentura pořídila v průběhu startu velmi zajímavou sekvenci snímků zachycující startující raketu Sojuz. Fotky jsou opravdu mimořádně povedené, takže i v našem článku následuje malá fotogalerie.

Autoportrét Sentinelu 1A po rozvinutí solárních panelů
Autoportrét Sentinelu 1A po rozvinutí solárních panelů
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net

Satelit Sentinel-1A je první z řady environmentálních družic, které jsou součástí rozsáhlého evropského programu na výzkum podmínek životního prostředí, zemědělství, či včasného varování před výkyvy přírody Copernicus. Jeho start byl již dlouho očekávaný, protože v roce 2012 odešla družice Envisat a Evropa tak na nějakou chvíli ztratila velice důležitý zdroj dat, které měly hodnotu také v tom, že byly sbírány dlouhodobě. Na výzkum Envisatu pak naváže právě Sentinel.

Celý program Sentinel bude tvořit šest typů družic. Sentinel 1 bude mapovat jak oceány, tak pevniny, Sentinel 2 se zaměří na pevniny, Sentinel 3 společně se Sentinelem 6 budou zaměřené na vodní plochy. Sentinely 4 a 5 budou zaměřené na monitorování atmosféry, především pak jejího znečištění.

Enceladus má zřejmě podpovrchový oceán

Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Zdroj: http://www.esa.int/

Data ze sondy Cassini, která krouží kolem Saturnu ukazují,že měsíc Enceladus skrývá pod 30 kilometrů silnou vrstvou ledu oceán vody (zřejmě slané), který je hluboký možná i 10 kilometrů. Není příliš pravděpodobné, že by se oceán rozkládal všude. Mnohem pravděpodobnější je, že pokrývá oblast od jižního pólu měsíce po zhruba 50. rovnoběžku jižní šířky.

V minulých letech se ukázalo, že podpovrchový oceán existuje pod ledovým příkrovem jupiterova měsíce Europa. Vědce proto překvapilo, že něco podobného může existovat i v případě Enceladu, který má průměr jen 500 kilometrů, což je šestkrát méně než Europa. Je možné, že svou roli hraje i protáhlá oběžná dráha měsíce, kvůli které působí na Enceladus silné slapové síly, které se projevují již dříve pozorovanými výtrysky vody. Tento saturnův měsíc se tedy dostává na seznam míst, kde by teoreticky mohl existovat život. Podrobněji se celému objevu věnuje tento článek na našem blogu.

NASA omezuje spolupráci s Ruskem

Vlajky u startovní rampy rakety Sojuz
Vlajky u startovní rampy rakety Sojuz
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Všechny americké federální agentury dostaly nařízeno, aby přerušily komunikaci s ruskými kolegy. Týká se to samozřejmě i NASA. Zaměstnanci se nesmí navštěvovat, komunikovat spolu přes telekonference ani mailově. Jedinou výjimkou je Mezinárodní vesmírná stanice, ve které jsou Američané na Rusech závislí. Na jedné straně se jedná o citelnou ukázku ochlazování vzájemných vztahů vlivem krize na Ukrajině, ale na druhé straně tohle nařízení až tolik neznamená. Z celé vzájemné spolupráce totiž tvoří 90% právě ISS. Astronautů na oběžné dráze se nařízení netýká, takže nehrozí, že by spolu ruská a americká část nekomunikovaly.

Zjitření vztahů se navíc neodrazí na společných vědeckých projektech. Ruské přístroje na sondách Mars Odyssey, Curiosity a LRO stále fungují bez přerušení. Amerika zřejmě chtěla dát najevo svůj postoj vůči chování Ruska a přerušení komunikace je nejméně bolestivou variantou. Doufejme, že se situace co nejdříve vrátí do normálu a nebude potřeba žádné přitvrzování. Jakmile se totiž do vědy začne míchat politika, nedělá to dobrotu. Celé téma je detailněji rozebráno v tomto článku na našem blogu.

Kosmické mini-zprávy

Vozítko Curiosity na Marsu nezahálí dál zkoumá své okolí. Aktuálně se zdržuje v oblasti nazvané Kimberley, kde podrobně zkoumá kamennou přírodní „stěnu“, která se před ním objevila. Zajímavé fotografie jsou zdezde. Zároveň se objevila fotografie vozítka těsně poté, co překonalo dunu Dingo Gap, kterou však pořídila sonda MRO z oběžné dráhy. A do třetice zpráva z Marsu, aktuálně se vozítko dívá na zajímavou trhlinu v půdě, do které z okolí padá materiál.

Odložená mise SpX-3 zná už své nové datum startu. Zásobovací loď Dragon by ke své třetí nákladní misi měla vyrazit 14. dubna v 22:58 SEČ.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/
http://spaceflightnow.com/
http://www.astro.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://www.astro.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…Sentinel-1A_Fregat_separation_node_full_image.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3753/13618528175_4877c279c0_z_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7416/13618566843_b7d06abebb_b_d.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3678/13618887514_0596b092e2_b_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7027/13611412063_1be8f96e42_b_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7355/13618526595_ecfa28a16a_b_d.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3683/13611777144_e40ed10aa2_b_d.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…10151942811425667_1732179164_n.jpg
http://www.esa.int/…/14362029-1-eng-GB/Inside_Enceladus.jpg
http://spaceflightnow.com/news/n1404/02russia/flags_400266.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
11 let před

Jelikož v týdnu proběhlo několik krásných startů, navíc všechny za denního světla, dovolím si doplnit odkazy na videa.

Ve čtvrtek kromě Soyuzu startoval z Kalifornie z ranní mlhy Atlas V: http://youtu.be/7m-UUpo4Pr8

Páteční start ze ŚrīHarikoty neobvykle pěkně zachytili Indové (asi od Číňanů okoukali snahu více dbát na PR): http://youtu.be/LtdgrcF1nFg

Za zmínku stojí i čtvrteční úhybný manévr ISS před částí rakety Ariane 5. Ne, že by snad Evropa odstřelovala Stanici, ale myslel jsem, že horní stupně provádějí zpětný zážeh aby shořely v atmosféře?? Tak či tak smetí stále přibývá s každým startem..

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  slappy

Super, díky za doplnění. K tomu kosmickému smetí – Nejsem si jistý ze které konkrétní rakety tento kus pocházel, ale je možné, že se jednalo o exemplář z dřívějších dob, kdy Evropa ještě likvidační zážehy neprováděla.

slappy
11 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak na NASASpaceflight jsem se právě dočetl, že šlo o adaptér SYLDA z roku 2009..

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpověď  slappy

Byl jste rychlejší, zrovna jsem si říkal, že to půjdu hledat. 🙂
V tom případě je jasno – SYLDA nemá nainstalované žádné motory, které by ji mohly stáhnout do atmosféry. Je to válcovitý adaptér, který se používá když je potřeba najednou vynést dvě družice. Takže i když horní stupeň zanikne v po zážehu v atmosféře, SYLDA tuto možnost nemá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.