sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (GPSIII-SV10)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

L3Harris

Společnost L3Harris rozšiřuje výrobu družic
pro vojenský sektor a přesouvá se na automatizaci výroby infračervených senzorů. Nová továrna ve Fort Wayne v Indianě by měla začít fungovat na jaře 2025.

Orbite

Startup Orbite, nabizející prvky astronautického výcviku pro platící zákazníky, získal 4 miliony dolarů na rozšíření svého podnikání. Aktivita společnosti kombinuje výcvik astronautů s luxusní dovolenou.

LeoLabs

LeoLabs, společnost specializující se na technologii sledování vesmíru, oznámila, že provozuje svou sedmou radarovou stanici v Arizoně. Radarová instalace obsahuje technologii nové generace UHF navrženou pro sledování aktivit na nízké a velmi nízké oběžné dráze Země.

Atmos Space

Společnost Atmos Space 10. prosince oznámila, že jmenovala Lori Garver do své poradní rady. L. Garverová, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA v letech 2009 až 2013, je dlouholetou zastánkyní komerčních vesmírných aktivit.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První vyšetřování letecké nehody mimo Zemi

Inženýři z jihokalifornské Jet Propulsion Laboratory a firmy AeroVironment dokončili podrobný rozbor posledního letu vrtulníku Ingenuity, ke kterému došlo 18. ledna 2024. Tento rozbor bude publikován za několik týdnů v podobě technické zprávy NASA. Ingenuity, poslaná na Mars jakožto technologický demonstrátor, který má zvládnout maximálně 5 startů během 30 dní, se stal prvním vrtulovým strojem, který létal na jiném kosmickém tělese. Vrtulník fungoval skoro tři roky, provedl 72 letů a uletěl více než 30× delší vzdálenost, než se plánovala. Letem strávil dohromady více než dvě hodiny.

Vyšetřování dospělo ke zjištění, že neschopnost navigačního systému Ingenuity poskytovat přesná data během letu vyvolala řetězec událostí, který ukončil misi. Očekává se, že závěry vyšetřovací zprávy budou přínosem pro budoucí vrtulníky na Marsu i pro další letouny určené k provozu na jiných světech.

Poslední vzlet

Let číslo 72 byl naplánován jako krátké vertikální poskočení, které mělo pomoci zhodnotit stav letových systémů Ingenuity a také mělo dojít k focení oblasti. Data z letu ukazují, že vrtulník vystoupal do 12 metrů, držel výšku, vznášel se na místě a pořídil fotky. Po 19 sekundách od vzletu byl zahájen sestup a za dalších 14 sekund byl vrtulník zpět na povrchu a měl pozastavenou komunikaci. Následující den se podařilo obnovit spojení a snímky, které se objevily šest dní po letu, odhalily, že Ingenuity utrpěla vážné poškození listů rotoru.

Co se stalo?

Když provádíte vyšetřování nehody na vzdálenost 100 milionů kilometrů, tak nemáte žádné černé skříňky, či očité svědky,“ říká Håvard Grip z JPL, první pilot Ingenuity a dodává: „Ačkoliv by se dostupná data dala vysvětlit mnoha různými scénáři, my máme ten, který považujeme za nejpravděpodobnější – nedostatek povrchové textury, který dal navigačnímu systému moc málo informací, se kterými mohl pracovat.

Navigační systém vrtulníku byl navržen tak, aby sledoval vizuální útvary na povrchu pomocí dolů mířící kamery. Tato omezená sledovací kapacita byla více než dostatečná pro provedení pěti zmíněných letů Ingenuity. Jenže u letu číslo 72 se vrtulník nacházel v části kráteru Jezero, kde byly strmé, relativně beztvaré písečné vlny.

Jedním z hlavních požadavků na navigační systém bylo poskytovat odhady rychlosti, které by vrtulníku umožnily přistát v malém rozsahu vertikálních a horizontálních rychlostí. Data odeslaná během letu 72 ukazují, že zhruba 20 sekund po vzletu navigační systém nedokázal najít dostatek povrchových prvků, které by mohl sledovat.

