sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (O3b mPOWER 4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Atmos Space

Společnost Atmos Space 10. prosince oznámila, že jmenovala Lori Garver do své poradní rady. L. Garverová, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA v letech 2009 až 2013, je dlouholetou zastánkyní komerčních vesmírných aktivit.

Vaya Space

Společnost Vaya Space oznámila kontrakt na více startů rakety Vaya Dauntless. Raketa vynese první fázi konstelace malých družic Space Telecommunications, Inc. Dauntless vypustí až 250 družic v rámci vícenásobné kampaně, která má začít v roce 2027.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly posilují své partnerství s Japonskem ve snaze čelit rostoucí dominanci Číny ve vesmírné oblasti. Spolupráce zahrnuje zdokonalení sdílených schopností v oblasti sledování vesmírných objektů.

SwRI

Jihozápadní výzkumný institut v San Antoniu získal kontrakt ve výši 26,1 milionu dolarů na stavbu přístrojů sledující vesmírné počasí. SwRI vyvine dva magnetometry pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next.

constellr

Německý startup constellr, zabývající se termálním snímkováním, oznámil 9. prosince víceletý kontrakt s německou kosmickou agenturou DLR. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.

AST SpaceMobile

Akcie společnosti AST SpaceMobile 9. prosince vyletěly o více než 16 % poté, co družicový operátor, nabízející přímé připojení do chytrého telefonu, oznámil desetiletou obchodní dohodu se společností Vodafone.

Neuraspace

Portugalský startup pro řízení vesmírné dopravy, společnost Neuraspace, instaloval druhý optický teleskop, který má pomoci sledovat objekty na nízké oběžné dráze (LEO). Teleskop byl instalován v Chile, aby skenoval jižní polokouli s objekty o velikosti pouhých 10 centimetrů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 638 (2. 12. – 8. 12.)

Jared Isaacman

Další kosmonautikou napěchovaný týden je za námi a i takhle před koncem roku se dějí zásadní věci. Pravidelný přehled těch nejzajímavějších událostí kosmonautiky vám opět shrne aktuální dění. Kosmotýdeník si jako hlavní téma vzal nominaci Jareda Isaacmana na administrátora NASA jménem nového amerického prezidenta. Co od něj může NASA očekávat a jak se staví k raketě SLS? V dalších tématech se ohlédneme za zatím posledním letem rakety Vega-C, íránským startem a nepřijdete ani o pravidelné rubriky. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Bude novým administrátorem NASA Jared Isaacman?

Představovat miliardáře, pilota, podnikatele a filantropa Jareda Isaacmana kosmonautické komunitě je skoro zbytečné. Proslul jako ten, který nejen zaplatil, ale zajímavým poselstvím i programem naplnil dvě unikátní komerční výpravy do kosmického prostoru – misi Inspiration4 a letošní Polaris Dawn. Obě se vyznačovaly inovativními úkoly a zajímavým vědeckým programem, což je odlišuje od jiných čistě turistických výprav. Mimo jiné při nich vznikl i unikátní hardware – nejdříve rozhledová kopule na předku Dragonu a nakonec nový skafandr pro výstup do volného prostoru (byť s pupeční šňůrou). Nyní se však tento muž má ocitnout ve zcela jiné situaci. Nový prezident USA znamená také nového administrátora NASA. Tato funkce je politicky úzce svázána právě s Bílým domem a je to funkce politicky exponovaná a náročná. NASA je totiž významným spotřebitelem rozpočtu, váže nejzásadnější kosmické mise a je často výkladní skříní USA. Tato exponovanost je výhodou i nevýhodou agentury a je to pro administrátora vždy extrémně náročný úkol, aby dokázal vyvážit realizaci potřebných úkolů s politickými prioritami Bílého domu a kongresu. Jared Isaacman byl nyní nominován administrativou nového prezidenta Donalda Trumpa, aby se ujal právě tohoto úkolu.

Jared Isaacman během brífinku mise Polaris Dawn
Jared Isaacman během brífinku mise Polaris Dawn
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Trump oznámil výběr Isaacmana v příspěvku na sociální síti Truth Social, který zveřejnil 4. prosince. Tato nominace, jakmile bude oficiální, bude vyžadovat ještě potvrzení Senátu. „Jared bude řídit misi NASA v oblasti výzkumu a inspirování a vydláždí cestu k převratným úspěchům ve vědě o vesmíru, nových technologiích a zahájí přelomové průzkumné mise,“ napsal Trump. „Jaredova vášeň pro vesmír, letové zkušenosti a odhodlání posouvat hranice průzkumu, odhalovat záhady vesmíru a rozvíjet novou kosmickou ekonomiku z něj dělají ideálního kandidáta, aby vedl NASA do odvážné nové éry.“ Na toto pak reagoval Jared Isaacman: „Je mi ctí přijmout nominaci prezidenta Trumpa, abych mohl sloužit jako příští administrátor NASA,“ uvedl Isaacman v příspěvku na síti X.

