Interstellar Technologies
Společnost Interstellar Technologies získala 61,8 milionu dolarů na podporu vývoje své rakety Zero a výzkumu a vývoje družicových systémů.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost Interstellar Technologies získala 61,8 milionu dolarů na podporu vývoje své rakety Zero a výzkumu a vývoje družicových systémů.
Spojené království plánuje letos investovat 191 milionů dolarů do navýšení kapitálu společnosti Eutelsat, aby si udrželo svůj 10,89% podíl ve francouzském operátorovi družic.
Japonská společnost Synspective, která vyvíjí družicovou konstelaci radarového zobrazování, podepsala dohodu se společností Exolaunch o vynesení 10 družic.
Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.
Japonská společnost Space BD, která se zabývá provozem raket, podepsala dohodu s australskou společností Gilmour Space o vzájemné spolupráci při vypouštění raket a družic.
Americký prezident večer 9. července oznámil, že jmenoval ministra dopravy Seana Duffyho úřadujícím administrátorem NASA.
Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.
Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.
Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Agentura NASA zrušila své plány na hledání komerčního partnera, který by se postaral o vynesení robotického lunárního roveru. Namísto toho bude usilovat o „alternativní přístupy“ k realizaci mise. V prohlášení vydaném 7. května NASA uvádí, že ruší výzvu k podávání nabídek, kterou agentura vytvořila letos v únoru. V jejím rámci hledala napříč průmyslem návrhy na způsoby spolupráce s NASA při vypuštění sondy VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Agentura měla vizi, že by našla soukromou firmu, která by se postarala o poslání vozítka do jižních polárních oblastí Měsíce a předá tam NASA provoz vozítka, které bude hledat vodní led.
Společnost Astrobotic 5. února v prohlášení oznámila, že koncem letošního roku dopraví do okolí jižního pólu Měsíce lunární vozítko postavené firmou Venturi Astrolab. Rover FLIP (FLEX Lunar Innovation Platform) bude hlavním nákladem landeru při misi Griffin-1, který má přistát do regionu Nobile blízko jižního pólu Měsíce. Pittsburská firma Astrobotic několik měsíců hledala náklady pro misi Griffin-1 poté, co NASA vloni v červenci oznámila, že tento lander nevyužije pro misi svého roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), ale ponechá si zakázku na komerční lunární užitečný náklad, která byla společnosti Astrobotic zadána pro doručení roveru VIPER. Agentura také uvedla, že by namísto VIPERu mohla poslat k Měsíci hmotnostní simulátor, ale místo toho dovolí firmě Astrobotic hledat komerční náklady, které by mohly VIPER při této misi nahradit.
Agentura NASA 3. února oznámila, že ve spolupráci s průmyslovými podniky hledá americké návrhy, aby posunula plány na zajištění partnerství veřejného a soukromého sektoru na přistání a provoz mise roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) na Měsíci. Přístroje na jeho palubě jsou schopny demonstrovat schopnost amerického průmyslu hledat led na povrchu Měsíce a shromažďovat vědecká data. Zveřejněné oznámení o přijímání návrhů na partnerství obnáší jednak instrukce pro návrh, ale i kritéria, podle kterých se bude vše vyhodnocovat. Zájemci by s přihlášením neměli otálet – návrhy totiž NASA přijímá do 20. února. Po vyhodnocení předložených návrhů bude agentura vyžadovat, aby respondenti předložili druhý, podrobnější návrh. Očekává se, že NASA rozhodne o misi VIPER letos v létě.
V rámci dlouhodobého závazku vytvořit stabilní a udržitelný program průzkumu Měsíce zveřejnila agentura NASA v pátek 9. srpna žádost o informace, aby zjistila zájem amerických společností a institucí o uskutečnění mise s využitím měsíčního vozítka VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Ten byl navržen k tomu, aby zmapoval prostorové rozmístění a koncentraci potenciálních zdrojů (třeba vodního ledu) v okolí jižního pólu našeho Měsíce. 17. července NASA oznámila své rozhodnutí nepokračovat v misi VIPER. Přednost dostaly alternativní metody prověření přítomnosti zmrzlé vody u jižního pólu Měsíce. Agentura se ale netají tím, že by mohla vozítko VIPER poskytnout v současné podobě partnerovi, který o něj projeví zájem.
