V rámci vzájemné výměny vzorků přivezených z různých planetek poskytla americká agentura NASA své japonské kolegyni JAXA část vzorků z planetky Bennu, které na Zemi dopravila americké mise OSIRIS-REx. Vzorky byly oficiálně předány z rukou zástupců NASA během slavnostního ceremoniálu, který se uskutečnil 22. srpna v kampusu agentury JAXA v japonském městě Sagamihara. Tato výměna navazuje na podobný krok, ke kterému došlo v listopadu 2021. Tehdy ale vzorky poskytovali Japonci Američanům. Šlo o materiál z planetky Ryugu, který odebrala japonská sonda Hayabusa 2. Tato vzájemná dohoda umožňuje oběma agenturám sdílet vědecké pokroky a posouvat výzkumnou i technologickou spolupráci na misích pro dopravu vzorků z planetek. Vědecké cíle obou misí se točí kolem porozumění původu a historie jednoduchých, na organické látky bohatých planetek a toho, jakou roli mohly hrát při formování planet.
„Ceníme si naší pokračující spolupráce s agenturou JAXA na misích pro návrat vzorků z planetek, abychom zvýšili vědecký přínos a snížili riziko těchto i dalších misí,“ uvedla Kathleen Vander Kaaden, hlavní vědkyně v oddělení správy kosmických materiálů z ředitelství vědeckých misí v centrále NASA ve Washingtonu a dodala: „JAXA disponuje rozsáhlými kurátorskými kapacitami a my se těšíme na to, co se dozvíme ze společné analýzy vzorků od OSIRIS-REx.“
Zmíněná mise OSIRIS-REx (celým názvem Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, and Security-Regolith Explorer) přivezla na Zemi 121,6 gramu vzorků z planetky Bennu, což byl více než dvojnásobek, než kolik mise požadovala. Kromě toho přivezl také 24 polštářků vybavených něčím, co se dá přirovnat k ocelovému suchému zipu, na kterých ulpěl prach při přímém kontaktu s Bennu. V rámci této dohody převedlo Oddělení astromateriálového výzkumu a průzkumu agentury NASA z Johnsonova střediska v Houstonu na japonskou agenturu JAXA celkem 0,66 gramu vzorků Bennu, což odpovídá 0,55 % celkové hmotnosti přivezeného materiálu a jeden z 24 kontaktních polštářků.
Sonda Hayabusa 2 odebrala v rámci dvou odběrů celkem 5,4 gramů vzorků z planetky Ryugu a v roce 2021 JAXA poskytla agentuře NASA celkem 23 milimetrových zrnek a k tomu i smíchaný materiál z Ryugu. Obě země tak mohly ze vzorků vyčíst co nejvíce informací a sdílet odpovědnost za péči o vzorky. Do Japonska předaná část vzorků z Bennu bude uložena v nově rozšířené čisté místnosti ve středisku pro péči o mimozemské vzorky, které sídlí v již zmíněném kampusu agentury JAXA ve městě Sagamihara. Tým expertů z JAXA přebral vzorky uložené ve speciálním pouzdře vyplněném nereaktivním dusíkem. K jeho otevření dojde až ve speciálním gloveboxu vybaveném podobnou atmosférou. JAXA bude nyní pracovat na prvotním popisu vzorků včetně měření hmotnosti, snímkování (jak pod optickými, tak infračervenými mikroskopy), nebo infračervené spektroskopii. Vzorek bude poté distribuován mezi kompetitivně vybrané procesy pro podrobnou analýzu v dalších výzkumných institucích. Bude tak možné studovat odlišnosti i podobnosti mezi planetkami Bennu a Ryugu.
„Děkuji Vám za to, že jste tyto cenné vzorky z planetky Benu dokázali bezpečně dopravit na Zemi a pak i do Japonska,“ zmínil Tomohiro Usui, vedoucí výzkumné skupiny zaměřené na astromateriály spadající pod Institut kosmické a astronautické vědy agentury JAXA a dodává: „Jako kolegové kurátoři chápeme napětí a zodpovědnost, které tyto úkoly provázejí. Nyní jsme na řadě my v JAXA. Budeme pokračovat v našich plánech, abychom z těchto cenných vzorků získali významné vědecké výsledky.“ Planetky jsou v podstatě úlomky zbytků z úsvitu Sluneční soustavy. Slunce i planetky, které kolem něj obíhají, se zformovaly z oblaku prachu a plynů před zhruba 4,6 miliardami let. Předpokládá se, že planetky pocházejí z období prvních pár milionů let existence naší soustavy! Mise s dopravou vzorků (jako OSIRIS-REx a Hayabusa 2) pomáhají vědcům tím, že poskytují nová data o tom, jak vypadala evoluce naší soustavy.
Prvotní analýza vzorků z planetky Bennu odhalila prachové částice bohaté na uhlík a dusík. Členové týmu, který analyzuje vzorky z planetky Bennu také objevil důkazy o přítomnosti organických molekul a minerálů s obsahem fosforu a vody. To společně může naznačovat základní stavební kameny vhodné pro život.
Dosavadní poznatky vědcům naznačují zajímavou možnost. Zdá se, že vzorky jak z Bennu, tak i z Ryugu by mohly pocházet z dávného „mateřského objektu“, který se zformoval až někde za současnou oběžnou dráhou planety Saturn. Později však došlo ke zničení tohoto mateřského tělesa a také k přesunu vzniklých úlomků do vnitřních oblastí Sluneční soustavy. Rozdíly mezi těmito planetkami však podle očekávání expertů vyniknou, až proběhne podrobná chemická analýza jejich vzorků.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/d81-0962.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/08/b006.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Ep-jA12VoAMOWs_?format=jpg&name=medium
https://blogs.nasa.gov/…/261/2024/03/jsc2024e023025.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/bennuasteroid.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Dgq1-LLV4AEqKn4.jpg:orig