Aby maximalizovala šanci na úspěšnou dopravu prvních vzorků z Marsu na Zemi, přijala agentura NASA rozhodnutí o novém přístupu k programu Mars Sample Return, které představila na včerejší tiskové telekonferenci. Kosmická agentura bude dočasně souběžně pracovat s dvojicí možných přístupů k přistání na Marsu, zatímco bude probíhat fáze podrobných formulací obou verzí, ale i podpora inovací a soutěží mezi poskytovateli služeb, aby se ušetřily finanční náklady a k realizaci došlo dříve.
NASA plánuje později zvolit jedinou cestu pro tento program, jehož cílem je lépe porozumět záhadám vesmíru a pomoci určit, zda na Rudé planetě někdy existoval život. Očekává se, že NASA program – a jeho podobu – potvrdí ve druhé polovině roku 2026. „Pokračování ve dvou možných cestách zajistí, že NASA bude schopna přivézt tyto vzorky z Marsu s výraznou úsporou nákladů a časového harmonogramu ve srovnání s předchozím plánem,“ uvedl administrátor NASA, Bill Nelson a dodal: „Tyto vzorky mají potenciál změnit to, jak vnímáme Mars, náš vesmír a v konečném důsledku i nás samotné. Chtěl bych poděkovat týmům z NASA i týmu pro strategické zhodnocení, který vedla doktorka Maria Zuber za jejich práci.“
V září 2024 NASA přijala 11 studí ze středisek NASA a průmyslových firem věnovaných návrhům na co možná nejlepší dopravu marsovských vzorků na Zemi. Tým pro strategický přezkum MSR byl pověřen posouzením studií a následným doporučením primární architektury kampaně, včetně souvisejících odhadů nákladů a harmonogramu. „Vozítka NASA odolávají drsnému prostředí Marsu, aby získala průlomový vědecký vzorek,“ uvedla Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí a dodala: „Chceme tyto vzorky co nejrychleji přivézt zpět, abychom je mohli studovat v nejmodernějších zařízeních. Návrat vzorků z Marsu umožní vědcům pochopit geologickou historii planety a vývoj klimatu na této neúrodné planetě, kde mohl v minulosti existovat život, což přinese informace o raném období sluneční soustavy před vznikem života zde na Zemi. Tyto poznatky nás také připraví na bezpečné vyslání prvních lidských průzkumníků na Mars.“
Během přípravy bude NASA zkoumat a vyhodnocovat dva různé způsoby přistání nákladové plošiny na Marsu. První možnost využije dříve provedené konstrukce přistávacího systému, konkrétně metodu sky-crane, která byla předvedena při misích Curiosity a Perseverance. Druhá varianta využije nových komerčních možností k dopravě užitečného nákladu ve velkém přistávacím modulu na povrch Marsu. V obou případech bude přistávací platforma disponovat zmenšenou verzí rakety MAV (Mars Ascent Vehicle). Fotovoltaické panely platformy budou nahrazeny radioizotopovým energetickým systémem, který dokáže dodávat energii a teplo i během marsovských bouří, což umožní snížit komplexnost celé mise.
Nelson zmínil, že varianta číslo 1 (sky-crane) má cenové rozpětí celého programu mezi 6,6 a 7,6 mld USD. Sky-crane pro MSR by byl asi o 20 % větší než ten, který byl použit u roveru Perseverance. Druhá možnost (velký komerční lander) má cenové rozpětí celého programu mezi 5,8 a 7,1 mld USD. Administrátor NASA poznamenal, že v minulosti své velké landery představily firmy SpaceX a Blue Origin, ale NASA bude hledat další možnosti mezi komerčními firmami.
Do kontejneru na oběžné dráze bude uloženo 30 pouzder se vzorky, které rover Perseverance sbírá z povrchu Marsu. Přepracovaný systém nakládání vzorků na přistávacím modulu, který bude vzorky umisťovat do orbitálního kontejneru na vzorky, zjednodušuje zpětné provádění planetární ochrany tím, že eliminuje hromadění prachu na vnější straně kontejneru na vzorky. Obě finálové varianty budou spoléhat na systém zachycení, přeletu k Zemi a doručení na naši planetu na palubě evropské sondy Earth Return Orbiter. Ta zachytí na oběžné dráze Marsu kontejner se vzorky. Agentura ESA zatím vyhodnocuje aktuální plány NASA.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/01/mrs-photo.png
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/47455_PIA25326.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2020/01/mars_2020-6.jpg
Zvládne to Starship? Bude mít dost paliva na přistání a vzlet z Marsu s minimálním nákladem?
Starship by to zvládl jen pokud by měl další stupeň pro start z Marsu (MAV). Je to ale velmi pravděpodobné řešení – k zachycení a přistání na Marsu může využít aerocapture.
Starship pro přistání na Marsu bude muset být v té nejtěžší možné konfiguraci. Musí mít technologii pro průchod atmosférou (není třeba pro měsíční Starship) i technologii pro přistání na nerovném povrchu bez rampy (tu zase nemusí mít Starship přistávající na Zemi). Tedy jak už píše pan Radek, bude třeba MAV a návratová sonda.
A to vše, o čem píšete, je v dnešní době pouhé sci-fi.
Všechno ne. Starship už v nějaké ořezané verzi letěla a to i se systémy pro průchod atmosférou. HLS je v pokročilém stádiu vývoje a i když mám určité pochybnosti (zejména ohledně časového plánu), nejspíš se ji podaří dotáhnout. Zkombinovat obojí na úkor užitečného nákladu by nemělo být extrémně náročné. Návratové sondy už letěly k asteroidům, tohle bude něco podobného. Zatím nejméně pokročil vývoj MAV (nejspíš kvůli tomu, že ještě není rozhodnuto, jak a jestli se využije) a nějaké problémy mohou nastat i u spojování sond na orbitě Marsu.
Věcem, na kterých se reálně pracuje, bych sci-fi neříkal.
Průchod atmosférou byl prováděn na Zemi, kde jsou dostupné veškeré komunikační prostředky v reálném čase (GPS a starlink). Provést to stejné na Marsu, kde jsou naprosto jiné podmínky a raketa je odkázaná jen sama na sebe, miliony km od Země, je naprosto jiný level. Nehledě na pravděpodobnost splnění mise. Ta by měla být co největší. Ono vyhodit do vzduchu roky práce a 7mld dolarů není to stejné jako nechat vybouchnout prototyp Starship, kde se selhání předpokládá a raketa stojí o řády méně. Pokud se NASA rozhodne znovu vše svěřit SpaceX, bude to jen další odklad a čekání na další desetiletí. Stejné jako na měsíční lander. Starship je až moc ambiciózní. Netvrdím, že nebude fungovat, jen to chce ještě roky vývoje. Muskovy výroky jen zbytečně hypují komunitu, která pak věří v nereálné termíny…
Průchod atmosférou problém nejspíš nebude vzhledem k tomu, jak je řídká (tlak <900 Pa, tedy ani ne setina pozemského) .