Jeho nominace byla překvapením. Isaacman se předtím neangažoval v politice a jeho jméno nebylo ani nijak zásadně rozšířeno jako potenciální kandidát na vedení kosmické agentury. Dlouhodobě se však vyjadřuje ke kosmonautice a stavu velkých zbrojních a leteckých firem, jakými jsou třeba Boeing a další. Ve svém příspěvku na X řekl, že NASA bude „vášnivě sledovat“ nové možnosti, které může umožnit nová komerční kosmická éra. „Mohu s jistotou říci, že druhý kosmický věk teprve začal. Vesmír má jedinečný potenciál pro průlomy ve výrobě, biotechnologii, těžbě a možná i cesty k novým zdrojům energie,“ napsal. „Nevyhnutelně bude vzkvétat kosmická ekonomika – taková, která vytvoří příležitosti pro bezpočet lidí žít a pracovat mimo Zemi. V NASA se budeme vášnivě věnovat těmto možnostem a zahájíme éru, kdy se lidstvo stane skutečnou kosmickou civilizací.“

Jak výběr Isaacmana, tak načasování oznámení mnohé znalé překvapilo. Předchozí prezidentské administrativy nevybraly svého kandidáta do správy NASA mnohdy i týdny až měsíce po nástupu do úřadu. První Trumpova administrativa například nominovala Jima Bridenstina do administrativy až více než sedm měsíců po Trumpově inauguraci. I to ukazuje na změnu priorit nového prezidenta od doby, co začal spolupracovat s Elonem Muskem.

Nastupující administrativa také nezřídila přechodový tým pro NASA. V komentářích na Cislunar Security Conference 4. prosince, pár hodin před Trumpovým oznámením, přidružený administrátor NASA Jim Free řekl, že Trumpův kontrolní tým agentury – skupina zaměstnanců podporujících nastupující administrativu, aby přezkoumala aktivity NASA – ještě nevznikl, ale rovnou dodal, že by se agentura mohla brzy dozvědět rovnou to, kdo jí povede.

Výběr Isaacmana okamžitě podpořil jeden bývalý úředník agentury. „Gratuluji – budeš skvělý!“ napsala Lori Garver, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA během funkčního období prezidenta Baracka Obamy, v reakci na Isaacmanovo prohlášení. Výběr Isaacmana ocenil i Dave Cavossa, prezident Komerční kosmické federace. „Jsme v CSF šťastní, když slyšíme o nominaci kolegy komerčního kosmického nadšence a přítele Jareda Isaacmana na administrátora NASA. V této kritické době, kdy se NASA a komerční aktivity na oběžné dráze stávají neoddělitelně spjaty s úspěchem našeho národního kosmického programu a podporují tak snahu zůstat globálním vedoucím lídrem v kosmických aktivitách, si nedokážu představit lepšího kandidáta na tuto roli.“

Logo Artemis
Logo Artemis
Zdroj: NASA

Tato změna nastává v době, kdy se nahlas a veřejně zásadně kritizuje program Artemis. To podpořila i Trumpova účast na posledním startu sestavy Super Heavy Starship a blízkému vztahu nového prezidenta s již zmíněným Elonem Muskem. Tyto úzké vazby vedly ke spekulacím, že Trumpova administrativa se může snažit zásadně změnit či zrušit program Artemis, zejména používání rakety SLS a lodi Orion. Jim Free prozatím řekl během svého projevu na konferenci před oznámením výběru Isaacmana, že v celkové strategii Artemis nejsou žádné změny. „Vím, že se hodně mluví o Starship. Její role může přijít v budoucnu, ale právě teď je naším tahounem raketa SLS, a to je to, na čem budeme vypouštět lidi,“ řekl.

