sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 2. díl (23.9.- 29.9. 2012)

Kosmická loď Dragon u ISS

Tento týden pro vás mám zase pár zajímavých informací. V první řadě se podíváme na převzetí prvních dvou zrcadel pro vesmírný teleskop Jamese Webba (V originále James Webb Space Telescope – dále jen JWST) v Marylandu. Poté shrneme práci vozítka Curiosity na Marsu a nakonec se podíváme na připravovaný let Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici a test stupně rakety Falcon 9 – Grasshopperu.

Budoucí podoba dalekohledu Jamese Webba
Budoucí podoba dalekohledu Jamese Webba
Zdroj: http://galacticfool.com

Dvě nová zrcadla

Hubblův vesmírný dalekohled pomalu dosluhuje a jeho nástupcem by měl být JWST. Jestli se teleskop do vesmíru podívá nebylo vůbec jisté. Ke startu mělo podle původního plánu dojít v roce 2014. Jenže škrty v rozpočtu NASA zapříčinily to, že byl start několikrát přesunut a uvažovalo se o zrušení celého projektu. Za teleskop se postavilo mnoho vážených vědců a projekt byl nakonec zachráněn. Nyní je start naplánován až na rok 2018! Dá se říct, že se JWST dostal hrobníkovi z lopaty.
Nyní něco z té lepší stránky. Tento týden NASA převzala první dvě zrcadla z celkových 18. Každé z nich se vezlo na vlastním vozíku, které bylo shora kryto velkým kovovým zvonem. Pracovníci oblečeni v civilu dovezli zrcadla až k branám montážní haly. Zde si náklad převzali odborníci zahaleni v bílém obleku.  Proč? Protože by mohlo dojít ke kontaminaci těchto vzácných dílů. Například vlasy.
Podle všeho by měly být zrcadla v pořádku. Nyní můžeme jenom doufat, že projekt nic nezastaví a dalekohledu se v roce 2018 dočkáme.

Odběrné zařízení na vzorky
Odběrné zařízení na vzorky
Zdroj: http://kakadu48.sweb.cz

Jak si vede Curiosity?

MSL si na Marsu vede dobře. Pomalu zkouší všechny svoje vědecké instrumenty. Denně nám posílá fotky, panorama a informace.
V pátek 28. 9., po sedmi týdnech na povrchu Marsu, vozítko našlo oblázky. Toto se dá považovat za přímý důkaz toho, že na Marsu kdysi byla voda v kapalném skupenství, a tím pádem zde mohli být podmínky vhodné pro vznik života. Na základě velikosti štěrku se vědci domnívají, že voda zde tekla rychlostí okolo jednoho metru za sekundu. Potůček asi nebyl moc hluboký. Voda by vám sahala tak po kotníky. O tom, že na Marsu byla tekoucí voda, se spekulovalo už dlouho. Nyní se ale jedná o vozítkem hmatatelný důkaz.
K dnešnímu dni Curiosity urazilo přes 300 metrů. Nyní ho čekají poslední metry cesty a poté se začne s přípravou na průzkum místa Glenelg.

Space X dělá pokroky

Loď Dragon se připravuje již ke svému druhému letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Podle plánu by ke startu mělo dojít 7. října (náhradní termín je o den později – 8. října). Falcon 9 vynese 450 kg zásob pro posádku, která právě ISS obývá. Zpět na Zemi dopraví 330 kg vědeckého materiálu společně s 230 kg hardwaru. Bude se jednat o první zásobovací misi z řad soukromého sektoru. K prvnímu letu Dragonu k ISS došlo 22. května tohoto roku.

Minulý týden došlo k testu takzvaného Grasshopperu. Jedná se stupeň Falconu 9 ,který po oddělení další části rakety přistane  a bude se moc použít znovu. V tomto testu „vyskočil“ 2 metry vysoko a během dalších měsíců bychom se mohli dočkat i 30 metrových skoků.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
https://kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
http://mars.jpl.nasa.gov
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.nasa.gov

Zdroje obrázků:
http://michaelbelfiore.com/wp-content/uploads/2012/05/SpaceX_Dragon_at_ISS.jpg
http://galacticfool.com/uploads/galacticfool.com/2009/03/jwst_new1.jpg
http://kakadu48.sweb.cz/curiosity/0051MR-A01.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2012/09/30/kosmotydenik-2-dil-23-9-29-9-2012/