Asi největší kosmonautickou událost má v červenci na svědomí Evropa. Jedná se o premiérový start dlouho očekávané rakety Ariane 6. Dále uvidíte reportáž o problémech Falconu 9, přesun centrálního stupně druhé SLS, zrušení mise VIPER a starty misí ALOS-4, TürkSat 6A a USSF-51. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes tradičně ve 20:00.
Po zevrubném interním posouzení NASA včera oznámila svůj záměr nepokračovat ve vývoji projektu VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Agentura zmínila nárůst nákladů, odklady startu a rizika související s dalším růstem nákladů jako hlavní důvody odstoupení od realizace mise. Rover měl původně vyrazit k Měsíci koncem roku 2023, ovšem v roce 2022 si NASA vyžádala odklad startu na rok 2024, aby poskytla více času na testy landeru Griffin od firmy Astrobotic, který měl VIPER dopravit na povrch Měsíce. Od té chvíle se však vinou změn v harmonogramu a zpožděním na straně dodavatelů posunul termín připravenosti VIPERu na září 2025. Nezávisle na tom se jeho start v rámci programu CLPS na landeru Griffin taktéž posunul na podobné časové období. Pokračování projektu VIPER by vedlo ke zvýšeným nákladům, které by mohly způsobit narušení či dokonce zrušení dalších misí v CLPS. NASA již o svém záměru informovala Kongres.
Zatímco týmy expertů z NASA pracujících na projektu VIPER pečlivě stavěly letový exemplář vozítka, které se vydá k jižnímu pólu Měsíce, část jejich kolegů se také věnovala přípravám environmentálních zkoušek tohoto roveru. V dubnu se všichni dočkali důležitého milníku, když projekt prošel zhodnocením připravenosti na zkoušky systémů (System Test Readiness Review), v rámci kterého byla prověřena připravenost zázemí, procedur i pracovníků na zátěžové zkoušky roveru VIPER. Tyto testy jsou velmi důležité, protože vystaví rover podmínkám, které zažije při startu i přistání, ale také během pobytu u jižního pólu Měsíce.
Létá už Vaše jméno kosmickým prostorem na různých sondách, pak jistě oceníte možnost virtuálně se přidat k další misi. A pokud jste ještě v tomto směru nováčky, můžete to vzít jako příležitost, jak do tohoto oboru proniknout. Jde totiž o koncept, který agentura NASA provozuje již několik let. Pokaždé, když se chystá start nějaké zajímavé mise, nabídne agentura zájemcům z celého světa, aby se online zaregistrovali a jejich jméno pak poletí do vesmíru. Registrovaní zároveň získají povedený certifikát stylizovaný do podoby vstupenky / jízdenky. Vše je samozřejmě zdarma.
Tým zodpovědný za vývoj lunárního roveru VIPER usilovně pracuje na stavbě vozítka, které má brázdit povrch v okolí jižního pólu Měsíce. V současné době jsou již v jeho těle naistalovány všechny přístroje a stavba vozítka je dokončena z více než 80 %. Jde o důležitý pokrok a také ukázku toho, jak se daří posouvat projekt blíže ke startu. Celý tým je prý nadšený z toho, když vidí, jak se rover postupně skládá. Následovat budou ověřovací zkoušky, které mají posílit důvěru expertů ve schopnost roveru přečkat start, přistání i náročné prostředí, které na něj čeká u jižního pólu Měsíce.
Tým zodpovědný za lunární rover VIPER je nyní naplno ponořen do stavby letového exempláře, který koncem tohoto roku zamíří k Měsíci. Jak prozradil Dan Andrews, manažer celého projektu, práce jsou již zhruba v polovině. Všechny týmy zodpovědné za vědecké přístroje již dodaly svůj hardware, kterého se ujal tým zodpovědný za integraci a zkoušky. Tito lidé se postarají o instalaci přístrojů do těla letového exempláře. Ale nemusíme používat jen budoucí čas – všechny kromě jednoho jsou totiž už na svých místech.
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.