Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi …

Kontrola zrcadla pro JWST

Ten den začal v Goddard SpaceFlight Center v Marylandu jako každý jiný. Přesto všichni cítili, že se blíží něco velkého. Do tohoto střediska, které spadá pod NASA totiž měla dorazit vzácná zásilka – první dvě dokončená zrcadla nástupce Hubbleova kosmického teleskopu, tedy Dalekohledu Jamese Webba. 17. září je vyexpedovala firma Ball Aerospace a nyní se konečně všichni dočkali. Bylo to vůbec poprvé, kdy NASA přijala zrcadla pro tento nový dalekohled. Jedná se o významný krok k realizaci této mise, která se má v příštím desetiletí stát vlajkovou lodí NASA.

Do střediska přijela obě zrcadla pečlivě zabalená. Každé z nich bylo uloženo na vlastním vozíku, který kryl shora těžký kovový zvon. Důvod byl prostý – během výroby se se zrcadly pracovalo s maximální přesností a opatrností. Je proto nutné zajistit, aby se jim při transportu nic nestalo.

Lidé v civilu mohli vozíky dotlačit jen k vratům – dál už nesměli. V montážní hale, takzvaném Clean roomu totiž platí velmi přísná pravidla, která se v mnoha ohledech podobají předpisům pro vstup na operační sál. Mají sem přístup jen odborníci zahalení od hlavy k patě do bílých obleků, které mají zabránit kontaminování vzácných dílů například spadanými vlasy. Kdokoliv v běžném oblečení by mohl tento prostor kontaminovat.

Tým odborníků vybaluje zrcadla pro dalekohled Jamese Webba

Tým odborníků vybaluje zrcadla pro dalekohled Jamese Webba
Zdroj: nasa.gov

Tito bíle odění lidé si vozíky převzali a pak přišlo na řadu vybalení. S pomocí stropní kladky nadzvedli krycí poklop a hned začali s prvotní inspekcí zrcadel. Bylo potřeba zjistit, zda jim cesta náhodou neublížila. Prozatím se zdá, že všechno dopadlo jak mělo.

Zrcadla jsou vyrobena z berylia. Tento prvek nebyl vybrán náhodou – díky jeho nízké hmotnosti váží každé zrcadlo pouhých 20 kilogramů. Aby zrcadla dobře odrážela paprsky, musí se pokrýt tenkou vrstvou kovu. A jelikož bude Dalekohled Jamese Webba pozorovat vesmír v infračerveném spektru, tak vědci zvolili zlato. Právě tento kov totiž nejlépe odráží infračervené paprsky. Každé šestihranné zrcadlo tak zdobí nepředstavitelně tenká vrstvička vzácného kovu.

Možná vás překvapil netypický šestihranný tvar zrcadel. Není to žádný módní výstřelek – z těchto „zlatých pláství“ se sestaví primární zrcadlo dalekohledu, které bude mít v průměru 6,5 metru. Je tedy jasné, že vyrobit takhle velké zrcadlo v kuse by bylo velmi náročné. A ostatně už sám Hubbleův kosmický teleskop nám ukázal, jaká je s velkými zrcadly potíž. To, že JWST bude mít zrcadlo rozděleno do menších bloků, přináší samé výhody. Kromě toho, že se snadněji vyrábí, tak jsou i přesnější. Každý díl bude mít svůj vlastní pohybový mechanismus. Díky tomu bude možné jen lehkým pohybem, třeba změnou naklonění, odstranit případné lehké defekty, které by jinak ovlivnily kvalitu snímků.

Takto bude vypadat Dalekohled Jamese Webba na oběžné dráze

Takto bude vypadat Dalekohled Jamese Webba na oběžné dráze
Zdroj: upload.wikimedia.org

Celkem bude mít dalekohled Jamese Webba 18 zrcadel – zbývajících 16 převezme NASA během následujících 12 měsíců. Vlastní sestavování by mělo přijít na řadu v roce 2015. O tři roky později by měl přijít toužebně očekávaný start. JWST by měl totiž umožnit pozorovat vesmír s doposud nepředstavitelnou přesností a hlavně díky infračervenému spektru uvidí i objekty, které zůstávají běžným teleskopům skryté. Těšit se můžeme třeba na snímky z doby, kdy byl vesmír ještě batole. Z doby, kdy se rodily první galaxie.

Jelikož stojí tento projekt teprve na samotném začátku své realizace, mohu vám slíbit, že tohle rozhodně není poslední článek věnovaný nové americké vlajkové lodi. Vývoj JWST budeme pilně sledovat.

Zdroj informací:
http://www.nasa.gov
http://forum.kosmonautix.cz

Zdroj fotek:
http://www.nasa.gov/images/content/691038main_FIRSTMIRROR6-lgjpg.jpg
http://www.nasa.gov/images/content/691040main_FIRSTMIRROR4-lg.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/88/JWST.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi …”

 1. Lukas napsal:

  Dobry den,
  diky nejen za tento, ale i za ostatni clanky na tomto webu.
  Zajimalo by me, jak je osetreno mozne poskozeni zrcadel micrometerity.
  Vi to nekdo?
  Dekuji
  L

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Dobrý den, v první řadě velice děkuji za pochvalu nejen tohoto článku, ale celého webu. Věřte mi, že to všechny autory nesmírně potěší, když si přečtou pochvalu od čtenáře.
   A k dotazu – dalekohled Jamese Webba bude umístěný velmi daleko od Země. Pravděpodobnost srážky jeho zrcadla s mikrometeoritem tu sice je, ale je velmi malá. Nejvíc kosmického odpadu je na nízké oběžné dráze a s rostoucí výškou klesá. V oblasti, kde bude JWST umístěn jsou jen přirozené mikrometeority a těch je velmi málo. Jinými slovy – byla by to fakt velká náhoda a smůla, kdyby nějaký mikrometeorit trefil zrcadlo.
   Mimochodem – oblasti, kde bude JWST pracovat už funguje několik družic. A zatím žádná neměla s mikrometeoritem problém.

   • Lukas napsal:

    Dekuji za rychlou odpoved! Vim, ze ma obihat v L2, ale netusil jsem, ze je tam riziko micrometeoritu tak zanedbatelne, ze ho vubec neresi. Pro me dalsi impuls k hledani vice informaci.
    Jeste jednou diky
    L

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.