sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA letos jmenuje astronauty pro misi Artemis 2

NASA koncem tohoto roku oznámí jména čtyř astronautů, kteří poletí na první pilotované misi programu Artemis, jejíž start je v současné době naplánován na rok 2024, řekl nedávno ředitel divize NASA pro pilotovaný kosmický průzkum. Očekává se, že posádku budou tvořit tři američtí astronauti a jeden kanadský astronaut. Mise Artemis 2 by měla odstartovat dva roky po nepilotované testovací misi Artemis 1, která má odstartovat nejdříve v březnu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Kosmická loď Orion
Kosmická loď Orion
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov

Mise Artemis 1 bude první let rakety Space Launch System neboli SLS, superrakety určené pro lunární mise, která je ve vývoji již více než deset let. Bude to také první let kosmické lodi Orion k Měsíci a první let po demonstrační misi, která proběhla v roce 2014. Cílem programu Artemis je dopravit astronauty na měsíční povrch poprvé od poslední mise programu Apollo v prosinci 1972. První pokus programu Artemis o přistání s lidskou posádkou na Měsíci je naplánován v rámci mise Artemis 3, která by měla odstartovat v roce 2025, společně s kosmickou lodí Starship, kterou SpaceX vyvíjí v jižním Texasu. Před prvním pokusem o přistání na Měsíci vyšle NASA v rámci mise Artemis 2 čtyři astronauty na let za odvrácenou stranu Měsíce.

Jim Free, vedoucí programu vývoje průzkumných systémů NASA, 18. ledna řekl, že NASA brzy plánuje odhalit jména astronautů, kteří poletí na misi Artemis 2. „Plánujeme oznámit členy posádky Artemis 2 v letošním roce,“ řekl Free na zasedání Výboru pro pilotovaný průzkum a operace poradního sboru NASA. V prosinci 2020 NASA oznámila jména 18 astronautů pro budoucí možné přidělení k prvním misím Artemis. Ve stejném měsíci NASA a Kanadská kosmická agentura oznámily dohodu o vyslání kanadského astronauta na misi Artemis 2 kolem Měsíce.

Koncept lunárního landeru od SpaceX
Koncept lunárního landeru od SpaceX
Zdroj: https://spacenews.com/

Kanadská vesmírná agentura také zajistila místo pro kanadského astronauta na budoucí misi k vesmírné stanici Gateway, kterou NASA a její mezinárodní partneři plánují vybudovat na oběžné dráze kolem Měsíce. NASA poskytne jedno místo pro kanadské astronauty v kosmické lodi Orion výměnou za stavbu robotického ramene pro stanici Gateway, která má sloužit jako přestupní místo mezi Orionem a lunárním landerem, pro výzkum vesmíru v blízkosti Měsíce a zároveň umožnit kosmickým lodím doplnit palivo.

Po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, vynese SLS kosmickou loď Orion na nízkou oběžnou dráhu, kde astronauti provedou kontroly, otestují dokovací systém a poté zapálí motor na servisním modulu, aby se Orion dostal na dráhu směřující k Měsíci. Pro misi Artemis 2 byla zvolena dráha „volného návratu“. Orion nevstoupí na oběžnou dráhu kolem Měsíce, ale pouze jednou proletí nad odvrácenou stranou Měsíce a vrátí se na Zemi, kde přistane do Tichého oceánu. Kosmická loď Orion proletí 7 400 km nad odvrácenou stranou Měsíce což bude největší vzdálenost, na kterou se kdy lidé od Země vzdálili. Mise Artemis 2 bude trvat přibližně 10 dní a připraví cestu pro dlouhodobější lety ke stanici Gateway. Start mise Artemis 2 z Kennedyho vesmírného střediska je v plánu na květen 2024.

Dva základní moduly stanice Gateway
Dva základní moduly stanice Gateway
Zdroj: https://www.elonx.cz/

NASA nepotvrdila možnost, aby Japonsko a Evropská kosmická agentura měli na palubě Orionu svého astronauta. Očekává se však, že astronauti ESA a JAXA na Měsíc v rámci programu Artemis poletí. Evropská kosmická agentura dodává servisní moduly pro kosmické lodě Orion a vyvíjí pro stanici Gateway modul, který bude zajišťovat doplňování paliva a telekomunikaci se Zemí. Japonsko se podílí na obytném modulu spolu s Evropskou kosmickou agenturou a mohlo by vypravovat kosmické lodě se zásobami pro stanici. První dva moduly stanice Gateway jsou budovány ve Spojených státech společnostmi Maxar Technologies a Northrop Grumman. Start obou modulů na raketě Falcon Heavy od SpaceX přijde nejdříve v květnu 2024.

Vizualizace vývozu rakety SLS z montážní haly VAB.
Vizualizace vývozu rakety SLS z montážní haly VAB.
Zdroj: http://spaceflightnow.com

Přeloženo z: https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/block1_night_mf_bkdrop_wormeas_r4.jpg
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20210907-PH-KLS01_0009~medium.jpg
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2020/04/hls-starship.jpg
https://www.elonx.cz/…7e3aa80c-296d-4e4e-a399-41dad4322b8b-prv_NG.jpg
https://spaceflightnow.com/…/2017/02/25861645500_f1674bc8df_k.jpg

 

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
2 let před

No vidíte, a já měl za to, že Evropan poletí na Artemis III.

Jinak byc se vsadil, že do (NET) května 2024 se posádka ještě desetkrát změní, takže to bude pěkné PR, jako u oznámení posádky Starlineru nebo představění xEMU, ale NASA dělá tiskovky a realita mění…

Kamil
Kamil
2 let před
Odpověď  jirik

Myslím, že dohoda je na prvních 6 misí, čili A1 až AŽ, a ESA bude mít za dodávku šesti modulů 3 místa. Ale neviděl jsem rozdělení do misí. A kromě Kanady, která bude mít asi 2 místa (A2 + 1misto), ještě nárok mají Japonci, ale jestli 3 místa nebo jinak nevím. To by bylo 8 z 20 a 12 míst pro Američany

Kamil
Kamil
2 let před
Odpověď  Kamil

A pak bude zajímavé, kdo na ty tři evropská místa. Itálie, Francie, Německo? A jmenovitě Cristoforetti, Pesquet, Gerst?

Jakub S
Jakub S
2 let před

Kanadský astronaut? škoda že je Chris Hadfield už v důchodu. Další cover Bowieho od měsíce by byla pecka!

Jiří Hošek
2 let před
Odpověď  Jakub S

Jeden ze čtveřice (v pořadí podle fotografie zleva) Jeremy Hansen, Jennifer Sidey-Gibbons, Joshua Kutryk, David Saint-Jacques.comment image

Americká část posádky bude vybrána z 18členného týmu Artemis. Stručné životopisy a fotografie:
https://kosmonautix.cz/2020/12/tym-artemis/

PetrV
PetrV
2 let před

Dle mne poletí zkušenější, co mají děti.
Prece jen vliv kosmického záření na lidské tělo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.