sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Eutelsat

Akcie společnosti Eutelsat 5. května se uzavřely s růstem o téměř 13 % poté, co francouzský operátor oznámil, že nahradí svého generálního ředitele. Nový ředitel Jean-François Fallacher přichází od partnerské společnosti Orange.

Orion

Společnost Lockheed Martin 1. května oficiálně předala NASA kosmickou loď Orion pro misi Artemis 2, čímž zachovala plánovaný termín startu na začátek roku 2026. NASA převzala schválení pro loď v Kennedyho vesmírném středisku.

NASA

V prohlášení z 30. dubna NASA uvedla, že v květnu a první polovině června by měly být příznivé podmínky pro obnovu výroby energie sondy Lunar Trailblazer. Tím by mělo dojít k obnově spojení se sondou a následně i alternativní mise.

Evropská komise

Evropské regulační orgány zahájily předběžné vyšetřování plánu lucemburského provozovatele družicové konstelace SES na koupi amerického konkurenta Intelsat. Evropská komise stanovila lhůtu do 10. června pro rozhodnutí, zda dohodu schválí nebo zahájí rozsáhlé vyšetřování.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Závod o návrat na Měsíc (květen 2025)

„Americká výzva dneška vytvořila lidský osud zítřka. Když opouštíme Měsíc a Taurus-Littrow, odcházíme tak, jak jsme přišli a dá-li Bůh, vrátíme se s mírem a nadějí pro celé lidstvo.“ Více než padesát let po těchto závěrečných slovech velitele Apolla 17 Eugena Cernana na Měsíci mluví politici ve Spojených státech o návratu na Měsíc jako o závodu s Čínou. Senát dal při letošních slyšeních jasně najevo, že chce, aby NASA vyhrála závod s Čínou o přistání dalších lidí na Měsíci. Kandidát na nového administrátora NASA Jared Isaacman napsal v jedné z odpovědí na dodatečné písemné otázky senátorů: „Poslat americké astronauty zpět na Měsíc dřív než naši geopolitičtí rivalové, je závod, v kterém nemůžeme riskovat prohru“. Předběhnutí Číny v návratu na Měsíc bylo napsáno jako jeden z cílů administrativy Donalda Trumpa i v předběžném rozpisu rozpočtu NASA na fiskální rok 2026.

Artemis III

Vlevo intertank, který bude spojovat obě nádrže, vpravo vodíková nádrž v prostoru č. 48 budovy 103, 22. dubna 2025
Vlevo intertank, který bude spojovat obě nádrže, vpravo vodíková nádrž v prostoru č. 48 budovy 103, 22. dubna 2025
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Průběžnému pokroku v návratu na Měsíc v rámci mise Artemis III jsem se doposud věnoval v seriálu Gateway, naposledy v březnovém dílu.

Všechny hlavní díly nosné rakety SLS pro vynesení posádky na misi Artemis III kromě centrálního stupně jsou již na Floridě, nebo jsou v podstatě připraveny na převoz na kosmodrom. Výroba obou nádrží pro centrální stupeň prošla v montážním zařízení Michoud Assembly Facility v New Orleans v poslední době významnými milníky.

V březnu byla v buňce P budovy 131 dokončena aplikace základové barvy na kyslíkovou nádrž. Tato nádrž je na kritické cestě v přípravě centrálního stupně. Je jediným dílem, na který dosud nebyla aplikována tepelná izolace. Dne 26. března byla nádrž přemístěna z buňky P do prostoru č. 6 v hlavní budově 103. V následujících čtyřech týdnech byly na nádrži prováděny instalace kabelových svazků pro přístrojové vybavení.

Na vodíkovou nádrž byla aplikace tepelně izolační pěny dokončena v buňce N budovy 131 v dubnu. Po dokončení byla nádrž, stejně jako předtím kyslíková, přesunuta do hlavní budovy 103, konkrétně do prostoru konečné montáže č. 48. K přesunu nádrže došlo 22. dubna.

Nádrž opustila buňku N poměrně ve spěchu, aby nezdržovala přípravu kyslíkové nádrže. Na jedné z kupolí vodíkové nádrže technici nestihli provést ořez, vyspravení a zbroušení pěny. Nedodělek je viditelný na fotografii výše. Tyto práce jsou nyní dodatečně prováděny v prostoru č. 48. Týmy také zahájily vybavování nádrže různými systémy, od kabeláže a senzorů až po úchyty pro vnější systémový tunel a pro vnější přívodní potrubí kapalného kyslíku.

