Odborníci z kosmických agentur NASA a ESA i z Thales Alenia Space se letos v létě vydali do Turína, kam zamířili také astronauti Luca Parmitano a Stan Love. Jejich společným úkolem bylo provést soubor testů stanice Gateway, která za pár let začne vyrůstat na oběžné dráze kolem Měsíce. Skupina prováděla takzvané zkoušky lidského faktoru v maketě modulu Lunar I-Hab, což bude jeden ze čtyř modulů stanice, ve kterých budou astronauti žít, provádět vědecký výzkum a připravovat se na výpravy k jižnímu pólu Měsíce. Tyto zkoušky jsou důležitým krokem na cestě k vynesení tohoto modulu, jelikož pomáhají zpřesnit design modulu za účelem co nejvyššího pohodlí a bezpečnosti posádky.
Modul Lunar I-Hab, který dodá ESA a jeho výrobu zajistí Thales Alenia Space, má být vynesen v rámci mise Artemis IV. Při této misi odstartují čtyři astronauti v kosmické lodi Orion na raketě SLS. Právě Orion se následně postará o dopravu modulu Lunar I-Hab ke Gateway na dráze kolem Měsíce.
Stavbu stanice Gateway budou kromě agentury NASA zajišťovat evropská ESA, kanadská CSA, japonská JAXA a MBRSC (Mohammad Bin Rashid Space Centre) ze Spojených arabských emirátů. Tyto agentury budou zajišťovat nejen samotné moduly, ale i další hardware včetně vědeckých experimentů, robotických pomocníků a systémů podpory života.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/jsc2024e051782-1.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/lunar-i-hab-mock-up.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/Gateway%20Summer%20Req%20Images%20Rev2_11~large.jpg
Podílejí se na nějakých systémech nebo technologiích v rámci Gateway i české firmy?