Jared se již v říjnu připojil ke kritice programu Artemis, kterou na síti X šířil bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten označil program za plýtvání peněz daňových poplatníků. „Tyto body nejsou nové a s většinou z nich souhlasím, ale je skvělé mít někoho, jako je Mike, který vzdělává lidi o tématech, se kterými nemusí být společnost tak obeznámena,“ napsal Isaacman. Z problémů s Artemis, spolu s širšími problémy v oblasti letectví a obrany, obvinil nadměrnou konsolidaci mezi hlavními dodavateli. Poznamenal, že jeho názor „je založen na více než desetileté zkušenosti zakladatele a generálního ředitele obranné letecké společnosti, kdy byl z první ruky svědkem toho, jak fungují velké společnosti, a viděl, jak to ohrožuje konkurenceschopnost našeho národa.“

Dále Isaacman nastínil řadu kroků, které podnikne a které se mohou týkat i NASA. Tato opatření zahrnovala požadavek, aby kontraktoři „… dodali větší hodnotu svých výrobků nebo čelili důsledkům“ a byli ochotni znovu začít jednat nebo ukončit smlouvy. Vyzval také k větší konkurenci: „Pokud to bude nutné, rozbijte největší firmy, abyste podpořili konkurenceschopnější a inovativnější obranný průmysl.“ Tato slova se vztahovala zejména k vojenskému průmyslu a letectví a byla vyslovena ještě před nominací na administrátora NASA.

Isaacmanovy úzké vazby na Muska, včetně toho, že byl zákazníkem dvou soukromých misí astronautů, budou předmětem zkoumání. Jeden zdroj z Capitol Hill v pozadí uvedl, že senátoři, kteří se ujmou jeho nominace, budou pravděpodobně hledat podrobnosti o těchto finančních vazbách, které doposud nejsou zcela jasné.

A ještě jedna zajímavost. Isaacman byl v minulosti kritický, když NASA vybrala Blue Origin jako druhého dodavatele lunárního landeru pro Artemis. První dvě pilotované výpravy měla obstarat Starship a další pak Blue Origin. „Utraťte miliardy za redundanci lunárních přistávacích modulů, kterou ale s SLS postrádáte, na úkor desítek vědeckých programů. Nelíbí se mi to,“ prohlásil letos v březnu. V jiných komentářích se však vyjádřil k Blue Origin i jinak. „SpaceX bude prosperovat v konkurenci. Myslím, že Blue má velmi oddaného zakladatele, který bude hodně investovat, aby zajistil, že bude z čeho vybírat,“ uvedl v říjnu.

Kosmický přehled týdne:

Evropská raketa Vega-C se ve čtvrtek úspěšně vrátila do služby, když z kosmodromu u města Kourou ve Francouzské Guyaně úspěšně vynesla další družici z programu Copernicus, konkrétně Sentinel-1C. Je to důležitý okamžik pro Evropu, protože její nosiče nezažívají nejlepší období. Zpoždění vývoje rakety Ariane 6 a selhání rakety Vega-C při jejím předchozím startu v prosinci 2022 znamenaly, že předchozí generace raket Ariane 5 a Vega byly vyřazeny z provozu dříve, než byly plně zprovozněny jejich náhrady. Politické důsledky ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 rovněž pozastavily provoz raket Sojuz společnosti Arianespace právě z kosmodromu v Jižní Americe. Aktuální mise rakety Vega-C s označením VV25 byla třetím letem rakety Vega-C. Jedná se o vylepšenou verzi dřívější rakety Vega, která má nový, větší první a druhý stupeň, vylepšený třetí a čtvrtý stupeň a větší aerodynamický kryt. Družice Sentinel-1C, která odstartovala na palubě VV25, je třetí z řady družic pro radarové snímkování, které tvoří jeden z hlavních prvků programu Copernicus. Na oběžnou dráhu se vypouští nová série družic, která nahradí ty, které již na oběžné dráze jsou. Tento proces začal vypuštěním družice Sentinel-2C v září při posledním startu původní rakety Vega a pokračuje čtvrtečním vypuštěním družice Sentinel-1C. Ten nahradí Sentinel-1B a vrátí konstelaci Sentinelů-1 do plného provozního stavu, než se k ní na oběžné dráze připojí Sentinel-1D jako náhrada za Sentinel-1A. Při budoucích startech se očekává také vynesení čtvrté družice Sentinel-2 a další dvojice družic Sentinel-3.

V pátek odstartovala íránská raketa Simorgh s nákladem o hmotnosti 300 kilogramů. Státní média sdělila, že se mělo jednat o zařízení určené k vynášení nákladů na vyšší oběžné dráhy, CubeSat a nespecifikované výzkumné zařízení. Obecně se soudí, že šlo zejména o test balistické rakety. Zmíněné zařízení pro vynášení nákladů na vyšší oběžné dráhy má být kosmický tahač označovaný jako Saman-1. Tento tahač by mohl dovolit Íránu dosáhnout vyšších drah i bez použití výrazně silnějšího nosiče.

