sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

OneWeb

Eutelsat oznámil 2. ledna, že po dvoudenním výpadku obnovil služby ve své síti OneWeb. Porucha byla způsobena softwarovým problémem v pozemním segmentu.

SpaDeX

Dnes by měla odstartovat indická raketa PSLV-CA s dvojicí družic SDX. Cílem mise SpaDeX je ověřit technologii setkání, přiblížení a zadokování dvou kosmických těles na oběžné dráze.

PSP zavolala domů

Přijetí signálu znamená, že sonda po rekordním průletu kolem Slunce (24. prosince prolétla 6,1 milionu km od Slunce) funguje. 1. ledna by mělo začít posílání podrobných telemetrických záznamů.

True Anomaly

Startup True Anomaly oznámil klíčový milník poté, co úspěšně navázal komunikaci se svou družicí Jackal. Družice, která je navržena pro vojenské aplikace vyžadující manévrování na oběžné dráze, byla vynesena 21. prosince při sdílené misi Bandwagon-2 společnosti SpaceX.

Landspace

Čínský start-up Landspace získal značné finanční prostředky ze státem podporované investiční iniciativy Čínského národního fondu pro transformaci a modernizaci výroby na podporu vývoje opakovaně použitelných raket.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mohou s kosmickým průzkumem pomoci ponorky?

Podle Evropské kosmické agentury se ponorky jeví jako jedinečné výzkumné platformy ke studiu adaptace lidí na extrémní prostředí, kterým může být nejen hloubka oceánů, ale i kosmický prostor. ESA, Portugalská kosmická agentura a portugalské námořnictvo nyní tato plavidla využívají k podmořskému průzkumu a napodobení izolace při kosmických misích. První posádka experimentu SubSea se vrátila 16. prosince na pobřeží po 60 dnech podmořské expedice. Vědecké týmy z univerzit v Německu, Itálii a Portugalsku sledují, jak se mezi 25 dobrovolníky obývajícími nevelký prostor mění stres, nálada i celá dynamika posádky. V mnoha ohledech tito lidé zažívají podmínky srovnatelné s těmi, které mají astronauti v omezených prostorách kosmických lodí a stanic.

Stravování v omezeném prostoru ponorky.
Stravování v omezeném prostoru ponorky.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ponorky napodobují izolaci, omezený prostor a provozní výzvy kosmických misí, což z nich podle ESA dělá ideální prostředky pro studium, jak tyto podmínky ovlivňují členy posádky, ale také k vývoji strategií pro jejich překonání. Podmořské expedice slouží jako vysoce věrné analogie ke zkouškám nových technik pro sběr dat na budoucích pilotovaných kosmických misích. Aby porozuměli tomu, jak se tělo a mysl adaptují v průběhu mise, používali výzkumníci dotazníky a odebírali členům posádky vzorky vlasů a slin. Výsledky jim pomohou sledovat stresové markery, jako je kortizol, a také monitorovat změny v imunitním systému posádky.

ESA a její mezinárodní partneři již dvě desetiletí používají Mezinárodní kosmickou stanici k provádění stovek experimentů, mezi kterými jsou i ty zaměřené na účinky kosmického letu na lidské zdraví. Ne ISS jsou astronauti vystaveni mikrogravitaci a kosmickému záření, zatímco obývají stísněné prostředí. Dánský astronaut agentury ESA, Andreas Mogensen, který nedávno v rámci své mise Huginn strávil na stanici šest měsíců, věří, že mise jako SubSea pomohou připravit členy posádek na mnohé fyziologické i psychologické výzvy kosmického prostoru. „SubSea je nezbytná iniciativa k porozumění lidské odolnosti v extrémních prostředích,“ říká Mogensen a dodává: „Výzkum života a práce na omezeném prostoru, ať už pod mořskou hladinou, ve vesmíru nebo na odlehlých místech na Zemi, poskytuje neocenitelné poznatky o tom, jak se lidé fyzicky a psychicky přizpůsobují izolaci a stresu.

