sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy fotovoltaických panelů družice GOES-U skončily

Družice GOES-U, tedy čtvrtá a poslední družice ze série GOES-R (série se jmenuje podle první družice vypuštěné v jejím rámci) nedávno úspěšně prošla zkouškou rozkládání svých fotovoltaických panelů, což mělo prokázat, že po startu bude tento klíčový proces probíhat hladce. Tento kriticky důležitý test prověřoval, jak se pole pěti fotovoltaických panelů rozloží ze složené konfigurace, až se družice GOES-U dostane na požadovanou dráhu. Během zkoušky inženýři vyklápěli pětici panelů s pomocí odlehčovací konstrukce, která simulovala prostředí mikrogravitace na oběžné dráze. Každý z panelů měří na výšku přibližně 4 metry a na šířku 1,4 metru, přičemž váží zhruba 20,5 kg.

Až se družice GOES-U dostane na oběžnou dráhu, vytvoří její panely jednotné pole, které se jednou za den otočí kolem své osy, aby prostřednictvím Slunce a fotovoltaických článků zajišťovalo nepřetržitou dodávku elektrické energie. Zmíněné články překonvertují energii záření ze Slunce na elektřinu, která bude napájet všechny palubní systémy družice včetně jejích vědeckých přístrojů, počítačů, systémů pro zpracování dat, senzorů, či telekomunikačního vybavení. Celé pole má generovat více než 5 000 W, které budou družici k dispozici. NASA tuto hodnotu pro lepší představu přirovnává k energii, kterou potřebuje centrální domovní klimatizační jednotka.

Plně rozložené fotovoltaické panely družice GOES-U.
Plně rozložené fotovoltaické panely družice GOES-U.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Fotovoltaické panely družice GOES-U postavila firma Lockheed Martin v kalifornském Sunnyvale a otestovala je ve svém vlastním středisku v coloradském městě Littleton, kde byla sestavena sama družice GOES-U. Její start je momentálně plánován na duben roku 2024. Celý program GOES-R je společným úsilím agentur NASA a NOAA. Zatímco NASA zajišťuje stavbu a starty družic pro NOAA, tak Národní úřad pro oceán a atmosféru tyto družice provozuje a zajišťuje také distribuci jejich dat uživatelům po celém světě. Družice poskytne kriticky důležitá údaje pro předpověď počasí, ale i pro varování před přírodními riziky jako jsou požáry, kouř, sopečný popel, či prach. Kromě toho zvládne sledovat i sluneční aktivitu a kosmické počasí.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/goes-u_solar_deploy-22.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/goes-u_solar_deploy-30.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.