sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 506 (23.5. – 29.5.)

Týden utekl jako voda a před vámi je nyní nachystán nový díl Kosmotýdeníku, který jako pokaždé shrne to nejzajímavější, co se za uplynulých sedm dní událo v kosmonautice. Dnešním hlavním tématem bude příprava rakety SLS na opakovaný test plnění palivem přímo na rampě. V dalších tématech se podíváme na aktuální dění na Boca Chica, kde se snaží SpaceX nasměrovat všechny aktivity k co nejbližšímu orbitálnímu letu Super Heavy a Starship. Ohlédneme se také za přistáním lodě Starliner, anebo za počátkem mise jedenácté české družice. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Raketa SLS se vrátí na rampu

Raketa SLS prošla opravami před dalším testem plnění palivem
Raketa SLS prošla opravami před dalším testem plnění palivem
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/

Hlavní aktivity NASA na floridském kosmodromu se nyní soustředí kolem přípravy rakety SLS, která se má stát páteří lunárního programu Artemis. Raketa však musí před startem projít ještě testem naplnění pohonnými látkami, který se měl odehrát již na přelomu března a dubna, nicméně série závad nakonec vedla k odvozu rakety zpět do haly VAB, kde proběhly nutné opravy a nyní je raketa opět připravena vyrazit na rampu. Nově se počítá s datem 5. a 6. června, kdy SLS bude opět připravena na rampě k zahájení procedur, které vyvrcholí testem plného čerpání paliva do centrálního stupně SLS. Datum samotného startu nebylo zatím stanoveno.

V hale VAB proběhla řada úprav. Inženýři například vyměnili nefunkční heliový ventil v horním stupni ICPS, dále pak na samotné vzletové rampě utáhli některé šrouby, aby opravili netěsné přívodní potrubí kapalného vodíku prvního stupně. Provedli také řadu dalších údržbářských prací, aby zajistili budoucí hladký průběh testu tankování paliva. Práce však neprobíhaly jen přímo na kosmodromu. Současný dodavatel posílil zařízení v pobočném závodě, které dodává plynný dusík na startovní rampy v Kennedyho kosmickém středisku, a to včetně rampy 39B, kde proběhne zmíněný test tankování. „Týmy usilovně pracují na přípravě rakety Space Launch System a kosmické lodi Orion k návratu zpět na rampu 39B,“ řekl Cliff Lanham, manažer přípravy raket na kosmodromu. „Plánujeme, že k vývozu dojde 6. června.“

Pokud všechny přípravy po převozu na rampu budou bez problémů, očekává se, že samotný začátek testu plnění pohonnými látkami začne 17. června. Dvoudenní proces, který vyvrcholí čerpáním pohonných látek, by měl tedy probíhat do 19. června, kde dojde ke kompletnímu naplnění palivem a testu odpočítávání před startem. Bude se tedy jednat o generální zkoušku celé rakety i pozemního segmentu.

Měsíc na VAB
Měsíc na VAB
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/

Připomeňme si průběh předchozích pokusů o test čerpání paliva do rakety. NASA původně vyvezla raketu SLS na rampu 39B 18. března, aby 3. dubna provedla test tankování, ale potíže s pozemním vybavením způsobily jednodenní odklad. Poté se tým potýkal s nedostatkem plynného dusíku, k čemuž se přidal i problémy s teplotou kapalného kyslíku a vyvrcholilo to potížemi s heliovým ventilem horního stupně ICPS.

Problém s ventilem heliového potrubí vyloučil další pokusy o tankování druhého stupně, ale i přesto se inženýři 14. dubna pokusili naplnit alespoň první stupeň pohonnými látkami. I tento pokus však selhal, protože se opět objevily potíže s dodávkami dusíku, problémy s teplotou kyslíku a netěsnosti v přívodních potrubích mezi rampou a raketou.

Byly provedeny dva pokusy o přechod z „pomalého plnění“ vodíkem na „rychlé plnění“, ale v obou případech čidla zjistila vyšší než přípustné množství plynného vodíku v blízkosti přívodních potrubí. Zkouška tankování byla v tomto okamžiku odvolána a 15. dubna začali inženýři odvážet SLS zpět do montážní budovy, kde byly vhodné podmínky pro odstranění problémů a následným opravám.

Ukázalo se, že heliový ventil horního stupně nefunguje proto, že v mechanismu uvízl kousek gumových úlomků těsnění. Ventil byl vyměněn a inženýři se zaměřili na nalezení důvodů výskytu tohoto znečištění a následně odstranění zdroje těchto úlomků.