Výjezd kyslíkové nádrže pro centrální stupeň rakety SLS s instalovanými kabelovými svazky z prostoru č. 6 budovy 103, 25. dubna 2025
Výjezd kyslíkové nádrže pro centrální stupeň rakety SLS s instalovanými kabelovými svazky z prostoru č. 6 budovy 103, 25. dubna 2025
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov

Z hlediska přípravy kyslíkové nádrže byl dubnový odjezd vodíkové nádrže z buňky N velmi důležitý. Buňka N byla následně rekonfigurována pro přijetí kyslíkové nádrže a už 25. dubna byla tato nádrž do buňky přesunuta. Nyní bude nádrž podrobena aplikaci tepelně izolační pěny. Práce by mohly být dokončeny v květnu nebo červnu.

Po následném převezení do budovy 103 bude kyslíková nádrž vybavena senzory, vnitřním stožárem snímače hladiny paliva a jímkou u spodní kupole.

Proces sestavování centrálního stupně bude zahájen spojením kyslíkové nádrže s intertankem ve vertikální integrační buňce D ve výškové budově 110. Na základě zkušeností s dobou přípravy kyslíkových nádrží pro Artemis I a Artemis II lze předpokládat jejich spojení na konci letošního roku.

Porovnáním s předchozími dvěma centrálními stupni lze také předpokládat, že po dalších čtyřech měsících by mohlo být sestavování centrálního stupně dokončeno, zatím bez motorové sekce. Ta už je v Kennedyho vesmírném středisku a k jejímu připojení k centrálnímu stupni má dojít ve vertikální integrační buňce v montážní hale VAB.

Otázkou je, kdy bude na podporu mise Artemis III připravena technologie pro zajištění úkolů lunárního landeru Starship. SpaceX po dvou nezdařených pokusech o navedení zkušebních lodí Starship na suborbitální dráhu s přistáním do Indického oceánu připravuje další let po stejné suborbitální trajektorii. Pod označením IFT-9 je start nosné rakety Super Heavy s lodí Starship plánován na květen.

Render landeru Starship a kosmické lodi Orion
Render landeru Starship a kosmické lodi Orion
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Mengzhou/Lanyue

Výstavba startovního komplexu LC-301 pro nosnou raketu CZ-10 na kosmodromu Wenchang. Zleva: servisní věž, příkop pro odvod spalin, mobilní vypouštěcí plošina a příjezdová cesta.
Výstavba startovního komplexu LC-301 pro nosnou raketu CZ-10 na kosmodromu Wenchang. Zleva: servisní věž, příkop pro odvod spalin, mobilní vypouštěcí plošina a příjezdová cesta.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

O čínském programu pilotovaného přistání na Měsíci jsem v červenci 2021 napsal článek „CZ-5DY – čínská raketa pro pilotované mise k Měsíci“. V červnu 2023 následoval článek „Taikonauti na Měsíci do konce desetiletí?“ Tou dobou už byla nosná raketa CZ-5DY přejmenována na CZ-10 a přistání lidí na Měsíci bylo plánováno s využitím jejího pátého a šestého startu.

Od té doby byl proveden například statický zážehový test zkušebního exempláře prvního stupně rakety CZ-10 se sníženým počtem tří motorů YF-100K (14. června 2024), shozové zkoušky kabiny lodi Mengzhou, pozemní test oddělení prototypu landeru Lanyue od pohonného stupně a test oddělení krytu nosné rakety CZ-10.

Podle nejnovější prezentace má pilotovaná lunární mise využít již čtvrtý a pátý start raket CZ-10. Dubnový článek vydaný na portálu nasaspaceflight.com popsal na základě aktualizované prezentace Čínské kosmické agentury pro pilotované lety CMSA tento neoficiální harmonogram startů:

  • 2026 – Demonstrace aktivace záchranného systému lodi Mengzhou během letu rakety CZ-10A bez bočních stupňů. O termínu 2026 pro debutový start rakety CZ-10A psaly již loni 5. listopadu oficiální noviny čínského ministerstva Science and Technology Daily. Tento start bude klíčovým krokem k větším ambicím.
  • 2027(?) – Vynesení landeru Lanyue raketou CZ-10 pro nepilotované přistání na Měsíci.
  • 2028 – Pilotovaný oblet Měsíce lodí Mengzhou.
  • 2029-2030 – Pilotovaný let lodi Mengzhou na oběžnou dráhu Měsíce, kde vyčká na Lanyue.
  • 2029-2030 – Vynesení landeru Lanyue, spojení s Mengzhou na oběžné dráze Měsíce, přestup dvou ze tří astronautů do Lanyue, pilotované přistání na Měsíci, návrat Lanyue k Mengzhou, návrat Mengzhou na Zemi.

