sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover VIPER očekává poslední vědecký přístroj

Na náhledovém obrázku článku vidíte inženýry z Johnsonova střediska NASA a z firmy Honeybee Robotics při inspekci vrtačky TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain) krátce poté, co tento přístroj dorazil do integrační a testovací oblasti. V dalších měsících se tým expertů postará o integraci vrtačky do nového amerického lunárního vozítka VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). TRIDENT je čtvrtým a také posledním vědeckým přístrojem pro VIPER, který dorazil do čisté místnosti, kde se rover staví. Inženýři již do roveru VIPER úspěšně integrovali tři další vědecké přístroje. Konkrétně šlo o hmotnostní spektrometr MSOLO (Mass Spectrometer Observing Lunar Operations), který byl integrován v červenci, neutronový spektrometr NSS (Neutron Spectrometer System) a infračervený spektrometr NIRVSS (Near-Infrared Volatiles Spectrometer System), které byly integrovány v srpnu.

Vrtačka TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain)
Vrtačka TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain)
Zdroj: https://www.hou.usra.edu

TRIDENT má být schopen získávat vzorky materiálu z hloubky až 90 centimetrů pod lunárním povrchem. Využije k tomu příklepové vrtání – jeho hlava se bude jednak otáčet, aby se zavrtala hlouběji, ale zároveň bude fungovat i jako kladivo, které rozmělní větší kusy tvrdého materiálu, což usnadní vrtání. Kromě schopnosti měřit pevnost a kompaktnost podložních vrstev, obsahuje vrtačka na svém vrcholu teplotní senzor, který bude pod povrchem provádět příslušná měření.

Přístroj MSOLO je založen na komerčně dostupném přístroji, který byl techniky z Kennedyho střediska upraven, aby vydržel v náročném lunárním prostředí. MSOLO pomůže vědcům analyzovat chemické složení lunárního regolitu a studovat vodu ve zdejším materiálu. NIRVSS pomůže vědcům detekovat typy, které typy minerálů a ledu jsou přítomny a určit případně složení regolitu. NSS pomůže vědcům se sledováním rozložení vody a dalších potenciálních zdrojů. Tento přístroj se zaměří na vodík, který prozrazuje přítomnost vody.

V uplynulých několika měsících se inženýři a technici z Johnsonova, Kennedyho a Amesova střediska podíleli na před-integračních činnostech jako je instalace vnějších ohřívačů, rozvodů elektřiny, inženýrských senzorů a vícevrstvé izolace na přístroje. Tento kriticky důležitý hardware pomůže monitorovat a aktivně řídit, jak teplé či chladné přístroje budou, když se bude rover pohybovat v různých podmínkách. Podle toho, zda bude rover na slunečním světle, či ve stínu se mohou teploty lišit až o 150 °C. VIPER se k Měsíci vydá na landeru Griffin od firmy Astrobotic, jehož vynesení obstará raketa Falcon Heavy od SpaceX v rámci iniciativy CLPS. Rover by se měl v prosinci 2024 dostat do oblasti Mons Mouton blízko jižního pólu Měsíce. Během jeho přibližně sto dní trvající mise budou v článku zmíněné čtyři vědecké přístroje spolupracovat, aby bylo možné lépe porozumět původu vody a dalších zdrojů na Měsíci, což by mělo podpořit pilotované mise z programu Artemis.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/10/jsc2023e053794-2.jpg
https://www.hou.usra.edu/meetings/leag2017/presentations/wednesday/zacny2.pdf

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Instalace vnějších ohřívačů. Na jakém principu budou pracovat? Radioizotop?

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Někde jsem četl o odporových ohřívačích pro VIPER.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.