sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice zmapovala kolonie tučňáků

Družicové snímky odkáží odhalit mnohé – třeba, že se v Antarktidě nachází o 20 % tučňáčích kolonií více, než se čekalo. Vědci z British Antarctic Survey využili snímky z evropské družice Sentinel-2, na kterých hledali tučňáčí guano, tedy trus. S jeho pomocí dokázali odhalit přítomnost tisíců nelétavých ptáků. Tato data odhalila 11 nových kolonií, z nichž tři byly objeveny již dříve, ale nikdy nebyly jednoznačně potvrzeny. Tento objev tak zvýšil celkový počet kolonií na ledovém kontinentu na 61. Tučňák císařský žije v Antarktidě, která je jednak vzdálená a nepřístupná, ale taky tam teploty klesají k -50°C. Studium kolonií je proto extrémně náročné. I proto začali vědci před deseti lety využívat družicové snímky, na kterých hledali nové kolonie.

Kolonie tučňáků císařských v Antarktidě. Červenou tečkou jsou vyznačeny nově objevené kolonie.
Kolonie tučňáků císařských v Antarktidě. Červenou tečkou jsou vyznačeny nově objevené kolonie.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ačkoliv jsou samotní tučňáci příliš malí na to, aby byli vidět na družicových snímcích, tak velké plochy ledu znečištěné guanem je možné snadno nalézt i na snímcích s rozlišením 10 metrů, které poskytuje Sentinel-2.  Tyto nahnědlé fleky umožnily vědcům zaměřit tučňáky a sledovat jejich pohyb po celém kontinentu. „Je to úžasný objev. Nové družicové snímky pobřeží Antarktidy nám umožnily najít tyto nové kolonie. Ačkoli je to dobrá zpráva, tak se jedná o malé kolonie. Celková známá populace se tedy navýšila pouze o 5–10% na něco přes půl milionu tučňáků, tedy asi 265 500 – 278 500 chovných párů,“ uvedl Peter Fretwell, hlavní vědecký pracovník studie.

Guanové skvrny prozradily kolonii v lokalitě Yule Bay.
Guanové skvrny prozradily kolonii v lokalitě Yule Bay.
Zdroj: https://www.esa.int/

Studie dokazuje, že družicové snímky ze Sentinelu-2 představují důležitý prostředek pro sledování změn životního prostředí a jejich dopadů na populaci tučňáků císařských. Tito nelétaví ptáci jsou mimořádně citliví na změny klimatu jako jako oteplování oceánů nebo tání ledovců, na kterých žijí a vychovávají mladé. Podle aktuálních předpovědí klimatických změn čekají jejich životní prostředí pravděpodobně změny. Data z družic ukázala, že většina nově objevených kolonií leží v oblastech, která jsou na hranici území rozmnožování tučňáků císařských.

„I když je potěšující, že jsme našli tyto nové kolonie, tak všechna místa rozmnožování jsou v oblastech, kde nedávné modelové projekce naznačují, že počty tučňáků císařských ubývá. Ptáci na těchto lokalitách jsou tedy pravděpodobně „kanárci v uhelném dolu“ – musíme je pozorně sledovat, protože změna klimatu ovlivní tuto oblast,“ vysvětluje Philip Trathan z BAS, který studuje tučňáky již tři desetiletí.

Stopy nově objevené kolonie v lokalitě Cape Gates.
Stopy nově objevené kolonie v lokalitě Cape Gates.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/emperor_penguins/22158494-1-eng-GB/Emperor_penguins.jpg
https://www.esa.int/…/Locations_of_penguin_colonies.jpg
https://www.esa.int/…/yule_bay_antarctica/22158854-2-eng-GB/Yule_Bay_Antarctica.jpg
https://www.esa.int/…/cape_gates_antarctica/22158813-1-eng-GB/Cape_Gates_Antarctica.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.