Agentura NASA odhalila harmonogram tří nejbližších letů k Mezinárodní kosmické stanici, ke kterým dospěla po jednáních s partnery a posunech termínů. Nově představený harmonogram dává poskytovatelům startů čas potřebný k finalizaci plánů misí, přípravě jednotlivých kosmických lodí, ale i související logistiky. Všechny níže uvedené termíny by u sebe ještě měly mít zkratku NET (No Earlier Than, tedy ne dříve než), přičemž ve všech případech bude termín startu záviset na operační připravenosti jednotlivých misí.
- Mise Ax-4 od Axiom Space: 8. června 15:11 SELČ
- Crew-11 od SpaceX: Konec července
- CRS-33 od SpaceX: Konec srpna

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
V rámci mise Ax-4 se na ISS vypraví bývalá astronautka NASA, Peggy Whitson, dnes ředitelka pilotovaných misí firmy Axiom Space, dále astronaut indické kosmické agentury ISRO, Shubhanshu Shukla, zástupce záložního oddílu astronautů Evropské kosmické agentury, Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polska a Maďar Tibor Kapu. Privátní posádka odstartuje v kosmické lodi Crew Dragon na raketě Falcon 9 z rampy 39A na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Privátní astronauti budou během svého krátkého pobytu na ISS spolupracovat s posádkou 73. dlouhodobé expedice orbitální laboratoře, mají provádět s misí spojený vědecký výzkum, popularizační i komerční aktivity.
V rámci mise Crew-11 se na ISS vypraví astronauti NASA Zena Cardman and Mike Fincke, astronaut agentury JAXA, Kimija Jui a astronaut agentury Roskosmos, Oleg Platonov. Také tato posádka odstartuje v Crew Dragonu na Falconu 9 z rampy 39A. Čtyřčlenná posádka se na stanici setká s posádkou mise Crew-10, která poté ukončí svůj dlouhodobý pobyt na stanici a vrátí se domů.
V srpnu se má k ISS vydat 33. zásobovací mise firmy SpaceX, která na orbitální komplex dopraví vědecké experimenty, zásoby pro posádku a potřebný hardware. Tato kosmická loď Dragon bude také vybavena robustním zařízením pro zvyšování dráhy stanice, jelikož má obstarávat motorické manévry pro udržování výšky oběžné dráhy ISS. Tato schopnost sníží spotřebu pohonných látek v ruské části stanice a zachová požadované rezervy.
NASA i nadále pokračuje v analýzách provozu a v případě potřeby provede i další změny harmonogramu, aby mohla zajistit potřeby stanice, bezpečnost posádky a maximalizaci vědeckých kapacit, zatímco probíhají přípravy na odchod stanice do penze.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://planetary.s3.amazonaws.com/web/assets/pictures/iss-from-crew-dragon.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GijM0d-WMAAHQCs?format=jpg&name=4096×4096