sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (NROL-57)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NASA

V prohlášení ze 14. března agentura NASA uvedla, že administrativa Bílého domu poskytla agentuře týdenní prodloužení termínu k předložení plánu reorganizace a snížení pracovní síly agentury.

Constellr

Německý startup Constellr zveřejnil 17. března snímky z družice Skybee-1, první družice v konstelaci termálního zobrazování. S daty Skybee-1 vytvořil Constellr podrobnou mapu distribuce tepla pro budovy, parky a vodní cesty v Tokiu.

Tianwen-3

Čínský národní vesmírný úřad (CNSA) zveřejnil 11. března oznámení o příležitostech, které oficiálně otevřelo misi Tianwen-3 mezinárodní spolupráci. Tianwen-3 si klade za cíl shromáždit vzorky z Marsu a vůbec poprvé je doručit na Zemi.

Isar Aerospace

Společnost Isar Aerospace 12. března oznámila, že podepsala smlouvu na vynesení dvou družic pro program agentury Arctic Ocean Surveillance (AOS) v roce 2028. Start rakety Spectrum na sluneční synchronní dráhu se uskuteční z kosmodromu Andøya.

Momentus

Společnost Momentus oznámila 11. března dohodu, která zákazníkům využívající orbitální tahač Vigoride poskytne konektivitu na vyžádání prostřednictvím partnerství se společností Solstar Space.

Viasat a Space42

Operátoři mobilních družicových služeb (MSS) Viasat a Space42 zkoumají sdílenou multiorbitovou infrastrukturu, aby vylepšili a rozšířili své služby přímého připojení k zařízení po celém světě.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab oznámila 11. března plány na koupi dodavatele optických komunikačních terminálů Mynaric, který minulý měsíc vstoupil do restrukturalizace po zpoždění výroby a problémech s dodavatelským řetězcem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 649 (17. 2. – 23. 2.)

Sentinel 4 a MTG-S

Další napěchovaný kosmický týden máme za sebou a před námi je nyní aktuální vydání Kosmotýdeníku, který opět shrne kosmonautické dění v uplynulém týdnu. V hlavním tématu se tentokrát Kosmotýdeník zaměřil na rozlučku s evropskou družicí Meteosat, která je spojená s přístrojem Copernicus Sentinel 4. Pro Evropu je to jedna z nejpokročilejších misí zaměřených na pozorování Země. V dalších tématech se podíváme za aktuálními plány na nejbližší lety sestav Super Heavy Starship či start další rakety Electron. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Rozloučení s unikátní dvojicí

MTG Sounder zachycuje vizualizace na geostacionární dráze Země
MTG Sounder zachycuje vizualizace na geostacionární dráze Země
Zdroj: https://www.esa.int/

Druhá z družic Meteosat třetí generace (MTG) a přístroj pro misi Copernicus Sentinel-4 jsou plně integrovány a po dokončení funkčních a environmentálních testů jsou nyní připraveny vydat se na cestu do USA, kde budou letos v létě vyneseny do kosmického prostoru. Copernicus Sentinel-4 je špičkovými technologiemi nabitý spektrometr pro ultrafialovou, viditelnou i blízkou infračervenou oblast elektromagnetického záření a byl vyvinut tak, aby každou hodinu poskytl měření málo zastoupených plynů (oxid dusičitý, ozon, oxid siřičitý, či formaldehyd) a také aerosolů v atmosféře ve vysokém rozlišení. Tento přístroj je připojen k družici řady MTG-S (Meteosat Third Generation – Sounder).

Ještě před odesláním do USA však byli zástupci médií pozváni do čistých prostor v centrále OHB v německých Brémách, aby si naposledy prohlédli celou družici. MTG-S bude poskytovat lepší údaje pro předpověď počasí a detekci bouří, zatímco Sentinel-4 bude monitorovat kvalitu ovzduší nad Evropou. Jak MTG-S, tak Copernicus Sentinel-4 jsou prvotřídní mise pozorování Země vyvinuté s evropskými partnery s cílem řešit vědecké a společenské výzvy, jako je znečištění ovzduší a extrémní projevy počasí.

