sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Crew-9 se vrací na Zemi i s dvojicí ze Starlineru

Vloni v září dorazila k Mezinárodní kosmické stanici kosmická loď Crew Dragon, která sem v rámci mise Crew-9 dopravila netradičně jen dvoučlennou posádku ve složení Nick Hague – Alexandr Gorbunov. Zbylá dvě křesla v kosmické lodi zůstala při startu prázdná, ale mělo to svůj důvod. Mise Crew-9 totiž měla za úkol dopravit na Zemi Sunitu Williams a Barryho Wilmora, kteří na ISS dorazili v červnu na palubě kosmické lodi Starliner. Z důvodu problémů pohonného systému NASA vsadila na předběžnou opatrnost a Starliner odletěl bez posádky. Sunita a Barry se tak měli vrátit s misí Crew-9. Ačkoliv to ještě nedávno vypadalo, že k návratu dojde až zítra, NASA v průběhu včerejška oznámila nový harmonogram, takže Crew-9 se vrací na Zemi už dnes. V tomto článku najdete přehrávač originálního přenosu od NASA, kde budete moci sledovat závěrečnou fázi návratu včetně přistání do moře u Floridy, ke kterému má dojít ve 22:57 SEČ.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/image/iss072e645464/iss072e645464~large.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vilous
vilous
3 měsíců před

Oni to fakt myslí vážně. Podle komentátorky přistáli do Gulf of America.
Jak dlouho zůstává trunk jako kosmické smetí?

StanDa
StanDa
3 měsíců před
Odpověď  vilous

Ty komentátorky jsou dvě – jedna za NASA a druhá za Space X – a ta to, podle hlasu, byla.. čímž se to vysvětluje – dostala, chudák, nejspíš pokyn. Jinak si zkuste na mapy.cz zadat „Americký záliv“ … po přiblížení pak jsou v modré vodní ploše rozdílné popisy zálivu na jeho severním a jižním okraji.

Borin
Borin
3 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

V roce 2025 Spojené státy jednostranně přejmenovaly tento záliv na „Gulf of America“ pro použití v rámci své federální nomenklatury. Mexický záliv je stále oficiálně uznáván jako „Gulf of Mexico“ na mezinárodní úrovni, včetně autority UNGEGN

tomfor
tomfor
3 měsíců před

Sunita má teda háro. Nejsou její vlasy po celé stanici?

Vojta
Vojta
3 měsíců před
Odpověď  tomfor

Nejspíš jsou (kvůli jejich délce mohou být leckde zachycené), ale předpokládám, že nejvíc jich bude u vstupů do filtrace, kde končí většina volně poletujících předmětů na stanici včetně vypadlých vlasů všech členů posádky.

Borin
Borin
3 měsíců před
Odpověď  Vojta

Bylo by rozumné, že rozpuštěné vlasy má jen pro prezentaci před kamerami. Ale kdo ví.

pidzej78
pidzej78
3 měsíců před
Odpověď  tomfor

ano, Sunita je svými vlasy „proslavená“, protože už na svém prvním pobytu na ISS v r. 2012 natočila video, jak si na ISS vlasy „myje“ (hodně v uvozovkách, protože… no však se podívejte na její video, jakým způsobem si ženy ve vesmíru myjí vlasy .)) video se určitě dá dohledat na YT, ostatně ona natočila zhruba půlhodinovou prohlídku celé stanice vč. ruské části, je to opravdu velmi názorný „průchod“ celou stanicí, navíc její angličtina je velmi dobře srozumitelná, takže jí rozumí i průměrný Čech .)

vilous
vilous
3 měsíců před
Odpověď  pidzej78

Díky za návod. Prošel jsem si s ní stanicí. Upoutala mne obecně známá věc – na ISS je vše možné jen ne ticho.

Radim Pretsch
3 měsíců před
Odpověď  vilous

Právě na tomhle videu je velmi dobře patrný rozdíl v hlučnosti západního a rusáckého segmentu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.