Mezitím společnost Air Liquide modernizovala systém dodávky plynného dusíku, aby vyhovoval požadavkům rakety SLS, a inženýři opravili i dodávkové potrubí (pupeční šňůry), které spojuje raketu s rampou. To bylo příčinou úniku pohonných látek. „Týmy provedly několik kontrol těsnosti,“ uvedl Lanham. „Všimli jsme si, že přírubové šrouby na spoji přívodního potrubí a rakety se uvolnily. Tak jsme tam šli a šrouby znovu utáhli a provedli několik testů těsnosti, abychom se ujistili, že se opět neuvolní. A vše nyní vypadá dobře.“

Nicméně tyto testy probíhaly při pokojové teplotě a inženýři si nejsou plně jisti, že při dodávkách kryogenního vodíku bude vše bez problémů. To se zjistí až při samotném plnění rakety palivem. Nicméně se pracovníci domnívají, že postupovali při opravě zcela správně a vše bude bez problémů.

Podobné porodní bolesti jsou u začátku všech projektů a držíme palce všem zúčastněným, aby nakonec všechny testy umožnily postoupit raketě SLS k jejímu prvnímu startu, kdy při misi Artemis I vynese nepilotovanou loď Orion k Měsíci, kde loď provede poměrně komplexní takřka třítýdenní misi, která má prošlapat cestu k prvním pilotovaným lunárním výpravám.

Kosmický přehled týdne:

Kryogenní test Starship S24
Kryogenní test Starship S24
Zdroj: https://pbs.twimg.com/media/

Na základně Boca Chica pokračující přípravy na první (sub)orbitální let sestavy Super Heavy Starship. Na základně a mezi fanoušky nyní vládne opatrná optimistická nálada, jelikož jsou už několik měsíců přerušeny letové testy kvůli prošetřování vlivu základny na životní prostředí. Po několikaměsíčních odkladech se zdá, že úřad a SpaceX nalezly společný kompromis, který umožní opět provádět starty z této základny. Výsledky však nejsou oficiální a  zveřejnění konečné zprávy 31. května nebude jisté, dokud k němu nedojde. Berte proto tyto informace jen jako spekulaci.

Každopádně se na první let do kosmického prostoru připravuje Super Heavy B7 a Starship S24. Booster prošel mezitím již opravou poté, co bylo během testů zničeno vnitřní metanové potrubí, které muselo být nahrazeno novým. Po jeho nahrazení se B7 přesunul na rampu, kde proběhly kryogenní a tlakové testy. Po jejich dokončení byl B7 opět odvezen do montážní haly, kde jej čeká instalace motorů Raptor 2. Na základně byl spatřen Raptor 2 se sériovým číslem 74, což je ohromný výkon, jelikož se jedná o zásadně vylepšený motor Raptor, jehož produkce začala ani ne před rokem. Starship S24 byla mezitím v podstatě dokončena a nyní je u rampy, kde jí čekají kryogenní a tlakové testy. Po jejich dokončení jí čeká dodělání tepelného štítu a instalace motorů. S24 i B7 poté projdou ještě sérií statických zážehů na rampě. Samotná rampa ostatně dostala také nové vybavení. Bylo například vyměněno spojovací přívodní potrubí mezi rampou a raketou.

Nicméně SpaceX nepracuje ohledně programu Super Heavy Starship jen na Boca Chica, ale i na Floridě, kde u rampy 39A vznikly základy pro startovní rampu právě pro tento systém. Z fotografií je patrné, že bude mírně odlišná od té, která stojí na Boca Chica. V zázemí se pak dokončují postupně jednotlivé segmenty věže. Dokončeno jich bylo již šest, na některých už byly spatřeny konstrukce podlah a obslužných pater. Na místo je také dodáváno potrubí, které bude sloužit pro přívod provozních látek a paliva. Aktuální průběh testů můžete sledovat na ElonX.

Aktuální pohled na práce na Starbase
Aktuální pohled na práce na Starbase
Zdroj: https://pbs.twimg.com/media/

Přehled z Kosmonautixu:

Na tomto místě již tradičně naleznete přehled všech článků, které v uplynulých sedmi dnech vyšly na webu Kosmonautix. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně, pojďme si je připomenout. Týden jsme načali zprávou, že dvě telekomunikační družice dorazily na Floridu. V pondělí jsme se také podrobně věnovali odcházejícímu řediteli indické kosmické agentury ISRO. Dobrá zpráva dorazila také z Evropy, kde se sonda JUICE chystá na testy. Narůstající vrstva prachu na solárních panelech landeru InSight pomalu ale jistě ukrajuje poslední dny této zajímavé vědecké mise. Sonda Lucy poskytla lidstvu velmi zajímavý a netradiční pohled, když jsme díky ní mohli vidět zatmění Měsíce z pozice této sondy. To zase sonda Psyche se už pomalu chystala na start, když kontrola jejího softwaru objevila chybu a start byl odložen nejdříve na září. V polovině týdne startovala další raketa Falcon 9, která vynášela sdílenou misi Transporter-5, kde mezi 59 náklady byl pražský CubeSat Planetum 1. Z kosmického prostoru a ze své testovací mise se úspěšně vrátila loď Starliner společnosti Boeing. Mise splnila základní očekávání a po analýze celého letu, můžeme očekávat vyslání první pilotované výpravy. Jedna z lodí Crew Dragon neprošla kontrolou svého tepelného štítu, který měl výrobní vadu. Štít tedy bude nahrazen novým. Premiérová mise rakety SLS se jménem Artemis I se pomalu chystá ke startu, ale již nyní probíhají přípravy na první pilotovanou misi Artemis III. V dalším článku jsme se podrobně věnovali misi OFT-2 lodi Starliner od společnosti Boeing. Jelikož nadešel poslední pátek v měsíci, připravili jsme pro vás pravidelný Pokec s Kosmonautixem. V dalším článku jsme se věnovali dalšímu nákladu mise Transporter-5, který bude demonstrovat řezání kovů na oběžné dráze. Na závěr týdne jste pak nepřišli o nový díl seriálu Vesmírná technika.

Obrázek týdne:

Loď Starliner se úspěšně vrátila z mise OFT-2 a 25. května přistála na White Sands Missile Range. Nepilotovaná ověřovací mise se sice potýkala s dílčími problémy, nicméně týmy Boeingu a NASA věří, že do konce roku (či na počátku roku příštího) bude moci proběhnout první testovací pilotovaná výprava.

Starliner po úspěšném přistání mise OFT-2
Starliner po úspěšném přistání mise OFT-2
Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/

Video týdne:

Na misi Transporter 5 se do kosmického prostoru úspěšně vydala jedenáctá česká družice Planetum 1, za jejíž iniciací stojí pražské Planetum. Nabízíme vám dvouhodinový záznam z pořadu, který v pražském planetáriu připravila Česká televize a kde byl hlavní průvodce Daniel Stach. Dojde na řadu zajímavých informací a také na pitvání družice samotné.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/52102886799/in/photostream/
https://pbs.twimg.com/media/FTyvoDlX0AYTkNJ?format=jpg&name=4096×4096
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/05/20220527-Artemis-1-VAB.jpg
https://www.flickr.com/photos/nasakennedy/51953897522/in/photostream/
https://photo.24liveblog.com/2843638484011741926/20220527121608_123461.jpeg
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2022/05/fixed.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matěj Soukup
2 let před

Ahoj Lukáši, díky za přehled, ale je v tom stará informace. První start Superheavy Starship už bude orbitální. Už se nepočítá se suborbitálním letem.

Kamil
Kamil
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

A S-24 má dokonce dvířka na vypouštění družic Starlink

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Kamil

Starship nemusí dosáhnout těsně orbitální rychlosti a pomocí PEZ mechanismu vyplivne starlinky, které si samy dodají deltav na orbitě.
Takhle mi to z rozhovoru sedí…
https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?p=131715#p131715

Matěj Soukup
2 let před
Odpověď  PetrV

To určitě ne. Jak píše Jirka Hošek o pár komentářů níže, tak družice by neměly dost času na dosažení oběžné dráhy a ten vypouštěcí mechanismus je nemůže vykopnout rychlostí 110 kilometrů za hodinu.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Nevím, zdali jste mne pochopil. Zopakuji starship těsně nedosáhne orbitální rychlosti o pár metrů a vypustí třeba jen 2 starlinky ( možná vice) ver.2 dlouhé 7m, vážící cca 1,5 tuny s vlastním pohonem, které dosáhnou orbitální rychlosti vlastním pohonem. Zkuste připustit, že
Starlink vypuštěný na LEO ze starship není starship.
Jiří hošek by měl být opatrný v hláškách typu: proč si Elon Musk takto terminologicky vymýšlí.
Na rozdíl od Muska mu do vesmíru nic neletělo a nic nevyvíjí.
Je to zkušební let a nějaký náklad by byl více než žádoucí.
Je to nutnost prověření schopností SHS včetně navrženého PEZ mechanismu za 0 gravitace. Navíc těžiště rakety bez nákladu je jinde.
I FH při prvním letu vypustil teslu s maketou astronauta.
Rozumíme si, že ta možnost zde je? A Elon si nemusí vymýšlet?
Základ je ale úspěšné testování s24 a b7 na Zemi.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Obávám se, že došlo k nedorozumění. Zopakuji tedy svoji včerejší větu: „Profil letu S24 se oproti S20 nezměnil a zůstává suborbitální.“ Jde o to, že Elon Musk v tom videu (čas 22:20 – 24:05) mluví o orbitálním letu S24 (nikoli Starlinků) a současně její trajektorii popisuje tak, že spadá do definice suborbitální dráhy. Říká, že příští let je od začátku plánovaný orbitálně. Ostatně už loni mluvil o orbitálním letu S20, ale její dráhu popisoval tak, že spadala do definice suborbitální dráhy.

