Další týden se nezadržitelně blíží ke svému konci, ale ještě než z něj uplynou i poslední hodiny, je čas se na chvilku zastavit a zrekapitulovat si, jaký byl. V tradičním čase nedělního oběda Vám proto přinášíme již 656. díl seriálu Kosmotýdeník, který shrne jednak informace, které jsme Vám v průběhu týdne přinesli, ale také informace, na které se zatím nedostalo. V hlavním tématu se tentokrát podíváme na Mars za vozítkem Perseverance, ale řeč bude i o odloženém startu Atlasu V nebo o rampě pro SuperHeavy Starship na Floridě. Pohodlně se proto usaďte, přejeme Vám příjemné čtení.
Perseverance studuje kameny na okraji kráteru

Zdroj: https://science.nasa.gov/
Vědci, kteří se podílejí na misi marsovského roveru Perseverance, nyní na okraji kráteru Jezero studují podle svých slov skutečný marťanský roh hojnosti plný zajímavých skalních výchozů. Analýzy kamenů a balvanů jim pomáhají porozumět historii planety, její evoluci a potenciálu pro minulou i současnou obyvatelnost. Od ledna rover vyvrtal pětici vzorků z okraje kráteru a tři z nich uzavřel do svých hermeticky těsných trubiček. Dále provedl zblízka analýzu sedmi kamenů a s pomocí laseru provedl analýzu dalších 83. Pro rover, který pracuje na Marsu už více než 4 roky, jde o zatím nejvyšší tempo sběru vědeckých dat.
Perseverance vystoupala na západní stěnu kráteru Jezero 12. prosince roku 2024 a momentálně prozkoumává 135 metrů vysoký svah, který vědecký tým pojmenoval „Witch Hazel Hill“. Pestrost kamenů, které zde objevil, překonala očekávání. „Během předešlých vědeckých kampaní v kráteru Jezero mohlo trvat i několik měsíců, než byl objeven kámen, který byl od ostatních analyzovaných kamenů výrazně odlišný a vědecky jedinečný, aby si zasloužil odběr,“ vzpomíná Katie Stack Morgan vědkyně z jihokalifornské JPL zapojená do programu Perseverance a dodává: „Ale tady, na okraji kráteru, jsou nové a zajímavé kameny všude, kam se rover otočí. Splnilo to všechna naše očekávání a ještě mnohem více.“
Je to tím, že západní okraj kráteru Jezero obsahuje tuny úlomků dříve roztavených hornin, které byly před miliardami let vyvrženy ze svého podzemního domova jedním nebo více dopady meteoritů, včetně pravděpodobně toho, který vytvořil kráter Jezero. Perseverance nachází tyto dříve pod povrchem uložené balvany v kontrastu s dobře zachovalými vrstevnatými horninami, které se „zrodily“ před miliardami let na místě, které se později stalo okrajem kráteru. Je tu balvan vykazující stopy, které naznačují, že byl v historii ovlivňován vodou a jen kousek od něj je balvan, který ve své minulosti viděl jen málo vody.
Perseverance na okraji kráteru 28. ledna odebrala vzorek, který dostal jméno „Silver Mountain“. Kámen „Shallow Bay“, ze kterého byl materiál odebrán, se nejspíše zformoval nejméně před 3,9 miliardami let, tedy v nejrannější geologické fázi historie Marsu, tedy v období Noachian. V dalších fázích mohlo dojít vlivem dopadů meteoritů k jeho rozbití a rekrystalizaci.
