Štítek ‘Thales Alenia Space’

Teleskop Euclid prošel vakuovými testy

Teleskop Euclid

V areálu společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes se po více než měsíci otevřely masivní dveře zdejší termálně-vakuové komory. Skončily tím zevrubné testy evropského teleskopu Euclid, jehož úkolem má být průzkum temných složek vesmíru. Kompletně sestavený teleskop byl ve zmíněné komoře vystaven podmínkám, které na něj čekají v kosmickém prostředí. Vůbec poprvé také mohly být jeho palubní subsystémy kompletně otestovány. Dřívější testy prověřovaly funkci systémů samostatně, ale zde se mohlo poprvé ověřit, jak vše funguje dohromady.

ŽIVĚ A ČESKY: Družice SES-22 se vydává na cestu

Dnes by se měl ze startovní rampy SLC-40 na Floridě vznést další Falcon 9, který by měl tentokrát vynést telekomunikační družici SES-22. Důvod proč vznikla družice SES-22 je poměrně jednoduchý. Americká Federální komise pro komunikaci chce obyvatelům spojených států do roku 2025 poskytnout rychlejší mobilní a datové služby 5G sítí. Frekvenční pásma, která se budou v budoucnu využívat pro 5G, ale nyní využívají aktuální geostacionární družice. Současné družice tak musí nahradit ty, které budou vysílat v jiném pásmu, aby se uvolnilo místo pro sítě páté generace. Konkrétně družice SES-22 bude vysílat v pásmu C. Postavila ji firma Thales Alenia Space, její životnost by měla být 15 let, hmotnost družice je 3 500 kilogramů a bude se nacházet nad 135. stupněm západní délky. K raketě – první stupeň B1073 zvolený pro tuto misi má za sebou pouze jeden start a to s družicemi Starlink.

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon 9 s Nilesatem připraven ke startu

Po dvoutýdenní přestávce od startů raket Falcon 9 je na dnešní den 8. června naplánován start s družicí Nilesat-301. Startovat se bude z floridské rampy číslo 40 a pod aerodynamickým krytem bude schovaná další egyptská telekomunikační družice řady Nilesat. Družici postavila firma Thales Alenia Space na platformě 4000B2 a hmotnost družice i s pohonnými látkami dosahuje 4 100 kilogramů. Družice bude umístěna na 7° západní délky. Bude poskytovat internetové služby a zajišťovat přenos televizního i rozhlasového vysílání v severní Africe a středním východu. Úkolem Nilesatu-301 bude nahradit již dosluhující Nilesat-201.

Dvojice komunikačních družic dorazila na Floridu

Nákladní loď přivezla na Cape Canaveral geostacionární komunikační družice SES 22 a Nilesat 301, které čeká v červnu start na raketách Falcon 9. Nilesat 301 by měl startovat 10. června z rampy SLC-40 a SES 22 bude následovat koncem měsíce. Firma Thales Alenia Space sestavila obě družice ve výrobním závodě ve francouzském Cannes a počítalo se s tím, že je přes Atlantik dopraví ruský nákladní letoun An-124 provozovaný ruskou společností Volga-Dněpr Airlines. Tento způsob přepravy se používal desítky let pro přepravu těžkých družic z jejich výrobních závodů na kosmodromy. Ovšem zákaz letů ruských letounů nad americkým i evropským územím vyvolaný ruskou invazí na Ukrajinu způsobil, že výrobci družic museli hledat záložní řešení pro dopravu svých družic na místo startu.

Zkoušky teleskopu Euclid

Evropská mise Euclid dosáhla dalšího vývojového milníku. Podařilo se prokázat, že teleskop a jeho přístroje dokáží fungovat a dosáhnout očekávaných možností i v extrémních podmínkách kosmického prostoru. Euclid má studovat temnou hmotu a energii. Ty sice nemohou být přímo pozorovány žádným teleskopem, ale můžeme sledovat účinky jejich přítomnosti na rozložení galaxií ve vesmíru. Už dlouho se vědělo, že se vesmír […]

Kosmotýdeník 461 (12.7. – 18.7.)

Dalších sedm dní uteklo jako palivo z nádrže startující rakety a před vámi je opět nachystán pravidelný týdenní přehled těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne. Kosmotýdeník má tentokrát jako hlavní téma novou přistávací plošinu pro rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Čím se liší od svých starších sestřiček a proč se jiná plošina stěhovala na západní pobřeží? Podíváme se však také na vyvezení rakety Proton s modulem Nauka na startovní rampu, či na přípravy na start lodi Starliner. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Známe výrobce modulů Axiom Space

Thales Alenia Space navrhne a vyrobí moduly pro společnost Axiom. Kontrakt v hodnotě 130 mil. dolarů byl uzavřen. První modul by měl být v Houstonu v červenci 2023. 15. července 16:00

Anténa sondy JUICE je připravena

Společnost Thales Alenia Space dokončila stavbu vysokoziskové antény HGA (High-Gain Antenna) pro sondu JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) a letový hardware byl předán firmě Airbus Defence & Space, která je hlavním kontraktorem pro výrobní fázi této mise. Navzdory pandemii koronaviru se technikům a inženýrům podařilo uskutečnit kritické operace při dodržení všech zdravotnických a bezpečnostních opatření. Anténa HGA má průměr 2,54 metru a dokáže pracovat v pásmech X i Ka. Právě přes ni se budou na Zemi odesílat nasbírané údaje, ale kromě toho poslouží i jako vědecký přístroj pro rádiová měření. Sluší se ještě poznamenat, že pro firmu Thales Alenia Space to nebyla žádná nová práce – společnost už má na svém kontě hned několik vysokoziskových antén, které se využily u takových misí jako je Cassini, BepiColombi, či ExoMars – do budoucna pak taková anténa bude i na teleskopu Euclid.

Gateway (únor 2021)

Dne 9. února NASA oznámila, že pro vynesení spojených modulů PPE a HALO lunární orbitální stanice Gateway vybrala raketu Falcon Heavy s prodlouženým aerodynamickým krytem. Smlouva na poskytnutí startovní služby se SpaceX včetně souvisejících přípravných a podpůrných služeb a profinancování nákladů je uzavřena v hodnotě přibližně 332 milionů dolarů. Start se uskuteční nejdříve v květnu 2024 z komplexu 39A. Bližším podrobnostem, jako patnáctitunová hmotnost sestavy, doručovací subsynchronní přechodová dráha ke geostacionární, následná desetiměsíční přeletová fáze na cílovou dráhu NRHO a dalším technickým informacím o konstrukci obou modulů jsme se věnovali v listopadovém dílu tohoto seriálu. Podle aktuální informace jsou však parametry počáteční oběžné dráhy Země stále předmětem přezkumu.

Gateway (listopad 2020)

Společnost Northrop Grumman ve včerejší tiskové zprávě oznámila, že dokončila přezkum předběžného návrhu (PDR) obyvatelného modulu HALO pro Gateway. V rámci PDR byly posouzeny detaily konstrukce modulu, aby bylo zajištěno, že systém jako celek bude bezpečný, spolehlivý a že bude splňovat všechny požadavky NASA. Vývoj nyní vstoupil do fáze podrobného návrhu. Ten by měl být dokončen na jaře 2021 přezkumem CDR. V rámci CDR bude prokazováno, že návrh modulu je již dostatečně vyspělý na to, aby mohl pokračovat v plné výrobě, sestavování, integraci a testování. Během přezkumu CDR mohou být odhaleny nedostatky, které bude potřeba před dokončením návrhu ještě vyřešit.