sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office

Družice na NGSO

Konstelace družic na negeostacionární oběžné dráze NGSO mají do roku 2028 předběhnout v příjmech geostacionární družice. Trh s geostacionární oběžnou dráhou Země představoval v roce 2023 přibližně 85 %

Polaris Dawn přistála

Kosmická loď Crew Dragon Resilience mise Polaris Dawn přistála poblíž Dry Tortugas v Mexickém zálivu. Skončila tak pětidenní soukromá mise během které došlo na první komerční

Finance pro Lightspeed

Telesat zajistil vládní prostředky pokrývající více než polovinu 3,5 miliardy dolarů nákladů na navrhovanou širokopásmovou konstelaci s nízkou oběžnou dráhou Země (LEO). 14. září 13:00

National Geospatial-Intelligence Agency

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) vybrala 10 společností, které budou v příštích pěti letech soutěžit o zakázky až do výše 290 milionů dolarů na poskytování komerčních družicových snímků

United Airlines

Americký dopravce United Airlines oznámil plány začít vybavovat více než 1 000 letadel ve své mezinárodní flotile připojením Starlink, a to od příštího roku. Společnost tak přejde

Kritika FAA

Den po tvrdé kritice ze strany Kongresu a průmyslu obhajoval Federální úřad pro letectví svůj přístup k udělování licencí. Jako příklad dobré spolupráce použil úřad společnost SpaceX.

AST SpaceMobile

SpaceX vypustilo prvních pět produkčních družic pro širokopásmovou konstelaci AST SpaceMobile. Zakladatel, předseda a generální ředitel AST SpaceMobile Abel Avellan uvedl, že operátor navázal po startu

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 81. díl (31.3. – 6.4.2014)

Právě uplynulý týden byl v oblasti kosmonautiky velice zajímavý a nabitý událostmi. Trvající krize na Ukrajině a její vyostřování i v rámci kosmických vztahů mezi Ruskem a USA, objev podpovrchového oceánu na Saturnově měsíci Enceladu a nebo třeba start evropského snímkovacího satelitu Sentinel-1A. Kosmotýdeník, tedy týdenní souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v kosmonautice je opět připraven k tradičnímu nedělnímu poledni a my Vám přejeme příjemné čtení.

Sentinel odstartoval
O přípravě satelitu Sentinel-1A jsme na našem blogu již psali. Ale nyní už o něm můžeme mluvit jako o jednom z našich vesmírných satelitů. Start z kosmodromu Kurů ve Francouzské Guyaně se zadařil a raketa Sojuz jej bez problémů vynesla na požadovanou orbitu. Sojuz odstartoval dle plánu 3. dubna v 23:02 SELČ, 2300 kilogramů těžký satelit se usadil na polární dráze skloněné k rovníku o 98° a obíhá ve výšce 693 km.

Evropská kosmická agentura pořídila v průběhu startu velmi zajímavou sekvenci snímků zachycující startující raketu Sojuz. Fotky jsou opravdu mimořádně povedené, takže i v našem článku následuje malá fotogalerie.

Autoportrét Sentinelu 1A po rozvinutí solárních panelů
Autoportrét Sentinelu 1A po rozvinutí solárních panelů
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net

Satelit Sentinel-1A je první z řady environmentálních družic, které jsou součástí rozsáhlého evropského programu na výzkum podmínek životního prostředí, zemědělství, či včasného varování před výkyvy přírody Copernicus. Jeho start byl již dlouho očekávaný, protože v roce 2012 odešla družice Envisat a Evropa tak na nějakou chvíli ztratila velice důležitý zdroj dat, které měly hodnotu také v tom, že byly sbírány dlouhodobě. Na výzkum Envisatu pak naváže právě Sentinel.

Celý program Sentinel bude tvořit šest typů družic. Sentinel 1 bude mapovat jak oceány, tak pevniny, Sentinel 2 se zaměří na pevniny, Sentinel 3 společně se Sentinelem 6 budou zaměřené na vodní plochy. Sentinely 4 a 5 budou zaměřené na monitorování atmosféry, především pak jejího znečištění.

Enceladus má zřejmě podpovrchový oceán

Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Zdroj: http://www.esa.int/

Data ze sondy Cassini, která krouží kolem Saturnu ukazují,že měsíc Enceladus skrývá pod 30 kilometrů silnou vrstvou ledu oceán vody (zřejmě slané), který je hluboký možná i 10 kilometrů. Není příliš pravděpodobné, že by se oceán rozkládal všude. Mnohem pravděpodobnější je, že pokrývá oblast od jižního pólu měsíce po zhruba 50. rovnoběžku jižní šířky.

V minulých letech se ukázalo, že podpovrchový oceán existuje pod ledovým příkrovem jupiterova měsíce Europa. Vědce proto překvapilo, že něco podobného může existovat i v případě Enceladu, který má průměr jen 500 kilometrů, což je šestkrát méně než Europa. Je možné, že svou roli hraje i protáhlá oběžná dráha měsíce, kvůli které působí na Enceladus silné slapové síly, které se projevují již dříve pozorovanými výtrysky vody. Tento saturnův měsíc se tedy dostává na seznam míst, kde by teoreticky mohl existovat život. Podrobněji se celému objevu věnuje tento článek na našem blogu.

