ŽIVĚ A ČESKY: Sonda DART a modul Pričal startují

Středa 24. listopadu si pro fanoušky kosmonautiky připravila hned dva velmi zajímavé starty. V rozmezí jen několika hodin totiž mají odstartovat dvě jedinečné mise. Nejprve se má v 7:21 SEČ od vzletové rampy SLC-4E na Vandenbergově základně odlepit Falcon 9 s americkou sebevražednou sondou DART a italským CubeSatem LICIACube a ve 14:06 se naše pozornost přesune do Kazachstánu. V uvedeném termínu totiž má z rampy 31/6 na kosmodromu Bajkonur odstartovat raketa Sojuz 2.1b s Progressem M-UM, což je upravená nákladní loď Progress, ke které je připojen ruský uzlový modul Pričal, který míří k ISS. Oba mimořádně zajímavé starty Vám nabídneme v přímém přenosu s českým komentářem.

Náš přenos ze startu Falconu se sondou DART spustíme zhruba v 6:50 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Náš přenos ze startu Sojuzu 2.1b s modulem Pričal spustíme zhruba ve 13:50 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://blogs.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://external-preview.redd.it/…814964d55d890c255193b4ce790c5e98308e6da3
https://pbs.twimg.com/media/FEPpgsTWQAI06mE?format=jpg&name=large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Sonda DART a modul Pričal startují”

  1. endemit napsal:

    Nějaký utajený přenos. Vždy jste psali v pravém sloupci nahoře ODPOČET DO DALŠÍHO PŘENOSU, kde byl aspon přibližný datum startu. Nyní je tam stále mise Starlink z 12.11. To už ba to tak kašlete?

  2. Spytihněv napsal:

    Nese LICIA kromě kamer ještě nějaký vědecký přístroj? Byla by škoda po průletu ukončit misi sondy, která by mohla fungovat třeba i několik měsíců a v meziplanetárním prostoru něco měřit.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.