Zhruba 110 metrů od tohoto místa odběru se nachází lokalita, která zaujala vědecký tým, protože obsahuje vyvřelé minerály, které vykrystalizovaly z magmatu hluboko v kůře Marsu. Vyvřelé horniny mohou vznikat hluboko v podzemí z magmatu nebo sopečnou činností na povrchu a jsou vynikajícími uchovateli záznamů – zejména proto, že krystaly minerálů v nich uchovávají podrobnosti o přesném okamžiku jejich vzniku. Ovšem po dvou pokusech o odběr jádrového vzorku (ze 4. a 8. února), které ztroskotaly na drolivosti horniny, se vozítko vydalo asi 160 metrů severozápadním směrem k dalšímu vědecky zajímavému kamenu, který dostal jméno „Tablelands“.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Data z palubních přístrojů roveru naznačují, že Tablelands je tvořen prakticky výhradně minerály ze skupiny serpentinu, které vznikají, když velké množství vody reaguje ve vyvřelých horninách s minerály, které obsahují železo a hořčík. Během tohoto procesu, kterému se říká serpentinizace, se mění původní struktura kamene i jeho mineralogie. To často vede k rozpínání kamene a jeho pukání. Vedlejším produktem tohoto procesu občas bývá plynný vodík, který pak může reagovat s oxidem uhličitým (pokud je přítomen), což vede ke vzniku metanu. Na Zemi mohou takové kameny hostit mikrobiální život. Vrtání do Tablelands proběhlo hladce, ale uzavírání pouzdra se proměnilo ve výzvu pro inženýry.
„Už jednou se stalo, že bylo v horní části trubičky tolik prachového kamene, že bránil dokonalému utěsnění,“ vzpomíná Kyle Kaplan, inženýr robotiky z JPL a dodává: „V případě Tablelands jsme si dali záležet. Během 13 solů, neboli marťanských dnů, jsme 33krát použili nástroj k vyčištění horní části trubice a provedli osm pokusů o utěsnění. Dokonce jsme ji proklepli podruhé.“ Během zmíněného „proklepnutí“ se rameno pro manipulaci se vzorky, malá robotická paže v útrobách vozítka, snaží zatlačit trubici proti stěně roveru, poté zatáhne tubičku zpět, což ji rozvibruje. 3. března se kombinací proklepávání a kartáčování podařilo vyčistit vrchol trubičky dostatečně na to, aby mohla být utěsněna. Serpentinový vzorek tak je připraven k přepravě na Zemi. O osm dní později už rover neměl vůbec žádné problémy s odběrem a zatěsněním třetího vzorku z okraje kráteru, který pocházel z kamene „Main River“. Střídající se světlé a tmavé pruhy v kameni nepřipomínaly nic, co vědecký tým na Marsu viděl.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Po odběru vzorku z Main River mohl rover pokračovat v průzkumu Witch Hazel Hill, provedl analýzu dalších tří míst („Sally’s Cove,“ „Dennis Pond,“ a „Mount Pearl“). Tým však stále nemá dost! „Poslední čtyři měsíce byly pro vědecký tým jako tornádo a pořád cítíme, že nám Witch Hazel Hill může prozradit ještě více,“ zmínil Stack a dodal: „Na základě všech údajů, které rover v poslední době nashromáždil, se rozhodneme, zda a kde odebrat další vzorek z okraje kráteru. Okraj kráteru – ten musíte milovat.“
Kosmický přehled týdne:

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
O dění kolem rampy pro SuperHeavy Starship u rampy 39A na Kennedyho kosmickém středisku, bylo v poslední době slyšet docela málo. Nyní se však objevila fotografie startovního stolu OLM, který je určen právě pro tuto rampu.
V noci na 10. dubna se připravoval start rakety Atlas V v těžké konfiguraci 551. Na nízkou oběžnou dráhu měla vynést první porci 27 komunikačních družic KuiperSat. Ty se mají stát součástí družicové sítě Project Kuiper od společnosti Amazon. Start se však v rámci dvouhodinového okna několikrát posouval. Na vině bylo především počasí – silný vítr a hrozící bouřky v okolí kosmodromu. Jelikož se situace nezlepšila, byl nakonec pokus o start kompletně odvolán a společnost United Launch Alliance musela začít jednat s obsluhou kosmodromu o dalším vhodném termínu pro start. Nakonec bylo oznámeno, že další pokus proběhne 15. dubna a startovní okno se otevře opět v 1:00 SELČ.
