sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nejen Europa má podpovrchový oceán

Voda – čtyři písmena, jejichž vyslovení v souvislosti s jakýmkoliv vesmírným tělesem zaručeně zvýší puls všem zájemcům o vědu. Právem, protože tahle substance je základním předpokladem existence života, tedy alespoň takového, který známe a se kterým máme největší zkušenosti. Každý objev vody ve Sluneční soustavě spustí vlnu zájmu, protože počet míst, kde by mohl existovat život roste. O tom, že voda ve vesmíru je, už víme dávno – ve formě ledu ji najdeme na Merkuru, Měsíci, Marsu, či jupiterově měsíci Europa. Dokonce i o tom, že se oxid vodný v pevném skupenství nachází na saturnově měsíci Enceladus jsme také už tušili, nicméně nová měření přinesla přesvědčivé důkazy o přítomnosti jeho kapalné formy.

Než k Saturnu přiletěla sonda Cassini, měli jsme jen pár fotek z obou Voyagerů, které kolem Saturnu proletěly cestou do vnějších oblastí Sluneční soustavy. Cassini ale už po několika měsících pořídila detailní snímky ledového měsíce. Vědce zaujala především oblast u jižního pólu, která dostala přízvisko Tygří drápy – ze zvrásněného terénu občas unikal materiál, jehož teplota převyšovala teplotu okolí. Měření iontů ukázala, že se jedná o vodu, s největší pravděpodobností slanou. Tehdy se poprvé začalo spekulovat o tom, že by se pod povrchem tohoto měsíce mohly nacházet vodní rezervoáry.

Výtrysky nad měsícem Enceladus
Výtrysky nad měsícem Enceladus
Zdroj: http://www.esa.int/

Stále jsme ale neznali nic bližšího. Cassini proletěla kolem tohoto měsíce prozatím 19x, ale tři průlety v letech 2010 a 2012 (dva nad jižní a jeden nad severní polokoulí) nám alespoň trochu odkryly roušku tajemství. Sonda Cassini ve všech případech letěla zhruba 100 km nad povrchem měsíce a vědci se zaměřili na sledování, jak gravitace Enceladu družici urychlí. Změna byla nepatrná – od 0,2 do 0,3 milimetru za sekundu, nicméně i tuto mimořádně drobnou odchylku bylo možné zachytit díky měření radiových vln, které sonda posílala na Zemi.

Jen pro zajímavost – antény systému DSN, přes které signál přišel by dokázaly zachytit i změnu rychlosti o 0,08 mm/s! Jednalo se o měření na principu Dopplerova efektu, který kromě jiných zařízení používají třeba policejní radary měřící rychlost aut.

Sonda Cassini
Sonda Cassini
Zdroj: http://saturn.jpl.nasa.gov

Změna rychlosti během průletu může prozradit důležité informace o vnitřní struktuře měsíce. Kupříkladu – pokud by byla změna rychlosti větší než průměrná, znamenalo by to, že pod sondou byla zrovna hmotná část měsíce se skalami. Pokud by naopak byly naměřené hodnoty menší, znamenalo by to, že v těchto místech skála chybí. Díky výše zmíněným průletům vědci naměřili negativní anomálii u povrchu na jižním pólu. Naopak zachytili pozitivní anomálii v hloubce cca. 30 – 40 kilometrů.

Ukazuje se tedy, že Enceladus má nesymetrickou vnitřní strukturu, na jejíž vysvětlení dokonale sedí možnost, že se pod 30 kilometrů silným ledovým příkrovem nachází možná až 10 kilometrů hluboký oceán kapalné vody. Vyloučit sice nemůžeme existenci podpovrchového oceánu pod celým Enceladem, nicméně s přihlédnutím k již zmíněným rozdílům v teplotách u Tygřích pruhů se zdá, že se jedná pouze o lokální podpovrchový oceán, který se rozkládá od jižního pólu někam k 50. jižní rovnoběžce.

Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Průřez měsícem Enceladus ukazuje podpovrchový oceán u jižního pólu.
Zdroj: http://www.esa.int/

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/…/Enceladus_from_Voyager.jpg/480px-Enceladus_from_Voyager.jpg
http://www.esa.int/…/2014/04/enceladus_plumes/14362064-1-eng-GB/Enceladus_plumes.jpg
http://saturn.jpl.nasa.gov/multimedia/images/artwork/images/IMG003405-br500.jpg
http://www.esa.int/…/2014/04/inside_enceladus/14362029-1-eng-GB/Inside_Enceladus.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Tomaník
Petr Tomaník
10 let před

Co je to prosím oxid vodný?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Petr Tomaník

Oxid vodný je chemický přesný název vody, tedy H2O. Stejně jako se pro N2O používá chemický název oxid dusný. Nechtěl jsem v tom odstavci neustále opakovat slovo voda a tak jsem si pomohl touhle kličkou.

MaG
MaG
10 let před

To sis Dušane asi trochu naběhl, protože chemici nepoužívají ani název oxid vodný, ani dihydrogen monoxid, dokonce prý ani kyselina hydroxylová. Říkají mu prostě voda a možná taky oxidan 🙂

Ale teď vážně. Líbí se mi, že si se taky pokusil článek pojmout vlastními slovy a to se cení.

Martin

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  MaG

Díky :-). Prostě mi vadilo pořád tupě opakovat slovo voda a tak jsem si vzpomněl na vtípek, který pro nás před lety připravila naše chemikářka, když se zeptala jak by se mělo podle chemického názvosloví říkat vodě. 🙂

MaG
MaG
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

No zase podle názvosloví je to prostě oxid vodný, to je fakt asi nejblíž 😀

Petr Tomaník
Petr Tomaník
10 let před

Jsem si chtel – v noci trosek rozjaren – lehce rypnout 😉 voda neni ani oxid, ani kyselina.
Jinac opet vyborny clanek. Jen tak dal!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.