Tvrdé přistání vrtulníku Ingenuity
Tvrdé přistání vrtulníku Ingenuity
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Fotografie pořízené po letu naznačují, že navigační chyby způsobily vysoké horizontální rychlosti při přistání. Podle nejpravděpodobnějšího scénáře způsobil tvrdý náraz do svahu písečné vlny náklon a převrácení Ingenuity. Rychlá změna polohy měla za následek zatížení rychle rotujících rotorových listů nad jejich konstrukční limity a utrhnutí všech čtyř listů v jejich nejslabším místě – asi ve třetině vzdálenosti od špičky. Poškozené listy způsobily nadměrné vibrace v rotorovém systému, odtrhly zbytek jednoho listu od kořene a vyvolaly nadměrnou spotřebu energie, která vedla ke ztrátě komunikace.

Uzemněný, ale stále funkční

Ačkoliv 72. let natrvalo uzemnil Ingenuity, vrtulník stále zhruba jednou za týden odesílá na rover Perseverance data o počasí a testovací avionické údaje. Z údajů o počasí by mohli benefitovat budoucí průzkumníci rudé planety. Avionická data se již ukázala užitečná pro inženýry, kteří pracují na budoucích návrzích létajících (i jiných) strojů pro Mars.

Protože Ingenuity byla navržena tak, aby byla cenově dostupná a zároveň vyžadovala obrovské množství počítačového výkonu, stali jsme se první misí, která do hlubokého vesmíru vynesla komerční procesory z mobilních telefonů,“ řekl Teddy Tzanetos, vedoucí projektu Ingenuity a dodal: „Nyní se blížíme ke čtyřem letům nepřetržitého provozu, což naznačuje, že ne všechno musí být větší, těžší a odolné proti radiaci, aby fungovalo v drsném marťanském prostředí.

Dlouhověkostí Ingenuity se inspirovali inženýři NASA, kteří testovali menší a lehčí avioniku, která mohla být využita v rámci programu Mars Sample Return. Získaná data také pomohla inženýrům, kteří zkoumají, jak by mohla vypadat budoucí marsovská helikoptéra. 11. prosince vystoupil Teddy Tzanetos na každoročním setkání Americké geofyzikální unie ve Washingtonu, kde sdílel detaily o vrtulníku Mars Chopper, na jehož konceptu pracuje s dalšími kolegy z projektu Ingenuity. Chopper je podle návrhu přibližně 20krát těžší než Ingenuity, mohl by létat s několikakilogramovým vědeckým vybavením a autonomně zkoumat vzdálená marťanská místa, přičemž by za den urazil až 3 km. Nejdelší let Ingenuity byl přitom 704 metrů. „Ingenuity nám dala jistotu a data, abychom si mohli představit budoucnost letů na Mars,“ řekl Tzanetos.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/1-pia26238-ingentuity-ripples-cropped.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/12/e3-pia26482-hard-landing-graphic-final.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav Pospíšil
Editor
1 den před

Doplním, že něco více technických podrobností o Ingenuity i konci její letové kariery, se lze dočíst ve 12. díle našeho seriálu Zkoumáme Masr s Vytrvalostí.
https://kosmonautix.cz/2024/04/03/zkoumame-mars-s-vytrvalosti-12-dil/

MilanV
MilanV
17 hodin před

Také jsem si hned vzpomněl na tento článek, jak tato zpráva na něj navazuje. Těším se na další: až NASA vydá oficiální zprávu a hlavně na další informace o Mars Chopper!

Vladimir Todt
Vladimir Todt
1 den před

Ještě se se svým byrokratickým kolečkem s dalšími US agenturami přidá jistě i FAA. Oříškem bude v rámci prošetřování vlivu nehody na marsovské organismy odhad kolik potenciálních živých organismu na Marsu mohla nehoda vrtulníčku poranit ba dokonce zabít. :O

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.