sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover VIPER očekává poslední vědecký přístroj

Na náhledovém obrázku článku vidíte inženýry z Johnsonova střediska NASA a z firmy Honeybee Robotics při inspekci vrtačky TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain) krátce poté, co tento přístroj dorazil do integrační a testovací oblasti. V dalších měsících se tým expertů postará o integraci vrtačky do nového amerického lunárního vozítka VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). TRIDENT je čtvrtým a také posledním vědeckým přístrojem pro VIPER, který dorazil do čisté místnosti, kde se rover staví. Inženýři již do roveru VIPER úspěšně integrovali tři další vědecké přístroje. Konkrétně šlo o hmotnostní spektrometr MSOLO (Mass Spectrometer Observing Lunar Operations), který byl integrován v červenci, neutronový spektrometr NSS (Neutron Spectrometer System) a infračervený spektrometr NIRVSS (Near-Infrared Volatiles Spectrometer System), které byly integrovány v srpnu.

Vrtačka TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain)
Vrtačka TRIDENT (The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain)
Zdroj: https://www.hou.usra.edu

TRIDENT má být schopen získávat vzorky materiálu z hloubky až 90 centimetrů pod lunárním povrchem. Využije k tomu příklepové vrtání – jeho hlava se bude jednak otáčet, aby se zavrtala hlouběji, ale zároveň bude fungovat i jako kladivo, které rozmělní větší kusy tvrdého materiálu, což usnadní vrtání. Kromě schopnosti měřit pevnost a kompaktnost podložních vrstev, obsahuje vrtačka na svém vrcholu teplotní senzor, který bude pod povrchem provádět příslušná měření.

Přístroj MSOLO je založen na komerčně dostupném přístroji, který byl techniky z Kennedyho střediska upraven, aby vydržel v náročném lunárním prostředí. MSOLO pomůže vědcům analyzovat chemické složení lunárního regolitu a studovat vodu ve zdejším materiálu. NIRVSS pomůže vědcům detekovat typy, které typy minerálů a ledu jsou přítomny a určit případně složení regolitu. NSS pomůže vědcům se sledováním rozložení vody a dalších potenciálních zdrojů. Tento přístroj se zaměří na vodík, který prozrazuje přítomnost vody.

V uplynulých několika měsících se inženýři a technici z Johnsonova, Kennedyho a Amesova střediska podíleli na před-integračních činnostech jako je instalace vnějších ohřívačů, rozvodů elektřiny, inženýrských senzorů a vícevrstvé izolace na přístroje. Tento kriticky důležitý hardware pomůže monitorovat a aktivně řídit, jak teplé či chladné přístroje budou, když se bude rover pohybovat v různých podmínkách. Podle toho, zda bude rover na slunečním světle, či ve stínu se mohou teploty lišit až o 150 °C. VIPER se k Měsíci vydá na landeru Griffin od firmy Astrobotic, jehož vynesení obstará raketa Falcon Heavy od SpaceX v rámci iniciativy CLPS. Rover by se měl v prosinci 2024 dostat do oblasti Mons Mouton blízko jižního pólu Měsíce. Během jeho přibližně sto dní trvající mise budou v článku zmíněné čtyři vědecké přístroje spolupracovat, aby bylo možné lépe porozumět původu vody a dalších zdrojů na Měsíci, což by mělo podpořit pilotované mise z programu Artemis.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/10/jsc2023e053794-2.jpg
https://www.hou.usra.edu/meetings/leag2017/presentations/wednesday/zacny2.pdf

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Instalace vnějších ohřívačů. Na jakém principu budou pracovat? Radioizotop?

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Někde jsem četl o odporových ohřívačích pro VIPER.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.