Jak prohlásila Simonetta Cheli, ředitelka programů ESA pro pozorování Země, „Tyto mise, které budou vypuštěny společně jako jedna družice, jsou vyvrcholením více než desetiletého evropského partnerství průmyslu a vědy. Skutečně podtrhují sílu evropské spolupráce, do níž jsou zapojeny tisíce lidí a více než 120 společností. ESA hraje ústřední roli při podpoře těchto misí, jejichž cílem je zlepšit údaje o kvalitě ovzduší a meteorologických systémech ve prospěch společnosti.“

Mise MTG již má na oběžné dráze jednu družici – MTG-Imager (MTG-I) – takže MTG-S bude druhou družicí MTG, která bude vypuštěna. Její infračervená sonda využívá interferometrické techniky ke snímání údajů o teplotě, vlhkosti, větru a stopových plynech, které se používají k vytváření 3D map atmosféry, což zvyšuje přesnost předpovědí počasí.

Infračervená sonda bude prvním evropským hyperspektrálním sondážním přístrojem umístěným na geostacionární dráhu. Jeho cílová dráha je tak ve výšce 36 000 km nad rovníkem a bude si udržovat svou polohu vzhledem k určitému místu na Zemi. Bude pokrývat Evropu a část severní Afriky v patnáctiminutovém cyklu, čímž meteorologům poskytne kompletní obraz počasí v regionu a doplní údaje o tvorbě oblačnosti a blesků z družice MTG-I.

Testování Sentinelu-4
Testování Sentinelu-4
Zdroj: https://www.esa.int/

Následně bude vypuštěna další snímací družice, která doplní první sadu tří družic MTG. Ty budou posléze nahrazeny dalšími třemi stejnými družicemi (dalšími dvěma snímkovacími a jednou sondážní), aby byla zajištěna kontinuita údajů pro předpověď počasí z geostacionární dráhy po dobu příštích dvou desetiletí. Očekává se, že až budou všechny tři družice MTG v provozu, bude tato mise produkovat nejméně 50krát více dat než její předchůdkyně, tedy mise družic Meteosat druhé generace.

Vedoucí projektu MTG v ESA James Champion řekl: „Po letech vývoje družice MTG-S a po zdlouhavém sestavování a testování, včetně integrace přístroje Sentinel-4, je fantastické vidět první družici MTG-S konečně připravenou ke startu. Je to další milník na naší cestě k tomu, abychom měli na oběžné dráze druhou z trojice družic MTG. Jsem vděčný za veškerou tvrdou práci, kterou odvedly všechny zúčastněné týmy v celé Evropě, a nemůžeme se dočkat, až tato nová družice s průkopnickou infračervenou sondou začne poskytovat data pro zlepšení předpovědi počasí pro rychle se vyvíjející bouřky nad Evropou.“

Družice MTG-S hostí misi Copernicus Sentinel-4 tím, že nese spektrometr pro ultrafialové, viditelné a blízké infračervené světlo (UVN), který každou hodinu pořizuje data pro monitorování kvality a znečištění ovzduší nad Evropou a severní Afrikou. Spektrometr poskytuje údaje s vysokým rozlišením o plynech, které ovlivňují kvalitu ovzduší, jež dýcháme, včetně široké škály atmosférických stopových plynů a znečišťujících látek, jako je oxid dusičitý, ozón, oxid siřičitý a formaldehyd.

Díky své pevné poloze na geostacionární dráze na palubě družice MTG-S bude Sentinel-4 schopen dodávat data každých 60 minut za denního světla a podporovat tak službu Copernicus Atmosphere Monitoring Service pro rychlé předpovědi. Tato mise doplní mise Sentinel-5 a Sentinel-5P, které poskytují denní pozorování Země ze svých polárních oběžných drah. Sentinel-4 je evropským příspěvkem ke globální konstelaci geostacionárních senzorů kvality ovzduší. Bude pracovat společně s jihokorejským přístrojem Gems, který pozoruje znečištění ovzduší nad Asií, a přístrojem Tempo od NASA, který měří znečištění ovzduší nad Severní Amerikou.