Důležitým milníkem v rámci přípravy na start prošla evropská družice Biomass, která má odstartovat 29. dubna. Experti dokončili kriticky důležitý a také trochu nebezpečný proces tankování jejích nádrží. Po vynesení a uvedení do provozu bude tato nová družice demonstrovat, jak mohou nové technologie přinést důležité informace o stavu našich lesů a jejich změnách, ale i tom, jakou roli hrají v uhlíkovém cyklu. Družice Biomass pobývá na kosmodromu ve Francouzské Guyaně od 10. března a chystá se na start na raketě Vega-C. Zatím posledním důležitým krokem byl precizní proces naplnění družice 132 kilogramy vysoce těkavého paliva. Jeho zásoby umožní družici provádět komplexní manévry, které bude při své vědecké misi potřebovat, jak ukazuje níže přiložené video. „Přípravy naší družice na start zatím probíhají na kosmodromu v Kourou dobře a děkuji všem, kteří se do toho zapojili,“ uvedl projektový manažer mise Biomass, Michael Fehringer a dodal: „Plnění pohonnými látkami je velmi nebezpečné a bylo provedeno velmi specializovaným týmem společnosti European-Astrotech-Ltd. Všichni ostatní museli z bezpečnostních důvodů opustit čistý prostor.“ Jeho slova doplnil ještě Stefan Kirjenko, manažer ESA zodpovědný za starty: „S radostí dodávám, že vše proběhlo podle plánu a Biomass je nyní plně natankovaná. Dalším krokem je její připojení k adaptéru a následné uzavření do krytu rakety Vega-C.“
Přehled z Kosmonautixu:
V této rubrice najdete přehled všech článků, které jsme vydali v průběhu minulého týdne. Snadno si tak udržíte přehled, zda Vám něco neuniklo. Nejprve jsme se věnovali přistávací plošině pro marsovské vozítko Rosalind Franklin. Další téma se točilo kolem dění na základně Starbase, která se možná stane městem. Následně jsme se věnovali startu Sojuzu MS-27 a jeho připojení ke stanici ISS. Výlet na Mars nám ukázal, že rover Perseverance pomáhá i se studiem materiálů pro budoucí mise. Podívali jsme se na testy evropsko-čínské mise Smile i na výsledek vyšetřování prvního neúspěšného pokusu o přistání prvního stupně rakety New Glenn. Start rakety Atlas V s první porcí družic KuiperSat jsme sice chtěli odvysílat živě a česky, ale čáru přes rozpočet udělalo počasí na Floridě. Podívali jsme se na plány japonské agentury JAXA na přistání na Marsu. Věnovali jsme se také vylepšenému stupni P160C pro evropské rakety Ariane a Vega. V Evropě jsme zůstali i u dalšího tématu, kterým byl vývoj miniraketoplánu Space Rider. Informovali jsme Vás také o problémech, které potkaly sondu Juno u Jupiteru i o tom, jak se daří malé evropské meteodružici Arctic Weather Satellite. Nevynechali jsme ani informace o přípravě americké sondy IMAP.
Snímek týdne:
Skládání druhého exempláře rakety SLS si připsalo další důležitý milník. V hale VAB byl na centrální stupeň rakety usazen adaptér LVSA, který mechanicky propojuje centrální a horní stupeň s odlišnými průměry. Příprava pilotované testovací mise Artemis II je tedy zase o důležitý krok dál. Následovat bude připojení horního stupně ICPS, adaptéru OSA a nakonec i sestavené kosmické lodě Orion.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Video týdne:
Tento týden se v této rubrice vrátíme o několik měsíců zpátky, když Aleš Svoboda procházel prvním kolem svého výcviku v Kolíně nad Rýnem. V jeho rámci byl natočen i rozhovor pro Evropskou kosmickou agenturu, která v rámci miniseriálu rozhovorů představuje postupně všechny členy oddíl záložních astronautů. A tento týden byl publikován právě rozhovor s českým zástupcem. Je sice celý v angličtině, ale všemu je snadno rozumět.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://x.com/
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/1-pia26530-mosaic-enhanced-2500.jpg
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/pia26374-web.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/e2-pia26529-tablelands-sample-zrf-1420-0793014551-957fdr-n0690000zcam05068-1100lmj01.png
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/04/e1-pia26571-coring-looped-video-flf-1441-fhaz-core-movie.gif
https://pbs.twimg.com/media/GoRbvnuWMAAi3D7?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GoL4TYZbgAAryW8?format=jpg&name=large
Dnes staruje s New Sheppardem na skok do kosmu Katy Perry a 5 dalších žen. Tak ať je to úspěšný let.
https://www.blueorigin.com/news/new-shepard-ns-31-mission
Ano, chystáme krátký článek s originálním přenosem. 😉