sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NASA

V oznámení z 29. dubna NASA informovala astrofyzikální komunitu, že odkládá zveřejnění dalšího oznámení o příležitosti (AO) pro další misi Small Explorer (SMEX) nejméně do dubna 2026. Rozhodnutí odložit schválení AO přichází uprostřed přetrvávajících obav z dopadu škrtů v celkovém vědeckém rozpočtu NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly vybraly 12 společností pro desetiletý kontrakt v hodnotě 237 milionů dolarů na vývoj a nasazení malých družic v rámci nové iniciativy zadávání veřejných zakázek, jejímž cílem je rozvoj vojenských vesmírných technologií prostřednictvím komerčních inovací.

Ursa Major Technologies

Startup Ursa Major Technologies získal od Výzkumné laboratoře amerického letectva kontrakt v hodnotě 28,5 milionu dolarů na provedení prvního letového testu raketového motoru Draper. Smlouva, oznámená 1. května, zahrnuje jak letovou demonstraci, tak integraci motoru do testovacího zařízení.

Jared Isaacman

Senátní obchodní výbor 30. dubna hlasoval pro postoupení nominace Jareda Isaacmana na funkci administrátora NASA. Výbor hlasoval 19 ku 9 pro kladné schválení Isaacmanovy nominace. To umožňuje, aby o nominaci hlasoval Senát, který by tak potvrdil Isaacmana do funkce.

Radian Aerospace

Společnost Radian Aerospace se sídlem v Seattlu 29. dubna oznámila svůj záměr vyvinout Radian Reusable Reentry Vehicle (R3V), technologický demonstrátor pro hypersonické testovací aplikace a návrat do atmosféry. Získaná data poslouží při vývoji budoucího kosmického letounu Radian One.

Slingshot Aerospace

Společnost Slingshot Aerospace, která se specializuje na sledování družic a analýzu orbitálních dat, se snaží expandovat do zahraničí s novou službou, která zemím umožňuje budovat nezávislé kapacity pro monitorování vesmíru.

FLTA0006

Během startu 29. dubna došlo k poruše rakety Firefly Alpha během mise FLTA0006. V prohlášení společnost Firefly potvrdila, že horní stupeň a náklad, demonstrační družice společnosti Lockheed Martin, se nepodařilo dostat na oběžnou dráhu kvůli problému s oddělením stupňů.

FCC

Federální komunikační komise (Federal Communications Commission) 28. dubna jednomyslně odhlasovala revizi pravidel pro sdílení spektra připojení pro družice. Cílem je aktualizace limitů, které byly zavedeny před více než 30 lety.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Modely předpovídají stáří dalšího cíle sondy Lucy

Ačkoliv následující setkání sondy Lucy s planetkou Donaldjohanson bude sloužit primárně k nácviku postupů pro pozdější sledování planetek na dráze planety Jupiter, nový vědecký článek naznačuje, že tato malá planetka z hlavního pásu může být překvapivá i sama o sobě. Nové modely totiž naznačují, že planetka Donaldjohanson mohla vzniknout před cca 150 miliony let rozpadem většího tělesa – vlastností její oběžné dráhy a rotace se přitom od té doby významně proměnily. Až sonda Lucy 20. dubna 2025 proletí kolem této zhruba pětikilometrové planetky, nasbírá data, která by mohla poskytnout nezávislý pohled na tyto procesy. Získané poznatky budou založeny na jejím tvaru, povrchové geologii a historii kráterů.