Kosmický přehled týdne:

V současnosti probíhá ve Spojených státech značně nepřehledná situace ohledně propouštění pracovníku v různých vědeckých pracovištích. Týká se to jak NASA, tak třeba NOAA, pracovišť NASA po celých státech a podobně. V současnosti není možné ještě shrnout, jak aktuální škrty ovlivní budoucí aktivity NASA a nezbývá než situaci bedlivě sledovat. Aktuálně se nejvíce diskutuje o osudu programu Artemis a zejména pak nosiči SLS, ale také o projektu návratu vzorků z Marsu, kde mezinárodní partneři netrpělivě čekají na to, jakou strategii nakonec NASA zvolí.

Osmý let sestavy Super Heavy Starship se dle aktuálních informací má uskutečnit již 26. – 27. února. Na misi se vydá Super Heavy B15 a Starship S34. Let by měl být podobný těm předchozím, jelikož se při sedmém integrovaném letu nepodařilo splnit všechny cíle testu (Starship byla zničena při letu). Objevují se však i informace o dalším, tedy devátém letu. Podle údajů z FCC (Federal Comunication Commission) se bude jednat o první orbitální start, při kterém vynese Super Heavy B14 (tedy již jednou použitá Super Heavy) na nízkou oběžnou dráhu Starship S35, která se poté vrátí zpět na místo startu. Zatímco Super Heavy by měla být zachycena rameny rampy A, Starship by měla být zachycena rameny nové rampy B! Mohlo by se tak jednat nejen o první orbitální let programu, ale také o první pokus o zachycení Starship a první opakovaný let boosteru.

Družice BlackSky třetí generace
Družice BlackSky třetí generace
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Devatenáctého února v 0:17 SEČ proběhl další start rakety Electron společnosti Rocket Lab. Raketa odstartovala z kosmodromu Mahia na Novém Zélandu. Nákladem byla první z družic BlackSky třetí generace, která je určená pro snímkování Země a shromažďování analytických dat. „Electron je pro společnosti jako BlackSky důvěryhodným a spolehlivým dopravcem pro kosmické konstelace, který jim umožňuje mít kontrolu nad tím, jak, kdy a kde vynést své náklady,“ uvedl v prohlášení Sir Peter Beck, zakladatel a generální ředitel společnosti Rocket Lab. „BlackSky je jedním z našich prvních a nejdéle fungujících komerčních zákazníků a je skvělé, že se s nimi opět vracíme na startovací rampu, abychom pokračovali v rozvoji a rozšiřování jejich konstelace.“ Společnost BlackSky, je skutečně jeden z nejstarších zákazníků společnosti Rocket Lab. Nyní vyslala svou první družici třetí generace na nízkou oběžnou dráhu Země a to necelé dva roky poté, co dokončila budování konstelace družic druhé generace. Tato poslední mise byla již devátou misí, při níž společnost Rocket Lab vypustila náklad pro BlackSky, první start proběhl v roce 2019. Za poslední měsíc se jednalo už o druhý let Electron a celkem šedesátý start této rakety.

Přehled z Kosmonautixu:

Na tomto místě si zrekapitulujeme všechna témata a tedy články, které v uplynulém týdnu vyšly na tomto webu. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně, pojďme na to. Evropská kosmická agentura ESA podepsala smlouvu s firmou Thales Alenia Space na vývoj druhého segmentu jejího pokročilého komunikačního laserového systému HydRON. I v dalším tématu jsme zůstali v Evropě a tentokrát jsme si položili otázku, zda bude mít Evropa jednou k dispozici jaderný kosmický pohon. Na průzkum podpovrchových vrstev Měsíce a analýzu prostorového rozložení lunárních zdrojů se připravuje technologický demonstrátor PRIME-1. Pro dosažení i nejbližších hvězd je potřeba zajistit odpovídající pohon. Co nám říká Ciolkovského rovnice o mezihvězdných letech? Lunární lander Blue Ghost společnosti Firefly dále pokračuje ve své cestě k Měsíci. Při tom pořídil parádní snímky i video. Poměrně blízko prolétla sonda Solar orbiter kolem Venuše. Docela výjimečně jsme mohli z území České republiky vidět zánik druhého stupně rakety Falcon 9. Na Floridě se na start chystá malá lunární sonda Lunar Trailblazer, která bude několik měsíců využívat gravitaci Slunce, Země a Měsíce k postupnému vyrovnání dráhy pro zachycení na oběžné dráze Měsíce. Ke startu se chystá nákladní automatická ruská loď Progress MS-30 a my jsme se na její přípravu podívali. V rámci snah o lepší pochopení zdraví astronautů a účinků kosmického prostředí na lidské tělo připravila NASA nový experiment na ISS, který má urychlit detekci bakterií odolných vůči antibiotikům, čímž se zlepší bezpečnost nejen astronautů, ale i pacientů na Zemi. Ve Stennisově středisku se chystají na zážeh zcela nově vyrobeného motoru RS-25, který bude pohánět budoucí exempláře raket SLS. V dalším měsíčním shrnutí jsme se podívali na novinky věnující se přípravě stanice Gateway. Agentura NASA oznámila, že k zajištění služeb spojených s vynesením mise NEO Surveyor, využije firmy SpaceX. Nový teleskop má detekovat a pozorovat planetky a komety, které mohou představovat pro Zemi riziko v případě vzájemné kolize.

