sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Curiosity má problém s komunikací

Curiosity

V minulých dnech museli inženýři z kalifornské Jet Propulsion Laboratory (JPL) řešit nečekanou situaci. Rover Curiosity na Marsu totiž postihla závada, která mu brání v odesílání velkých objemů naměřených vědeckých dat a inženýrských údajů uložených v palubní paměti. Vozítko stále zůstává v normálním režimu, jeho ostatní systémy jsou v dobrém stavu a obousměrná komunikace funguje. Závada se objevila o minulém víkendu – konkrétně v sobotu 15. září v noci, když rover prováděl svůj víkendový plán. Kromě přenosu dat nahraných do paměti může vozítko vysílat i údaje sbírané v reálném čase – ty se přes retranslační družici přenesou na Zemi systémem Deep Space Network. Tato data v reálném čase se odesílají bez problémů včetně detailů o stavu vozítka.

Pozemní týmy se snaží na základě těchto údajů odesílaných v reálném čase zjistit, co se pokazilo, aby mohli diagnostikovat konkrétní závadu. V pondělí a úterý (17. a 18. září) inženýři probírali, které konkrétní údaje by bylo nejvhodnější získat v proudu dat odesílaných v reálném čase. Nakonec padlo rozhodnutí vypnout vědecké přístrojem, které byly v provozu, protože jejich měření není kam ukládat. Inženýři navíc začali na dálku připravovat záložní počítač vozítka pro případ, že by bylo potřeba jej využít k diagnostice primárního počítače. Zajímavé je, že nyní záložní počítač byl až do solu 200 hlavním počítačem roveru. Tehdy jej však postihla jak hardwarová závada, tak i softwarový problém – obě komplikace se již podařilo vyřešit, ale role hlavního počítače se tehdy ujal do té doby záložní exemplář.

Zatímco se inženýrské týmy snaží pochopit podstatu aktuálního problému, vědecký tým využívá času navíc k rozboru dat nasbíraných v oblasti Vera Rubin Ridge a vytipovat nejlepší místo pro další pokus o vrtání. Hledají hlavně jakékoliv náznaky, ze kterých se dá vyčíst, že je kámen slabší a vhodnější pro vrtání.

Zdroje informací:
https://mars.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia19808-main_tight_crop-monday.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
6 let před

Nějaké novinky o Opportunity? Jakou má ještě šanci?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Štěpán

Šance je vždy, novinky momentálně žádné.

pbpitko
pbpitko
6 let před

Curiosity je čo sa týka Marsu je nenahraditeľný. Aj keď pristane ďalší rover 2020, strata Curiosity by bolo veľmi bolestivá. Dúfajme že sa podarí zíložnému počítaču prevziať riadenie a komunikáciu Curiosity, Už sa to raz robilo keď terajší záložný bol hlavný počítasčom. Podarilo sa to výborne, dúfajme že to podobne dopadne aj teraz. Bude sa musieť asi reštartovať a nahrať nový softvér a všetko poriadne otestovať. Do 1-2 týždňov by mohol byť Curiosity opäť fit a plne O.K.
pb 🙂
Je to moja najobľúbenejšia misia.

Jiný Honza
Jiný Honza
6 let před

Curiosity je jediný prototyp extrémně složitého zařízení. Může selhat kdykoli a je prakticky zázrak, nebo genialita konstruktérů, že k fatální poruše zatím nedošlo. To samé platí o Opportunity a o dalších úspěšných sondách.

Dokud nebudou sondy sériové bude to stále příběh „o štěstí“. Těšme se na další díly o JWST.

Komar
Komar
6 let před
Odpověď  Jiný Honza

Je to tak diky velkemu mnozstvu skusenostiam, nastavenym procesom a testovaniu. Tieto misie sa daria a aj ked to vyzera ako zazrak. Mozno sa raz dockame aj nejakej viac kusovej vyroby ked budu nosice ako BFR. Bolo by to skvele.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.