sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pátý letošní start Ariane 5

Start rakety Ariane 5

28.září odstartovala z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně nejsilnější evropská raketa současnosti – Ariane 5. Cílem bylo vynést na geostacionární dráhu dvě telekomunikační družice Astra-2F a GSAT-10. Start letu s technickým označením VA209 přišel přesně ve 23:18 SELČ. Jednalo se již o 65. start této rakety.

Samotný průběh startu je následující: Nejprve je zažehnut hlavní stupeň s motorem Vulcain na kapalný kyslík a kapalný vodík. Po sedmi sekundách se aktivují i pomocné postranní boostery na pevné palivo a raketa se odlepí od startovací rampy. Po 2 minutách a 21 sekundách jsou odděleny pomocné boostery a  3 min 17 sec po startu je odhozen aerodynamický kryt. Samotný hlavní motor hoří 8 minut 59 sekund. Po dalších šesti sekundách se druhý stupeň s nákladem oddělí. Po dalších 4 sekundách začal fungovat motor druhého stupně, který se vypnul po 25 minut 25 sekund od startu.

V té chvíli byla raketa na přechodové dráze 249,5 km až 35 937 km a sklonem 6 ° k rovníku.Ve výšce 660,7 km měla rychlost 9,35 km/s, což jí stačí k tomu, aby se dostala na geostacionární dráhu. Po dalších přibližně 27 minutách 44 sekundách byl oddělen satelit Astra-2F. Za další tři minuty se vydal na cestu sám i indický satelit GSAT-10. Celkové letové operace skončily pro Ariane 5 zhruba 46 minut po zapálení hlavního motoru.

Na geostacionární dráze se pak oba satelity musí usadit pomocí vlastních motorů. Astra-2F se usadí na pozici 28,2 ° E odkud bude poskytovat telekomunikační služby nové generace direct-to-home pro Evropu, Blízký východ a Afriku. GSAT-10 na pozici 83 ° E zajistí podobné služby pro Indii. Navíc bude zajišťovat i radionavigační servis.

Geostacionární dráha má tu úžasnou vlastnost, že družice na ní umístěná se jeví pozorovateli na Zemi, jako by visela stále na jednom místě. Je tak tudíž ideálním aspirantem na použití pro přenos televizního signálu do domácností. Stačí tedy nastavit na svém domě parabolickou anténu požadovaným směrem.

Tento start si může připsat nový rekord. Ariane 5 v nejsilnější verzi  ECA, jejíž teoreticky nejvyšší nosnost je 10500 kg, se k této hranici poměrně dost přiblížila. Celková hmotnost užitečného zatížení činila 10 211 kg z toho družice 9401 kg a adaptéry s dávkovači 810 kg.

Zdroje informací:
http://www.esa.int
http://en.wikipedia.org

Zdroje obrázků :
http://www.esa.int/images/liftoff_v209-0006_large,0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.