Umělecká představa srovnávající přibližnou velikost dalšího cíle sondy Lucy, planetky Donaldjohanson, s nejmenšími planetkami hlavního pásu, které sondy dříve navštívily - Dinkinesh, který Lucy navštívila v listopadu 2023, a Steins (navštívená evropskou sondou Rosetta) - a také se dvěma nedávno prozkoumanými blízkozemními planetkami Bennu a Ryugu.
Umělecká představa srovnávající přibližnou velikost dalšího cíle sondy Lucy, planetky Donaldjohanson, s nejmenšími planetkami hlavního pásu, které sondy dříve navštívily – Dinkinesh, který Lucy navštívila v listopadu 2023, a Steins (navštívená evropskou sondou Rosetta) – a také se dvěma nedávno prozkoumanými blízkozemními planetkami Bennu a Ryugu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Podle pozemských pozorování se Donaldjohanson jeví jako zvláštní objekt,“ říká Simone Marchi, zástupce hlavního řešitele mise Lucy ze Southwest Research Institute v coloradském Boulderu a hlavní autor článku „Pochopení vzniku Donaldjohanson by mohlo pomoci vysvětlit jeho zvláštnosti“ vydaného v časopise The Planetary Science Journal. „Údaje naznačují, že by mohl být značně protáhlý a pomalu rotující, pravděpodobně v důsledku tepelných točivých momentů, které v průběhu času zpomalily jeho rotaci,“ doplnil David Vokrouhlický, profesor Karlovy univerzity v Praze a spoluautor výzkumu.

Nejbližší cíl sondy Lucy je zástupcem běžné skupiny planetek, které jsou tvořeny křemičitany a pravděpodobně obsahují i jíly a organické látky. Nový článek naznačuje, že by Donaldjohanson mohl pravděpodobně být členem rodin kolizních planetek Erigone, což je skupina planetek s podobnými oběžnými drahami, které vznikly, když se rozpadla větší mateřská planetka. Tato rodina pochází z vnitřního hlavního pásu nedaleko zdrojových oblastí blízkozemních planetek Bennu a Ryugu, které nedávno navštívily mise OSIRIS-REx od NASA a Hayabusa2 od japonské agentury JAXA.

Skoro se nemůžeme dočkat průletu, protože se zatím zdá, že charakteristiky Donaldjohansonu jsou velmi odlišné od Bennu a Ryugu. Přesto můžeme odhalit nečekané souvislosti,“ doplnil Marchi. „Je vzrušující dát dohromady to, co se nám o této planetce podařilo zjistit,“ zmínil Keigh Noll, vědec z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu zapojený do mise Lucy a dodal: „Pozemská pozorování a teoretické modely nás však mohou dovést jen do určité míry – abychom tyto modely ověřili a dostali se na další úroveň detailů, potřebujeme data z bezprostřední blízkosti. Ty nám poskytne nadcházející průlet Lucy.

Planetka Donaldjohanson dostala jméno po paleontologovi, který v roce 1974 v Etiopii objevil Lucy, zkamenělou kostru předchůdce člověka. Po dané kostře pak dostala své jméno sama mise Lucy. Stejně jako zkamenělá Lucy poskytla jedinečné informace o původu lidstva, tak mise Lucy slibuje revoluci v našich znalostech o světě, ve kterém lidstvo žije. Donaldjohanson bude také první planetkou, která bude navštívena nějakou sondou v době, kdy její jmenovec stále žije.

Lucy je ambiciozní mise NASA, která má podle plánu během své dvanáctileté mise navštívit 11 planetek při své cestě k Trojským planetkám. Ty se nacházejí ve dvou hejnech před a za planetou Jupiter,“ říká hlavní řešitel mise Lucy, Hal Levison ze Southwest Research Institute a dodává: „Setkání s planetkami z hlavního pásu planetek nejenže poskytne blízké pohledy na tato tělesa, ale také umožní inženýrům provést zkoušky inovativního systému pro namíření vědeckých přístrojů ještě předtím, než dojde k hlavní vědecké fázi a průzkumu Trojánů. Tyto pozůstatky jsou v podstatě fosilie z procesu vzniku planet. Ukrývají v sobě klíčové indicie k rozluštění historie naší Sluneční soustavy.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scx2.b-cdn.net/gfx/news/2025/lucy-spacecraft-takes.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 měsíc před

Už se moc těším na další těleso spatřené zblízka. Je to vzácné a proto vždy velká událost. Škoda, že to nevyjde i Odinovi.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.