NASA
Americký kongres schválil návrh zákona o rozpočtovém sladění, který zahrnuje téměř 10 miliard dolarů na programy NASA pro pilotované vesmírné lety.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Americký kongres schválil návrh zákona o rozpočtovém sladění, který zahrnuje téměř 10 miliard dolarů na programy NASA pro pilotované vesmírné lety.
Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.
Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.
Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.
Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.
Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.
Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.
Společnost Planet Labs získala víceletý kontrakt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů na dodávku družicových snímků a geoprostorových informací německé vládě.
Družice MethaneSAT, která byla vynesena v březnu minulého roku, selhala. Družice byla určena k měření emisí metanu.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Z červnových událostí se nejprve zaměříme na start mise Ax-4, následovat bude pokus o přistání HAKUTO-R Resilience. Příprava IFT-10 je námětem další reportáže. Po rychlém přehledu dalších událostí v rubrice Kosmonautika v kostce se podíváme na několik startů, nejprve Transporter-14, poté Kuiper 2 a nakonec SXM-10. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00. Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket. Další pořady jako Vesmírné zprávy nebo Vesmírnou techniku nyní najdete nově na Youtube kanálu SVĚT KOSMONAUTIKY. Starší díly najdete také na internetové televizi Fameplay. Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Dnes ráno jsme měli možnost sledovat start Falconu 9 s kosmickou lodí Crew Dragon na misi Ax-4. Jejím cílem je Mezinárodní kosmická stanice, kde posádka stráví zhruba deset dní vyplněných vědeckými experimenty, komerčními a popularizačními aktivitami, po kterých se opět vrátí ve své lodi na Zemi. Zájemcům nabízíme možnost sledovat připojení Crew Dragonu k Mezinárodní kosmické stanici v přímém přenosu s českým komentářem, přičemž samotné připojení má nastat okolo 13:00 SELČ.
Komerční výprava Ax-4 na Mezinárodní kosmickou stanici se v uplynulých dvou týdnech odložila hned několikrát a z několika důvodů – od špatného počasí, přes problém na raketě až po řešení situace s úúnikem vzduchu na ISS. Teď už je snad vše v pořádku a NASA, SpaceX i Axiom Space plánují start na středeční ráno v 8:31 SELČ. Na zhruba desetidenní výpravu na Mezinárodní kosmickou stanici se vydají Američanka Peggy Whitson, Ind Šubanšu Šukla, Polák Sławosz Uznański-Wiśniewski a Maďar Tibor Kapu. Pokud tedy budete mít zítra ráno čas a chuť, rádi Vás přivítáme u našeho komentovaného přenosu.
Už to začíná připomínat zaseklou desku. Mise Ax-4, která má v lodi Crew Dragon dopravit na krátkodobou misi na ISS čtyřčlennou posádku, se z nejrůznějších důvodů odložila už několikrát. Nyní přichází další zpráva, která nám říká, že už ani nejnovější dosud zvažovaný termín startu 22. června neplatí. NASA se rozhodla odstoupit od tohoto termínu a společně se SpaceX a Axiom Space hledá nové datum startu v následujících dnech. Agentura podle svého vyjádření potřebuje čas navíc pro pokračující vyhodnocování provozu stanice ISS po nedávných opravách v zadní části ruského modulu Zvezda. Jelikož je stanice vzájemně propojený a navzájem závislý systém, chce se NASA ujistit, že je ISS připravena na přílet čtyř dalších lidí. Proto si bere čas navíc, aby mohla řádně a zodpovědně rozhodnout.
Agenutra NASA i firmy Axiom Space a SpaceX vyhodnotily připravenost čtvrté mise soukromých astronautů na Mezinárodní kosmickou stanici nejdříve na 19. června. 12. června totiž NASA a Axiom odložily tento start na neurčito kvůli tomu, že agentura potřebovala čas navíc pro spolupráci s Roskosmosem kvůli nedávným snahám o utěsnění drobných úniků atmosféry. Tyto úniky, které se nacházejí v zadní části modulu Zvezda, jsou pozemními experty monitorovány již několik let. Po nejnovější opravě je tlak v přechodovém tunelu PrK stabilní. Dříve zde přitom tlak klesal, což by mohlo znamenat, že se se malé úniky podařilo utěsnit. Experti se také domnívají, že stabilní tlak by mohl být důsledkem malého množství vzduchu, který proudí do zmíněného tunelu přes těsnění poklopu z hlavní části vesmírné stanice. Změnou tlaku v tunelu PrK a sledováním v průběhu času týmy vyhodnocují stav tunelu a těsnění poklopu mezi vesmírnou stanicí a zadní částí Zvezdy.
NASA a firma Axiom Space oznámily odklad startu se soukromými astronauty na neurčito poté, co byl na Mezinárodní kosmické stanici detekován nový vývoj tlaku v části stanice, která se dlouhodobě potýká s úniky vzduchu. NASA 12. června společně s firmou Axiom Space uvedla, že se obě strany dohodly na odkladu mise Ax-4 k Mezinárodní kosmické stanici, přičemž ani jedna strana neuvedla nový termín startu. Odklad by podle NASA měl dát zástupcům americké a ruské kosmické agentury čas na prozkoumání nového vývoje v části modulu Zvezda. Zde byl únik poprvé zaznamenán v roce 2019 a od té doby se jej Roscosmos snaží opravit a utěsnit.
NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.
Mise Axiom-4 v rámci které na ISS cestují čtyři astronauté byla bohužel opět odložena. Start byl v plánu 11. června 2025 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Důvodem je tentokrát technická závada na raketě Falcon-9 od SpaceX, kterou odhalil jeden z předstartovních testů. Zjištěný problém byl v systému přívodu okysličovadla, která vyžaduje důkladnou analýzu a opravu a nebyla to, zdá, se jediná porucha. SpaceX však již intenzivně pracuje v koordinaci s partnery na řešení. Co přesně se tentokrát stalo a kdy se dočkáme nového termínu?
Odklad přichází kvůli úniku kapalného kyslíku, který byl objeven po statickém zážehu. Čas navíc má týmům umožnit situaci vyřešit. Nový termín startu zatím nebyl oznámen.
Společnost Axiom Space už k mezinárodní kosmické stanici vypravila tři komerční výpravy a poslední hodiny zbývají do startu té čtvrté. V rámci mise Ax-4 se k Mezinárodní kosmické stanici na přibližně deset dní vypraví velitelka Peggy Whitson, bývalá astronautka NASA a dnes zaměstnankyně Axiom Space, pilot Shubhanshu Shukla z Indie a dva specialisté mise ze střední Evropy – Polák Sławosz Uznański-Wiśniewski a Maďar Tibor Kapu. Součástí mise bude i pokus o přistání prvního stupně na pevninské ploše LZ-1 a start vychází na čas, který je pro Středoevropany poměrně příznivý. Přijměte proto, prosím, naše pozvání ke sledování živě a česky komentovaného přenosu.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.