sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Další várka družic Starlink je připravena

Internet. V dnešní době je to asi jedna z nejdůležitějších a nejpotřebnějších věcí, kterou potřebujeme k životu v dnešním moderním světě. Pro většinu lidí, které známe je internetové připojení celkem běžná věc. Ovšem jsou na Zemi i místa, kde internet vůbec neznají, nebo je internetové připojení velmi těžko dostupné. To se má ale změnit. Společnost SpaceX, kterou jistě velmi dobře znáte, totiž již delší dobu buduje v kosmu svou konstelaci družic Starlink, které mají v budoucnu zajistit internetové připojení po celé naší planetě. SpaceX tyto družice do kosmu vysílá s opravdu velkou kadencí. Tomu nasvědčuje i to, že další várka těchto družic je už pod aerodynamickým krytem rakety Falcon 9 připravena ke startu. Konkrétně se bude jednat o 48 kusů těchto družic a stejně jako minulá várka jsou i tyto družice určeny pro takzvanou „Group 4“. Tato skupina družic Starlink obíhá Zemi ve výšce 540 km a se sklonem 53,2° vůči rovníku. Co se týče nějakých zajímavostí o samotných družicích, tak za zmínku stojí například laserová pojítka, která družicím Starlink slouží k vzájemné komunikaci na orbitě. V průběhu budování této konstelace se družice Starlink různě vyvíjely. Jedním z takových upgradů je sluneční clona, která snižuje viditelnost družic. SpaceX tak učinila poté, co jim z řad převážně amatérských astronomů přišly stížnosti na přílišnou viditelnost družic. Sbírku zajímavostí zakončíme konstrukcí samotných družic, která je provedena tak, aby při vstupu do atmosféry celá družice shořela.

Družice Starlink pod jednou polovinou aerodynamického krytu
Družice Starlink pod jednou polovinou aerodynamického krytu
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Jako vždy bude pro start družic Starlink použita raketa Falcon 9 od SpaceX. V současnosti se jedná o nejpoužívanější a nejspolehlivější americkou raketu. Na výšku měří 70 m a na šířku 3,6 m. Její největší výhodou je její znovupoužitelný první stupeň. Na této misi bude použit první stupeň s označením B1052 a bude to pro něj už čtvrtý start. Poté, co se stupeň oddělí od zbytku rakety bude následovat motorické přistání na mořskou plošinu A Shortfall Of Gravitas. Také obě poloviny aerodynamického krytu budou zachráněny poté, co na padácích dosednou do oceánu. O jejich vylovení se postará loď Doug. Když se vrátíme k prvnímu stupni, tak ten je vybaven devíti motory Merlin 1D. Každý z nich má na hladině moře tah 854 kN. Na stupni druhém je pak umístěn motor Merlin 1D Vac., který je speciálně upraven pro chod ve vakuu. Na obou stupních se jako pohonná směs používá kapalný kyslík (LOX) a speciálně upravený letecký petrolej (RP-1)

Závěrečný přehled
Datum startu: 9. března 2022 ve 14:45
Místo startu: SLC-40, Cape Canaveral Space Force Station, Florida, USA
Raketa: Falcon 9 (první stupeň B1052)
Náklad: 48 družic Starlink
Hmotnost nákladu: 13 900 kg
Finální oběžná dráha: LEO o výšce 540 km se sklonem 53.2° vůči rovníku

Zdroje informací
https://everydayastronaut.com/
https://www.elonx.cz/

https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků
https://ct24.ceskatelevize.cz/…ewpb0dnumae_ksy.jpg?itok=vVju5GZ1
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2019/05/D6VKKwiUUAABZ_p.jp

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
3 let před

Bude toto prvý štart Falconu 9 bez českého komentára?

JacobSGC
JacobSGC
3 let před
Odpověď  Michal Andrej

Taky mám ten pocit. Ze startů a přistání Falcon 9 se už stala rutina i pro Kosmonautix 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  JacobSGC

Nestala. 😉 Pokud bych já ani Martin Gembec neměli pracovní povinnosti, které nás odtáhly od PC, přenos bychom udělali i dnes.

Mr G
Mr G
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Starty a pristatia Falconov 9 rutinou su 🙂
Ludia velmi casto slovo rutina pouzivaju nespravne a to ako: nudnost, nezaujimavost, alebo monotonnost.

Pravy vyznam slova rutina je – sikovnost, obratnost, mechanicka zrucnost, …

Tak isto, ako sa starty Falconov 9 stali rutinou, tak isto su aj Vase prenosy zo startov (nie len Falconov) rutinou v tom spravnom vyzname tohto slova.
Dakujem 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Mr G

Není vůbec zač. V přenosech startů Starlinků určitě budeme pokračovat, pokud nám to časově vyjde (jako nám to vycházelo doposud).

Borin
Borin
3 let před
Odpověď  Mr G

Aniž bych snižoval obdiv k rutinním komentářům, Vaše objasňovací překlady, Mr G, jsou spíše básnické. Rutina, routing, route …je běžný, zaběhaný, obvyklý postup, směřování.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Michal Andrej

Já bych řekl, že už jsme nějaký Falcon vynechali. ale bohužel nedokážu říct, který.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.