Na ISS bývá občas docela plno.
Na ISS bývá občas docela plno.
Zdroj: https://www.esa.int/

Tyto aktivity prohlubují naše chápání extrémních prostředí a hrají klíčovou roli v přípravě globální komunity na výzvy budoucích misí k Měsíci, Marsu a dál,“ říká Daniel Neuenschwander, ředitel Pilotovaného a robotického průzkumu agentury ESA. Integrace poznatků z výzkumu na ponorkách a u astronautů by mohla být podnětem pro inovace v oblasti zdravotní péče na polárních stanicích, při vojenských misích, turistických expedicích, u obyvatel žijících v dlouhodobé tmě a dokonce i při důlních pracích. Poznatky by se mohly týkat klinických poruch, jako jsou sezónní afektivní poruchy, deprese a poruchy spánku. Tato mise SubSea představuje počáteční fázi projektu, který má v dalších fázích rozšířit rozsah výzkumu.

SubSea je v perfektní shodě s rostoucím zaměřením Portugalska na mise analogických misí a kosmické medicíny,“ říká Ricardo Conde, prezident Portugalské kosmické agentury. Portugalsko má několik pozemních analogických lokalit, například sopku Capelinhos a Barreiro da Faneca na Azorech a ostrovy Selvagens na Madeiře. Tyto lokality se v některých ohledech podobají podmínkám na nebeských tělesech, jako je Měsíc a Mars. Využitím svých jedinečných pozemských a mořských zdrojů se Portugalsko staví do pozice zásadního centra pro výzkum, inovace a školení na podporu budoucích vesmírných misí.

Portugalská ponorka z nadhledu.
Portugalská ponorka z nadhledu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26511804-1-eng-GB/Portuguese_submarine_for_space_research.png
https://www.esa.int/…/dining_in_a_submarine/26511638-1-eng-GB/Dining_in_a_submarine.png
https://www.esa.int/…/2024/01/full_house/25447470-1-eng-GB/Full_house.jpg
https://www.esa.int/…/26511851-1-eng-GB/Portuguese_submarine_from_above.png

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 4

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Regulus sector
Regulus sector
1 den před

Mně na tomto místě mrzí, že není ani zmínka o českém projektu Hydronaut !!! Ten se zabývá v podstatě stejným problémem – jen s trochu ( dost) skromnějším rozpočtem .
Ten se dá chápat jako simulace landeru na cizím světě- Malá posádka je díky podpoře řídícího střediska vysílána do vnějšího prostoru a přežívá v něm díky technologiím. A ano oním vnějším prostorem je voda. Takže podobně jako povrch Marsu či Měsíce je možné Hydronaut opustit a provést úkoly mimo obytné prostory – s nutnou přípravou – prostě oblečení neoprénu a akvalungu. Díky dlouhodobému vystavení tlaku ale není možné okamžitě se z Hydronauta vynořit na hladinu, což je ekvivalentní pobytu na jiném nebeském tělese. Toto vědomí je vítanou součástí expedice – v podstatě se tak nedá mluvit o  simulaci vesmírné expedice ale spíše o jejím analogu.
Projekt Hydronaut probíhá s přestávkami od roku 2010 a v současné době ( nebo jen velmi nedávné) byl vidět na své “ suché“ expedici před ČVUT v Praze – Dejvicích.

Radek V.
Radek V.
1 den před

NASA už desetiletí provádí NEEMO, a předchůdci byly už dřív. Hydronaut je další případ. Ponorka má proti tomu několik nevýhod – mnohem důkladnější, dražší a delší výcvik posádky. Omezený provoz kvůli utajení (prověření účastníků) – vojáci neradi pouští na palubu civily. Drahý provoz. Omezená/nulová možnost výstupu potápěčů (ekvivalent EVA ve vesmíru). Portugalci mají jen dvě ponorky Typ 214, ty jsou považovány za velmi drahé.Pobyt v prostoru s 25 vojáky je něco jiného.než pobyt v 7 lidech. Zajímavé zpestření, ale dlouhodbě ne moc vhodné.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.