sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Dva dlouhodobí obyvatelé ISS se vrací

Když vloni 9. dubna startovala z Bajkonuru loď Sojuz MS-18, letěli v ní na oběžnou dráhu Rusové Oleg Novický a Pjotr Dubrov. Společnost jim dělal Američan Mark Vande Hei. Ovšem místo toho, aby se posádka po zhruba půl roce ve stejném složení vrátila zpět, nastala změna. Na ISS totiž v říjnu dorazil Sojuz MS-19 kterému velel Anton Škaplerov. Spolu s ním na ISS dorazili filmaři – herečka Julija Peresild a režisér Klim Šipenko, kteří měli na ISS strávit jen pár dní. Bylo tedy potřeba upravit tradiční harmonogram střídání a dvěma členům posádky prodloužit pobyt na orbitálním komplexu. Filmaři se vraceli v Sojuzu MS-18 s Olegem Novickým, který zakončil svůj půlroční pobyt. Anton Škaplerov naopak svůj půlroční pobyt na ISS zahájil a Pjotr Dubrov a Mark Vande Hei na stanici zůstali – místo v Sojuzu MS-18 se měli vrátit v Sojuzu MS-19. Nyní se jejich čas na stanici naplnil.

Mark Vande Hei si už 14 dní před návratem zajistil rekord pro nejdelší nonstop pobyt amerického astronauta v kosmickém prostoru.
Mark Vande Hei si už 14 dní před návratem zajistil rekord pro nejdelší nonstop pobyt amerického astronauta v kosmickém prostoru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

V době, kdy bude ve střední Evropě začínat středeční ráno, se posádky rozloučí a Škaplerov, Dubrov i Vande Hei nastoupí do Sojuzu MS-19, aby následně uzavřeli průlez mezi lodí a stanicí. Po nezbytných kontrolách se jejich loď odpojí od staničního modulu Rassvet a začne její návrat na Zemi. Po brzdícím zážehu a rozdělení lodi na tři části přijde vstup do atmosféry, který návratová kabina díky tepelnému štítu přečká, aby mohla na padáku dosednout do kazašské stepi u města Žezkazgan. Návrat bude mimořádný právě pro zmíněnou dvojici Vande Hei – Dubrov. Zatímco americký astronaut je v tuto chvíli držitelem nejdelšího amerického nonstop pobytu v kosmickém prostoru (dosavadní rekord byl 340 dní), jeho ruský kolega zažil stejně dlouhý pobyt hned při své první kosmické misi. Další vývoj pak už bude stejný jako vždy – členové posádky se rozloučí a Rusové zamíří do hvězdného městečka, zatímco Vande Hei do Houstonu.

Pjotr Dubrov a Anton Škaplerov v modulu Zvezda
Pjotr Dubrov a Anton Škaplerov v modulu Zvezda
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Mark Vande Hei a Pjotr Dubrov zakončí 355 dní dlouhou kosmickou misi, při které obkroužili Zemi 5680× a urazili zhruba 240 milionů kilometrů. Vande Hei, který zakončuje svou druhou kosmickou misi, bude mít na svém kontě celkově 523 dní v kosmickém prostoru, což stačí na 23. místo historických tabulek. Pjotr Dubrov při své premiéře hned proklouznul na 50. místo zmíněné tabulky kumulativní délky pobytu na oběžné dráze. Za zmínku ještě stojí Anton Škaplerov. Ten sice aktuálně pobýval na ISS jen necelého půl roku, ale je to jeho již čtvrtá kosmická mise. Na svém kontě tak bude mít 708 dní strávených mimo Zemi, což stačí na sedmé místo historických tabulek! NASA TV plánuje vysílat všechny důležité fáze živě:

  • 30. března 5:30 SELČ – Vysílání rozloučení a uzavření průlezu (k tomu dojde kolem 6:00 SELČ)
  • 30. března 8:45 SELČ – Vysílání odpojení lodi (k tomu dojde v 9:21 SELČ)
  • 30. března 12:15 SELČ – Vysílání brzdícího zážehu a přistání (k tomu dojde kolem 13:28 SELČ / 17:28 kazašského času)

Ještě před odletem došlo k předání velení nad stanicí. 29. března kolem čtvrté hodiny odpoledne našeho času předal Anton Škaplerov (velitel 66. dlouhodobé expedice) velení svému americkému kolegovi. Thomas Marshburn se tak stane velitelem 67. dlouhodobé expedice, která začne v okamžiku odpojení Sojuzu MS-19 od ISS. Součástí nové expedice budou tři Rusové (Oleg Artěmjev, Denis Matvějev a Sergej Korsakov), tři Američané (Thomas Marshburn, Kayla Barron a Raja Chari) a jeden Němec (Matthias Marurer).

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FDvskMvUYAMLy1j?format=jpg&name=large
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss066e139638_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/iss066e012273.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
2 let před

Poslední Američan na Sojuzu?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Kamil

To se v tuto chvíli nedá říct.

Petr1
Petr1
2 let před
Odpověď  Kamil

Doufám, že Američani už nikdy nebude muset vyžívat staré ruské trakaře.

Dali2
Dali2
2 let před

Nebude MS-21 posledny Sojuz, ktory kedy vyniesol rusku posadku na ISS?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Dali2

To si nemyslím.

Michal Václavík
2 let před

Mimochodem pobyt Vande Heie a Dubrova je dosavadní nejdelší nepřetržitý pobyt na palubě ISS. A taktéž čtvrtý v historii celé pilotované kosmonautiky.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před

To je super, díky za info!

Juraj73
Juraj73
2 let před

Kto ma najdlhší nepretržitý pobyt? Predpokladám ze to bol nejaký ruský kosmonaut ešte na Mire.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Juraj73

Rekord v nonstop pobytu na oběžné dráze drží Valerij Poljakov, který při misi na stanici Mir strávil nonstop v kosmickém prostoru od ledna 1994 do března 1995 dosud nepřekonaných 437 dní a 18 hodin.

MilanV
MilanV
2 let před

Tak už jsem našel potvrzení úspěšného návratu domů, což je v této zjitřené době určitě dobrá zpráva: https://www.msn.com/en-gb/news/world/nasa-astronaut-comes-home-to-houston-after-record-setting-355-day-space-mission/ar-AAVJfGL

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.