sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Odklad mise ExoMars

Start se posouvá z letošního léta na rok 2022. Na zítřek připravíme článek s bližšími detaily.
12. března 12:15

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Mne to vůbec nepřekvapilo. Během loňského roku bylo několik signálů, že je mise ohrožena. Je to ale děsná ostuda, odklad za odkladem. Korunu všemu může dát Čína, kde podle posledních kusých zpráv je vše připraveno a pokud uspěje Evropě a Rusku zůstanou jen oči pro pláč. Pokud se nemýlím, tak původně se mělo letět již 2016. Otázka je nač Evropa potřebuje Rusko, které u Marsu nedokázalo prakticky nic významného.
Jsem opravdu zvědav na zdůvodnění.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Vaclav

Ostuda to není, protože co do významu a potenciálu vědeckých objevů je ExoMars opravdu vysoko nad čínskou misí. Nejde srovnávat jen to, zda tam někdo doletí nebo ne, ale taky to, co tam bude dělat. Chápu, že taková srovnání jsou složitější než v zásadě jednoduchý styl sportovního skóre, které zde prosazujete, ale možná to bude tím, že reálná kosmonautika není o podobných závodech, které se tu snažíte naznačovat, ale o vědě.
A to, že ESA sama nedokáže program EM sama ufinancovat, jsem se přesvědčili před několika lety, kdy program opustila NASA.

Ondřej Šamárek
Editor
4 let před
Odpověď  Vaclav

Byť to může znít bulvárně, na tomto odkladu se podepsal i coronavirus – specialisté partnerských agentur a dodavatelů v současné situaci nemohou cestovat a spolupracovat tak, jak by bylo třeba. Pokud moje informace nelžou (za což neručím), je momentálně lander v Turíně a vzhledem k tomu, že Itálie je v karanténě, dalo se čekat, že to takto dopadne. Je možné, že kdyby nebylo té protivné breberky, stihnul by se start ještě letos (i když šance byla stále menší).
S komentem pana Václava (Aloise) tedy neosuhlasím.

Jiri Hadac
Jiri Hadac
4 let před

Inu, těch co pracují doma se to tak moc netýká, ale dnes nám přistál na firemním stole zákaz cestovat do vybraných zemí, týká se to sídla naší mateřské firmy a míst, kam vyvážíme své produkty atd. Takže tohle beru jako další následek. Hmm, včera jsem s 2 rakušany strávil 18 hodin v práci 🙁 bude to ještě zajímavé.
Nemyslím si, že to zní bulvárně Ondro, kromě následků pro různé špičkové produkty (italský lander), se to týká i obyčejného zboží.

Roman89
Roman89
4 let před

Vůbec mě to nepřekvapuje. Všechno se pořád jen odkládá. Dožijeme se ještě aspoň nějakého toho letu na Měsíc s posádkou?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Roman89

Jednou určitě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.