NASA omezuje spolupráci s Ruskem

Vlajky u startovní rampy rakety Sojuz
Vlajky u startovní rampy rakety Sojuz
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Všechny americké federální agentury dostaly nařízeno, aby přerušily komunikaci s ruskými kolegy. Týká se to samozřejmě i NASA. Zaměstnanci se nesmí navštěvovat, komunikovat spolu přes telekonference ani mailově. Jedinou výjimkou je Mezinárodní vesmírná stanice, ve které jsou Američané na Rusech závislí. Na jedné straně se jedná o citelnou ukázku ochlazování vzájemných vztahů vlivem krize na Ukrajině, ale na druhé straně tohle nařízení až tolik neznamená. Z celé vzájemné spolupráce totiž tvoří 90% právě ISS. Astronautů na oběžné dráze se nařízení netýká, takže nehrozí, že by spolu ruská a americká část nekomunikovaly.

Zjitření vztahů se navíc neodrazí na společných vědeckých projektech. Ruské přístroje na sondách Mars Odyssey, Curiosity a LRO stále fungují bez přerušení. Amerika zřejmě chtěla dát najevo svůj postoj vůči chování Ruska a přerušení komunikace je nejméně bolestivou variantou. Doufejme, že se situace co nejdříve vrátí do normálu a nebude potřeba žádné přitvrzování. Jakmile se totiž do vědy začne míchat politika, nedělá to dobrotu. Celé téma je detailněji rozebráno v tomto článku na našem blogu.

Kosmické mini-zprávy

Vozítko Curiosity na Marsu nezahálí dál zkoumá své okolí. Aktuálně se zdržuje v oblasti nazvané Kimberley, kde podrobně zkoumá kamennou přírodní „stěnu“, která se před ním objevila. Zajímavé fotografie jsou zdezde. Zároveň se objevila fotografie vozítka těsně poté, co překonalo dunu Dingo Gap, kterou však pořídila sonda MRO z oběžné dráhy. A do třetice zpráva z Marsu, aktuálně se vozítko dívá na zajímavou trhlinu v půdě, do které z okolí padá materiál.

Odložená mise SpX-3 zná už své nové datum startu. Zásobovací loď Dragon by ke své třetí nákladní misi měla vyrazit 14. dubna v 22:58 SEČ.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.esa.int/
http://spaceflightnow.com/
http://www.astro.cz/
http://spaceflightnow.com/
http://www.astro.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…Sentinel-1A_Fregat_separation_node_full_image.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3753/13618528175_4877c279c0_z_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7416/13618566843_b7d06abebb_b_d.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3678/13618887514_0596b092e2_b_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7027/13611412063_1be8f96e42_b_d.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7355/13618526595_ecfa28a16a_b_d.jpg
https://farm4.staticflickr.com/3683/13611777144_e40ed10aa2_b_d.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…10151942811425667_1732179164_n.jpg
http://www.esa.int/…/14362029-1-eng-GB/Inside_Enceladus.jpg
http://spaceflightnow.com/news/n1404/02russia/flags_400266.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
10 let před

Jelikož v týdnu proběhlo několik krásných startů, navíc všechny za denního světla, dovolím si doplnit odkazy na videa.

Ve čtvrtek kromě Soyuzu startoval z Kalifornie z ranní mlhy Atlas V: http://youtu.be/7m-UUpo4Pr8

Páteční start ze ŚrīHarikoty neobvykle pěkně zachytili Indové (asi od Číňanů okoukali snahu více dbát na PR): http://youtu.be/LtdgrcF1nFg

Za zmínku stojí i čtvrteční úhybný manévr ISS před částí rakety Ariane 5. Ne, že by snad Evropa odstřelovala Stanici, ale myslel jsem, že horní stupně provádějí zpětný zážeh aby shořely v atmosféře?? Tak či tak smetí stále přibývá s každým startem..

Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  slappy

Super, díky za doplnění. K tomu kosmickému smetí – Nejsem si jistý ze které konkrétní rakety tento kus pocházel, ale je možné, že se jednalo o exemplář z dřívějších dob, kdy Evropa ještě likvidační zážehy neprováděla.

slappy
10 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Tak na NASASpaceflight jsem se právě dočetl, že šlo o adaptér SYLDA z roku 2009..

Dušan Majer
10 let před
Odpovědět  slappy

Byl jste rychlejší, zrovna jsem si říkal, že to půjdu hledat. 🙂
V tom případě je jasno – SYLDA nemá nainstalované žádné motory, které by ji mohly stáhnout do atmosféry. Je to válcovitý adaptér, který se používá když je potřeba najednou vynést dvě družice. Takže i když horní stupeň zanikne v po zážehu v atmosféře, SYLDA tuto možnost nemá.