Píšete o orbitálním letu samotných vynášených družic Starlink. Ano, možnost, kterou popisujete, by samozřejmě byla orbitálním letem Starlinků. Při jejich vynášení se však Starship bude pohybovat na suborbitální dráze.

PetrV
PetrV
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Pane Hošek, možná máte potíž s pochopením elonových vět. Vytrhl jste 1 větu z kontextu. Tak nějak jsem si na to u vás zvykl.
Jsem rád, že jste pochopil některé nuance.
Za týden může být vše jinak. SpaceX to nemá ve svých rukou.
Rozhodující jsou úřady co dovolí.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Ta věta „Profil letu S24 se oproti S20 nezměnil a zůstává suborbitální“ není vytržená z kontextu. Posílám odkaz na vyjádření Elona Muska z rozhovoru s Timem Doddem ze srpna 2021, který se týkal letu S20:
https://www.elonx.cz/druha-cast-prelozeneho-rozhovoru-a-prohlidky-starbase-s-elonem-muskem/
čas videa 16:20
Tim Dodd: „Jaký bude ten první orbitální test? Dostane se vůbec na oběžnou dráhu? Nebo jen dosáhne orbitální rychlosti na dráze, která rovnou vede zpět na Zem?“
Elon Musk: „Dosáhne orbitální rychlosti, ale nedostane se na udržitelnou oběžnou dráhu. Obletí asi ¾ zeměkoule, ale nezvedne perigeum tak, aby neprotínalo Zemi a tření o atmosféru ji stáhne dolů.“

Matěj Soukup
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

To sice není, ale ten rozhovor je téměř rok starý a všichni víme, jak se plány ve SpaceX rychle mění. Takže nikdo z nás neví s jistotou jaká je pravda a jsou to jen spekulace a tím bych to ukončil.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Samozřejmě, že plán se ještě může změnit. Jen jsem chtěl zachytit stav k květnu 2022 a dosavadní změny oproti srpnu 2021.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Profil letu S24 se oproti S20 nezměnil a zůstává suborbitální. Předevčírem jsme to probírali na fóru.
https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=63&t=1025&start=670

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Jde o tyto příspěvky:
JHošek » 27.5.2022 9:41
Tjov » 27.5.2022 10:24
JHošek » 27.5.2022 12:01
Tjov » 27.5.2022 12:22

Matěj Soukup
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Podle informace od Elona Muska z rozhovoru je dráha orbitální.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Nevím, proč si Elon Musk takto terminologicky vymýšlí. Podle jeho popisu je let S24 plánován jako suborbitální, viz
https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?p=131720#p131720

Máme tady precedens – let Apollo AS-202, který NASA označuje jako suborbitální:

https://www.nasa.gov/feature/55-years-ago-apollo-as-202-final-test-flight-before-planned-first-crew-mission

https://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraft/display.action?id=APST202
comment image?itok=2WG8-FmT

Matěj Soukup
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Hele uvidíme, ale když chtějí vypustit Starlinky, musí být na orbitě.

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Ke Starlinkům si dovolím zkopírovat diskusi z elonx.cz:

Kamil 22. 5. 2022 19:35: „Z Timova videa se zdá, že StarShip vynese první Starlinky už při prvním letu.“

Petr Melechin 22. 5. 2022 19:53: „Řekl, že možná. A vzhledem k tomu, že pořád plánují tu ne úplně orbitální dráhu, tak by asi stejně mohli maximálně otestovat vypouštěcí systém, protože družice nebudou mít dostatek času na dosažení stabilní orbity.“

Matěj Soukup
2 let před
Odpověď  Jiří Hošek

Jo to je taky možnost. Uvidíme co SpaceX vymyslí. Plány se mění každým dnem.

PetrV
PetrV
2 let před

Mne zaujal tweet z dnešního rána. S24 kryo zkouška, nějaká rána a odpadly zase dlazdice. Uvidíme.
https://twitter.com/DELTA_V/status/1530208106088644610?t=sHuiggUTsWgkZQSi0-OIuA&s=19

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.