sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Dror-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Starlink

Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Smile čekají testy v komoře Maxwell

Vědci jsou o další krok blíže k lepšímu pochopení reakcí Země na nebezpečí od Slunce. Aby technici prověřili, že je zlatavou fólií obalená evropsko-čínská družice Smile připravena na práci v kosmickém prostředí, byla uložena do testovací komory Maxwell, která se nachází na největším evropském středisku pro zkoušky družic, středisku ESTEC v Nizozemí. Družice Smile byla v průběhu celé zimy postupně vybalována, prověřována a sestavována. Nyní, když přichází jaro, vstupuje celý projekt do nové fáze – takzvaného kosmického environmentálního testování.

Jeden z prvních testů, které navozují podmínky podobné kosmickému prostoru, proběhne právě ve speciální zkušební komoře Maxwell. Její 9 metrů vysoké zdi jsou pokryté výraznými pěnovými hroty, které pohlcují signály i zvuk, čímž napodobují kosmickou prázdnotu. Jakmile se zavřou její masivní dveře, stane se z komory Maxwell díky kovovým stěnám takzvaná Faradayova klec. To znamená, že odstíní veškeré vnější elektromagnetické signály.

Stejně jako většina jiných družic je i Smile velmi citlivá. Její systémy jsou navrženy tak, aby zachytávaly velmi slabé signály magnetického pole, zatímco družice bude s pomocí svých výkonných antén posílat na Zemi velké objemy dat. Inženýři kontrolují, zda družice dobře funguje, když je zapnutá veškerá její elektronika, a ujišťují se, že mezi nimi nedochází k vzájemným „přeslechům“, tedy zda jeden systém omylem nezachytává signály z jiného systému.

Další důležitou součástí testů v komoře Maxwell je ověření, že družice Smile bude bezpečná pro vynesení raketou Vega-C, která ji dopraví na oběžnou dráhu. Raketa i související pozemní systémy tvoří velké množství elektroniky. Inženýři tak musí mít naprostou jistotu, že je Smile nebude rušit a že k rušení nedojde ani v opačném směru. Tým expertů bude potřebovat nějaký čas k plné analýze nasbíraných dat, ovšem první letmé náznaky ukazují, že Smile projde těmito testy bez zaváhání.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/smile_meets_maxwell/26648705-1-eng-GB/Smile_meets_Maxwell.png

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 3

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.