sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NASA

NASA 23. ledna oznámila, že vybrala devět společností pro smlouvy v celkové hodnotě 24 milionů dolarů na studium logistiky potřebné pro pozdější lidské mise na Měsíci.

Boeing

V tiskové zprávě z 23. ledna Boeing poskytl předběžné finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2024. Boeing očekává, že u programu CST-100 Starliner utrpí další ztráty.

Andøya

Spojené státy americké a Norsko podepsaly dohodu, která umožní vývoz amerického vesmírného hardwaru do Norska. Dohoda pokrývá záruky amerických nosných raket a družic, které jsou vyváženy do Norska za účelem tamních startů.

U.S. Space Force

Kancelář pro komerční družicovou komunikaci (CSCO) U.S. Space Force oznámila kontraktační příležitosti v hodnotě přibližně 2,3 miliardy dolarů na komerční družicové služby v nadcházejícím roce.

QKD

Společnost Thales Alenia Space a španělský operátor Hispasat zajistily vládní financování na vývoj geostacionární technologii, která využívá kvantovou technologii k distribuci šifrovacích klíčů. QKD využívá kvantové vlastnosti fotonů k vytvoření šifrovacích klíčů, které nelze zachytit beze změny jejich stavu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

„Chybí definitivní rozhodnutí o způsobu návratu vzorků z Marsu na Zemi,“ říká o novinkách v MSR Michal Václavík

Zástupci agentury NASA včera na tiskové telekonferenci představili novinky v programu MSR, který má na Zemi dopravit vědecky cenné vzorky z Marsu pro další výzkum. Novinky jsme shrnuli v dnešním hlavním článku. Michala Václavíka z České kosmické kanceláře, který se již několik let aktivně účastní jednání v tomto programu, však představené novinky nepotěšily. V tomto článku se dočtete o jeho osobním pohledu na celou situaci.

(NASA – pozn. aut.) bohužel nedodržela dříve slíbené, tedy že bude vybráno pouze jedno konečné řešení a okamžitě se přistoupí k vývoji a stavbě. Naopak se šlo podbízivě na ruku průmyslu a minimálně 1,5 roku drahocenného času se bude pracovat na dvou paralelních přístupech k naplnění amerického podílu na misi MSR,“ uvedl Michal Václavík na svém profilu na síti X a dodal: „I když je již nyní zřejmé, který z přístupu je spíše životaschopný a již nyní realizovatelný.“ NASA představila dvě verze – první bude metoda sky-crane, která dopravila na Mars vozítka Curiosity a Perseverance, druhou variantou je pak využití velkého komerčního landeru.

Celkem logicky a v souladu s doporučeními z dubna loňského roku dojde ke zrobustnění SRL a prodloužení jeho životnosti na povrchu Marsu. Namísto panelů fotovoltaických článků bude využit RTG, i když to může negativně ovlivnit jiné kosmické mise NASA. U MAV by mělo dojít k přepracování z důvodu ušetření hmotnosti a s tím souvisejícího snížení nosnosti,“ uvádí Michal Václavík a dodává: „Bude ale záležet jak nakonec bude vypadat pouzdro na vzorky. To ovlivní i konečný design předávacího a ukládacího mechanizmu CCRS. To se mimochodem propíše i do podoby návratové sondy ERO. Tu do mise MSR dodá ESA a nyní musí opět čekat, resp. přešlapovat na místě. Pokračovat se dá na stavbě některých generických systémů a částí ERO, ale to je nedostatečné.

Právě skutečnost, že MSR není jen americkým projektem, ale podílí se na něm také Evropská kosmická agentura, je v současné situaci hodně citlivá. „Stejně tak je pro ESA mrzuté, že není rozhodnuto o podobě landeru SRL a způsobu jeho dopravy na povrch Marsu. Není tak možné dokončit návrh evropského robotického manipulátoru STA. A celkově chybí definitivní rozhodnutí o způsobu návratu vzorků na Zemi. A i to má vliv na návrh sondy ERO. Zda bude potřeba zajistit její dlouhodobý pobyt v cislunárním prostoru. Nebo také zda by neměla ESA převzít část realizace návratového pouzdra a mechanismu. To by stálo hodně financí, ale bylo by to řešitelné pokud by se rozhodlo včas,“ zmínil Michal Václavík a dodal: „V příštích týdnech proběhnou intenzivní jednání mezi zástupci ESA a NASA, aby se situace co nejvíce vyjasnila, Jak jsem již psal, aktuální rozhodnutí NASA je nedostačující. Potěšující je, že by se náklady na misi MSR měly snížit. Původně mely náklady na americkou část mise přesáhnout 10 miliard USD. Nové návrhy počítají s jejich snížením přibližně o třetinu. Na to, jak bude nová architektura mise MSR vypadat, si budeme muset počkat do druhé poloviny příštího roku.

Zdroje informací:
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GgxXO2BWkAEURyr?format=jpg&name=large

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
vilous
vilous
15 dní před

Už více let mám dojem, že největší problém NASA je schopnost přijmout jakékoli rozhodnutí. V jakékoli oblasti lidské činnosti je často lepší blbé rozhodnutí než žádné.

Miroslav Pospíšil
Editor
15 dní před
Odpověď  vilous

Velmi pravděpodobně je to důsledek skrytých i otevřených „politických tlaků“ uvnitř i vně NASA. Jsem velmi zvědav, jak se rozhodovací procesy v NASA změní s příchodem nového administrátora Jareda Isaacmana (pokud bude potvrzen do funkce).

Naposledy upraveno 15 dní před by Miroslav Pospíšil

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.