Start rakety Simorgh
Start rakety Simorgh
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přehled z Kosmonautixu:

V této rubrice si shrneme všechny kosmonautické události, které minulý týden přinesl a které jsme již podchytili v rámci pravidelně vycházejících článků na tomto webu. Pojďme na to. Agentura NASA a NOAA, vybrala Johns Hopkin’s University, aby zkonstruovala supratermální iontové senzory pro družice nové generace. V pondělí vyšel už pátý zápis pravidelného Deníku astronauta, kde Aleš Svoboda postupně popisuje jeho výcvik v ESA. Konec listopadu přinesl také aktuální díl pravidelného měsíčního video souhrnu v pořadu Vesmírné výzvy. Úterý přineslo již třinácté pokračování seriálu o programu Voschod. V tomto týdnu došlo ke startu indické rakety PSLV-XL, který byl důležitý zejména pro Evropu. Odstartovala totiž očekávaná mise Proba-3 s českou účastí. Dobrá zpráva dorazila také od nadějí plné americké mise Europa Clipper, která je měsíc a půl po startu v pořádku a pracuje dle očekávání. Plno nadějí také přináší zpráva o tom, že díky pokroku a mnoha inovativním technologiím se stále reálněji otevírá cesta k povrchovým misím třeba na ledové měsíce Saturnu a Jupiteru. Ve čtvrtek večer NASA pořádala tiskovou konferenci, která představila aktuality ohledně programu Artemis, a to zejména o misích Artemis II a III. Hned poté jsme vám připravili shrnutí, které představuje posun startu obou zmíněných misí i dobré zprávy ohledně tepelného štítu Orionu. Bylo nám ctí vám představit jednu českou soutěž, která by mohla zajímat místní grafiky všech věkových kategorií. K misi Proba-3 jsme se vrátili ještě s článkem, který představuje pět kosmických záhad, které by tato mise mohla pomoct objasnit. Nakonec jsme se věnovali i probíhajícím testům pro nadcházející sedmou zkušební misi sestavy Super Heavy Starship.

Snímek týdne:

Ve čtvrtek proběhla tisková konference NASA k programu Artemis. Ačkoli došlo ke skluzu termínu startu mise Artemis II na duben 2026, nejdůležitější bylo pozitivní prohlášení ohledně stavu tepelného štítu Orionu. Ten při misi Artemis I trpěl větším úbytkem ablativního materiálu. Nyní bude stačit úprava vstupní trajektorie a loď bude dostatečně ochráněna. Více o tom psal Jiří Hošek na našem fóru.

Ten, který to celé vyvolal - tepelný štít lodi Orion po misi Artemis I během inspekce na Kennedyho středisku na Floridě.
Ten, který to celé vyvolal – tepelný štít lodi Orion po misi Artemis I během inspekce na Kennedyho středisku na Floridě.
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Video týdne:

Ve čtvrtek úspěšně odstartovala indická raketa PSLV-XL, která vynášela cenný evropský náklad – dvojici družic Proba-3, které se zaměří na výzkum Slunce. O misi s českou účastí jsme psali zde.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://spacenews.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2024/12/Jared-Isaacman-return-to-earth.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GXRiB_hbgAMlcA7?format=jpg&name=medium
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2024/12/IMG_3194-scaled.jpeg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radim Pretsch
3 dní před

Rozpočet USA je 6.700 mld, rozpočet NASA cca 25 mld. Jestli dobře počítám je to +/- 0,37 procenta.
NASA není „významným spotřebitelem (?)“ rozpočtu, ale určitě je výkladní skříní a lídrem kosmického výzkumu v rámci celé planety. A osoba v jejím čele má tak zásadní vliv. Za mě je Isaacman dobrá volba.

Lubo
Lubo
2 dní před
Odpověď  Radim Pretsch

snad budu 4 roky stacit aby to zrovnal

mikisocka
mikisocka
2 dní před
Odpověď  Radim Pretsch

myslel som ze musk predal pred volbami svoju kožu prilis lacno. toto je ale dobry tah (bez toho ze by som tusil, ci je uplne najvhodnejsi, resp kto iny by bol lepsi). je to ale nadsenec + nakazeny efektivnym myslenim zo spacex. skostnatele struktury v nasa budu zazivat tazke casy, kedze sa evidentne pojde tvrdo po co najvyssom vykone a konkurencii.

tajne dufam, ze v kozmickom priemysle a v byrokratickom aparate sa u nich zavedu a oskusaju take principy, ktore sa budu dat zopakovat aj tu v eu a posunu to cele hodne dopredu.

gendibal
gendibal
1 den před
Odpověď  mikisocka

První odstavec – souhlas bez připomínek.
Druhý odstavec – nemůžu věřit svým očím. Vážně ještě existuje někdo, kdo považuje EU za reformovatelnou?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.