sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Solar orbiter zachytil obří protuberanci

Evropsko-americká sonda Solar orbiter zaznamenala největší sluneční protuberanci, která kdy byla zachycena na jediném snímku i s celým slunečním diskem. Protuberance jsou obří struktury propletených siločar magnetického pole, které udržují hustou koncentraci slunečního plazmatu rozptýleného nad povrchem Slunce. Někdy mohou mít podobu klenutých oblouků. Často jsou spojeny s výrony koronální hmoty, které (pokud jsou vyvrženy přímo k Zemi) mohou ohrozit naše technologie i každodenní život. Ke zmíněnému pozorování došlo 15. února a protuberance se rozšířila do vzdálenosti několika milionů kilometrů. Výron koronální hmoty nemířil k Zemi, ale spíše opačným směrem. Sluneční disk viditelný ze sondy (která se aktuálně blíží ke spojnici Slunce-Země) nenese žádné známky erupce. To znamená, že protuberance musela mít původ na straně Slunce, kterou aktuálně nevidíme.

Zmíněné snímky pořídil snímač FSI (Full Sun Imager), který je součástí přístroje EUI (Extreme Ultraviolet Imager). FSI má za úkol sledovat celý sluneční disk dokonce i při blízkých přiblíženích sondy Solar orbiter ke Slunci. Třeba až se sonda 26. března dostane do nejbližšího bodu své dráhy ke Slunci, bude se od naší hvězdy nacházet 0,3 AU daleko a sluneční disk pochopitelně zabere mnohem větší část zorného pole FSI. Zatím je ale na snímcích z FSI dostatek volného prostoru kolem Slunce, takže bylo možné zachytit fascinující detaily útvaru, který sahal do vzdálenosti 5 slunečních poloměrů (cca 3,5 milionu kilometrů).

15. února 2022 vyfotil snímač FSI na palubě sondy Solar orbiter tuto obří protuberanci.
15. února 2022 vyfotil snímač FSI na palubě sondy Solar orbiter tuto obří protuberanci.
Zdroj: https://www.esa.int/

Sluneční aktivitu sledují i další sondy, ale jsou buďto blíže ke Slunci, nebo dále. Velmi často využívají stínítko, které blokuje odlesky slunečního disku a umožňuje tak detailní snímky samotné koróny. Díky tomu se protuberance pozorovaná Solar orbiterem stala největší událostí svého druhu zachycenou v jediném zorném poli spolu se slunečním diskem. To otevírá nové možnosti, jak sledovat podobné jevy, které mají vazby na sluneční povrch. Evropsko-americká sonda SOHO zase může tato pozorování doplnit pohledy z ještě větší vzdálenosti. Pozorování protuberance neuniklo ani americké Parker Solar Probe. Ta by měla ostatně příští týden provést společné pozorování se Solar orbiterem, zatímco bude prolétávat perihelem.

Erupci pocítily dokonce i sondy, které nemají studovat Slunce. Evropsko-japonská mise BepiColombo (aktuálně v blízkosti oběžné dráhy Merkuru) zaznamenala prostřednictvím radiačního monitoru masivní navýšení detekovaných elektronů, protonů a těžkých iontů. Oblak nabitých částic sice tentokrát nemířil k Zemi, ale i přesto jde o důležitou připomínku, jak nečekaně se naše Slunce může chovat. Opět se ukazuje důležitost lepšího porozumění a sledování jeho procesů. I díky připravované evropské misi Vigil (dříve Lagrange), která má poskytnout jedinečné pohledy na podobné události, budeme moci lépe ochránit naši planetu před následky slunečních erupcí.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/22072869-2-eng-GB/Solar_Orbiter_reaches_first_perihelion_pillars.jpg
https://www.esa.int/…/23971620-1-eng-GB/Solar_Orbiter_captures_giant_solar_eruption.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
2 let před

Co by se stalo, kdyby taková protuberance ty sondy zasáhla? Přežily by?

PetrDub
PetrDub
2 let před
Odpověď  Kamil

Obávám se, že pro každou z uvedených sond by byla fatální již přítomnost ve vzdálenosti 3,5 milionu km od Slunce, protuberance neprotuberance. Dále od Slunce se už dostanou „jen“ částice slunečního větru, na což sondy určitě stavěné jsou – patrně bude nenulové riziko, že dojde např. k vyřazení řídicího počítače, ale myslím, že to nebude riziko velké.

PetrV
PetrV
2 let před

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.