sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: NASA představuje úpravy programu MSR

Bill Nelson, administrátor NASA a Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí, povedou 7. ledna od 19:00 tiskovou telekonferenci, na které poskytnou aktualizaci o programu Mars Sample Return. Informace se bude týkat snah NASA o splnění cílů, jimiž je návrat vědecky vybraných vzorků z Marsu na Zemi při současném snížení nákladů, rizika a složitosti mise. Zvukový záznam hovoru s médii bude živě přenášen na internetových stránkách agentury a v tomto článku najdete přehrávač přímého přenosu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://ychef.files.bbci.co.uk/1280×720/p013c1r2.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gendibal
gendibal
5 měsíců před

Už jsem to tu jednou psal, Bill Nelson je americkou terminologií chromá kachna, má to za pár, takže už by se měl až do svého vystřídání věnovat jen běžným udržovacím aktivitám a ne na poslední chvíli zavádět nějaké koncepční změny. Isaacman si vytvoří novou koncepci vedení NASA, což by měl odstupující administrátor respektovat. Anebo že by to bylo z jeho strany dělání schválností, záměrné přidělávání starostí novému šéfovi?

gendibal
gendibal
5 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

To je samozřejmě věc názoru, nicméně si dovolím nesouhlasit. Všude tam, kde dochází k výměně vedení na základě porážky ve volbách (a to pro NASA jakožto součást státní administrativy platí) se běžně dodržuje úzus, že poražená administrativa se až do svého vystřídání zdrží všech koncepčních zásahů a zajišťuje již jen správní aktivity pro předání vítězné garnituře. To, co píšete, by např. poražené vládě umožňovalo ve svůj poslední funkční den na poslední chvíli uzavřít smlouvy a nasekat dluhy za stovky miliard, protože „zatím ještě pořád vládne“. Ryze formálně by to snad bylo v pořádku, z hlediska elementární slušnosti a všech ostatních hledisek však nikoliv.

Jiří Hošek
5 měsíců před
Odpověď  gendibal

Je vhodné konstatovat, že se Vaše obavy nenaplnily. Žádné rozhodnutí o vítězi na poslední chvíli, jak se stalo v případě HLS tři dny před nástupem Billa Nelsona do čela NASA, se tentokrát nekoná.

jendapilot
jendapilot
5 měsíců před

Můžu se taky přidat k diskuzi? Působí to na mě tak, že vlastně NASA nic moc nerozhodla a už roky přešlapuje na místě. Představila dva návrhy s tím, že 2026 řekne víc. Rozumím tomu, že nemělo smysl plánovat návrat vzorků na Zem v momentě, kdy Persí ještě nestál na Marsu. Ale on se tam prohání už 4 roky, vesele vzorkuje a NASA už mohla bejt dál. Prozaická otázka (ke který vlastně NASA taky dospěla), proč prostě neudělat ten lander, kterej tam dopraví systém, kterej už se dvakrát osvědčil (skycrane)? K landeru dojede Persí a lander z něj paží vyprostí vzorky, dá je do ascend modulu, kterej chytne sonda od ESA a dopraví na Zem. Jestli tomu správné rozumím, padla verze s vrtulníčkama, který by sbíraly kešky poházený po planetě a spoléhá se na to, že Persí bude vitální dost na to, aby k landeru dojel. Proč to teď komplikovat druhou variantou heavy liftů soukromejch společností, který (ke vší úctě k SpaceX) ještě nejsou zdaleka tak vyspělý (starship). Kdyby se od začátku NASA soustředila na původní plán mohla bejt zdáse o dost dál. Nebo se mýlím?

Tomas180
Tomas180
5 měsíců před
Odpověď  jendapilot

Mám tak trochu podobný pocit.
Nicméně, pokud se nepletu, množství vzorků už je uloženo na povrchu Marsu a Perseverance nemá možnost je znovu vyzvednout. Navíc, z hlediska rizika asi není rozumné nechávat všechny vzorky uvnitř sondy, která se s přibývajícím věkem může kdykoliv porouchat (nechci nic přivolat). Pak už by z ní nešly vyndat vůbec a několik let práce by vyšlo nazmar.

jendapilot
jendapilot
5 měsíců před
Odpověď  Tomas180

Pletete, Persí vždy od každýho vzorku dává jednu ampulku na povrch a jednu vrací do svýho nitra. Právě aby v případě že nebude schopnej pohybu se daly posbírat a pakliže bude schopen sám je všechny přiveze a totožná druhá sada vzorků zůstane na planetě.

jendapilot
jendapilot
5 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Rozumím NASA a vím že je to nesložitější mise zatím vůbec. Snad se vzorků brzy dočkáme, nesmírně jim fandím a mise průzkumu Marsu doslova hltám jak na stránkách NASA tak prostřednictvím skvělých článků tady na kosmonautix. Díky za ně

gendibal
gendibal
5 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

No tak třetí metoda, že ty vzorky posbírá posádka Starshipu, se nijak neřešila 🙂

Naposledy upraveno 5 měsíců před by gendibal

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.