sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

OroraTech

Německý družicový operátor OroraTech 14. května oznámil, že si zajistil dalších 12 milionů eur v rámci rizikového financování série B na urychlení rozšíření své konstelace pro monitorování lesních požárů.

Americká administrativa

Američtí zákonodárci 14. května vyjádřili obavy kvůli údajným plánům administrativy prezidenta omezit financování komerčních nákupů družicových snímků. Podle kritiků by mohl tento krok podkopat americké zpravodajské schopnosti a být v rozporu s deklarovanými prioritami Bílého domu.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA upřesnila harmonogram letů k ISS letos v létě

Agentura NASA odhalila harmonogram tří nejbližších letů k Mezinárodní kosmické stanici, ke kterým dospěla po jednáních s partnery a posunech termínů. Nově představený harmonogram dává poskytovatelům startů čas potřebný k finalizaci plánů misí, přípravě jednotlivých kosmických lodí, ale i související logistiky. Všechny níže uvedené termíny by u sebe ještě měly mít zkratku NET (No Earlier Than, tedy ne dříve než), přičemž ve všech případech bude termín startu záviset na operační připravenosti jednotlivých misí.

  • Mise Ax-4 od Axiom Space: 8. června 15:11 SELČ
  • Crew-11 od SpaceX: Konec července
  • CRS-33 od SpaceX: Konec srpna
Posádka mise Ax-4.
Posádka mise Ax-4.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

V rámci mise Ax-4 se na ISS vypraví bývalá astronautka NASA, Peggy Whitson, dnes ředitelka pilotovaných misí firmy Axiom Space, dále astronaut indické kosmické agentury ISRO, Shubhanshu Shukla, zástupce záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polska a Maďar Tibor Kapu. Privátní posádka odstartuje v kosmické lodi Crew Dragon na raketě Falcon 9 z rampy 39A na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Privátní astronauti budou během svého krátkého pobytu na ISS spolupracovat s posádkou 73. dlouhodobé expedice orbitální laboratoře, mají provádět s misí spojený vědecký výzkum, popularizační i komerční aktivity.

V rámci mise Crew-11 se na ISS vypraví astronauti NASA Zena Cardman and Mike Fincke, astronaut agentury JAXA, Kimija Jui a astronaut agentury Roskosmos, Oleg Platonov. Také tato posádka odstartuje v Crew Dragonu na Falconu 9 z rampy 39A. Čtyřčlenná posádka se na stanici setká s posádkou mise Crew-10, která poté ukončí svůj dlouhodobý pobyt na stanici a vrátí se domů.

V srpnu se má k ISS vydat 33. zásobovací mise firmy SpaceX, která na orbitální komplex dopraví vědecké experimenty, zásoby pro posádku a potřebný hardware. Tato kosmická loď Dragon bude také vybavena robustním zařízením pro zvyšování dráhy stanice, jelikož má obstarávat motorické manévry pro udržování výšky oběžné dráhy ISS. Tato schopnost sníží spotřebu pohonných látek v ruské části stanice a zachová požadované rezervy.

NASA i nadále pokračuje v analýzách provozu a v případě potřeby provede i další změny harmonogramu, aby mohla zajistit potřeby stanice, bezpečnost posádky a maximalizaci vědeckých kapacit, zatímco probíhají přípravy na odchod stanice do penze.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/web/assets/pictures/iss-from-crew-dragon.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GijM0d-WMAAHQCs?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.