Snímek týdne:

Americké Kosmické síly zveřejnily tento týden vůbec první kvalitní snímek, který byl pořízen během některé z misí, které vykonal americký vojenský raketoplán X-37B. Snímek vznikl ze vzdálenosti cca 40 000 kilometrů od Země (což uvedl Michal Václavík na síti X) a byl pořízen během mise, která proběhla v roce 2024. Během této mise prováděl raketoplán aerobraking a s minimem paliva měnil svoji oběžnou dráhu.

Snímek Země z paluby raketoplánu X-37B
Snímek Země z paluby raketoplánu X-37B
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Video týdne:

Již minulý týden se komerční lunární lander Blue Ghost společnosti Firefly aerospace dostal na oběžnou dráhu kolem Měsíce. 18. února provedl zážeh trvající 3 minuty a 18 sekund. Tento manévr přesunul lander z vysoké eliptické dráhy na mnohem nižší eliptickou dráhu kolem Měsíce. A krátce po zážehu zachytil Blue Ghost parádní záběry odvrácené strany Měsíce, asi 120 km nad povrchem.

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://x.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://x.com/SpaceForceDoD/status/1892960033513554202/photo/1
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2025/02/MTG-S_and_Sentinel-4_in_the_cleanroom_at_Bremen
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2023/02/Preparing_to_test_Sentinel-4
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2025/02/MTG-Sounder_satellite_over_the_equator
https://www.esa.int/ESA_Multimedia/Images/2025/02/MTG-S_and_Sentinel-4_in_the_cleanroom
https://pbs.twimg.com/media/GkUlHh5WwAA_gHV?format=jpg&name=small
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2025/02/20250218_BlackSky_Ships_First_Gen_3_small.jpeg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
22 dní před

Situace kolem státních institucí v Spojených státech je značně turbulentní, řeší se finance, personální záležitosti…. s tím tedy třeba u NASA souvisí i značná nejistota u připravovaných projektů. Já doufám, že moje srdcovka, Dragonfly, přežije. Ale asi bych na to nevsadil velkou sumu. Muska může napadnou – co na Titanu, když chci letět na Mars. Zní to možná nepravděpodobně, ale informace, co se zpoza Atlantiku na nás valí, připouští cokoliv.

Dušan Majer
Administrátor
21 dní před
Odpověď  Spytihněv

Tohohle bych se, upřímně řečeno, nebál.

Kamil
Kamil
22 dní před

Kosmonautika ovládaná fašisty z Ameriky, Číny a Ruska mě nějak přestává bavit.
Včera jsem koukal na dokument o Perseverence, úžasný americký úspěch. Ale co z toho, když zradí svobodu, demikracii a Ukrajinu předhodí vrahovi Putinovi? Neumím zavřít oči a tvářit se, že jsou to oddělené věci. Už pod programem Apollo křupaly kosti z tábora Dora, no dobrá, zavřeli jsme obě oči a přešli to. Ale radovat se z přistání na Měsíci s Rusáky na hranicích po zradě Ameriky, se fakt nebudu.

Dušan Majer
Administrátor
22 dní před
Odpověď  Kamil

Musím vás napomenout za zatahování politiky do zdejší diskuse.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.