Při pohledu na harmonogram se zjednodušeně dá říci, že obdobu mise Artemis II lze na čínské straně očekávat v roce 2028. Chybí ale předchozí dlouhodobější bezpilotní test. Není jasné, do jaké míry byl třídenní let prototypu lodi Mengzhou na oběžné dráze Země v květnu 2020 dostačující.

Odhadnout, která z obou zemí je k příštímu pilotovanému přistání na Měsíci blíž, si netroufám. Je však zřejmé, že konkurenční prostředí je minimálně pro americkou stranu silnou motivací.

Render kosmické lodi Mengzhou a landeru Lanyue
Render kosmické lodi Mengzhou a landeru Lanyue
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje informací:
https://www.commerce.senate.gov/
https://images.nasa.gov/
https://images.nasa.gov/
https://images.nasa.gov/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.science.nasa.gov/…/science/psd/lunar-science/internal_resources/568/Apollo_15_astronaut_bootprints.jpeg
https://images-assets.nasa.gov/…/MAF_20250422_CS3%20LH2%20moves%20to%20final-549~medium.jpg
https://images-assets.nasa.gov/image/MAF_20250425_CS3_Lox6toN02/MAF_20250425_CS3_Lox6toN02~medium.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/01/20250116_Starship_Orion_docking.jpeg
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=6524.0;attach=2366660;image
https://www.nasaspaceflight.com/…/Render-of-the-Mengzhou-crewed-spacecraft-left-and-Lanyue-Lander-right-Credit-CMSCCTV.png

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gendibal
gendibal
20 hodin před

Jak už jsem napsal v jiné diskusi, moc bych si v lunárním závodu vítězství těch pracovitých šikmookých kluků přál. Amící potřebují studenou sprchu, aby se probrali, a když se proberou, možná by se zase začaly dít věci jako v 60. letech. Pokud by na to nebyla jenom SpaceX, ale dobře zadotovaná NASA, jejíž úkol by nespočíval ve vytváření prestižních pracovních míst ve všech 50 státech USA, nýbrž základen na jiných světech, to by byla paráda.

Hawk
Hawk
15 hodin před
Odpověď  Jiří Hošek

Stalo se nekdy vubec v pripade NASA, ze Kongres navrh rozpoctu Bileho domu neschvalil?

Naposledy upraveno 15 hodin před by Hawk
igi2
igi2
13 hodin před
Odpověď  Hawk

Neschválenie je prisilný výraz, dochádzalo ku korekciám – napr. za Obamu boli napr. astronauti (aj Cernan) riadne naštvaní z návrhu rozpočtu pre NASA, ale nakoniec sa vyloboval dáky kompromis.
Teraz má ale Trump republikánsku väčšinu v oboch komorách, toho sa dosť obávam.

Hawk
Hawk
12 hodin před
Odpověď  Jiří Hošek

Diky pane Hosku za detailni prehled,, to by se siklo hodit i do diskusniho vlakna k NASA

Pajuc
Pajuc
1 hodina před
Odpověď  Hawk

Nejlíp rovnou do předmětného článku.

Pajuc
Pajuc
1 hodina před

Vím, že jsem hnidopich, ale ten nadpis působí, jako že se i Čína na Měsíc „vrací“. Ve skutečnosti se závodí o první ženu na Měsíci.

Radim Pretsch
48 minut před
Odpověď  Jiří Hošek

Plaketa je notoricky známá. Ale ani tehdy, a už vůbec ne teď, nešlo a nepůjde o „vyslance lidstva“.

Tehdy to byli reprezentanti té úspěšné části světa a teď to bude opět o národním úspěchu. Opět se bude mávat národní vlajkou. Nikoliv OSN nebo něčím podobným.

To že se Američani pasovali na vyslance Země je za mě fajn, ale ani tehdy s takovým vyjádřením řada zemí nesouhlasila. V první řadě lůzři z později zkrachovalého SSSR. Všichni věděli, že to byl americký úspěch. Viz zpravodajské pokrytí Apolla v tehdejším svazu.

Pokud se podaří na Měsíci přistát Číňanům, neřku-li před Artemis, uvidíme takovou tsunami nacionalismu, že nám půjde hlava kolem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.