sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Solar orbiter zachytil první erupci

Nová sonda určená ke studiu Slunce si užila velkou premiéru – pozorovala svou první sluneční erupci. Téměř přesně rok po startu, tedy 12. února 2021 zachytily přístroje na sondě náznaky výronu koronální hmoty (CME). Níže přiložený snímek pochází z palubního přístroje SoloHI (Solar Orbiter Heliospheric Imager), který sleduje sluneční vítr, prach a kosmické záření, které společně vyplňují prostor mezi Sluncem a planetami. Složený snímek trvá krátce a je zašumělý – přístroje na Solar Orbiteru pro dálkový průzkum totiž vstoupí do plné vědecké služby až v listopadu. Přístroj SoloHI použil jeden ze svých čtyř detektorů kadencí jen 15% oproti normálnímu stavu, aby snížil množství získaných dat. I přesto je na obrázku vidět náhlý výron částic (CME) ze Slunce, které se nachází mimo záběr kamery. CME začíná zhruba v polovině klipu a vypadá jako jasný výron – hustá první vlna CME se po záběru šíří směrem doleva.

Výron koronální hmoty zachycený 17. února 2021 přístrojem SoloHI na sondě Solar Orbiter.
Výron koronální hmoty zachycený 17. února 2021 přístrojem SoloHI na sondě Solar Orbiter.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ve skutečnosti šlo o šťastnou náhodu. V době, kdy erupce dorazila k sondě, prošel Solar Orbiter za Sluncem (z pohledu od Země) a vracel se zpět na druhé straně. Když se mise plánovala, nečekalo se, že bude možné v této fázi pořizovat jakákoliv data. „Ale od doby, kdy jsme to plánovali, udělaly pozemní stanice i technologie obecně pokrok,“ říká Robin Colaninno, hlavní vědecký pracovník SoloHI z US Naval Research Laboratory ve Washington, D.C. a dodává: „Získali jsme proto více času pro stahování dat, než kolik se původně plánovalo.“ S lehkým zjednodušením se dá říct, že SiloHI si jen tak mrknul a přitom spatřil CME.

Cesta CME zachyceného 17. února Sluneční soustavou.
Cesta CME zachyceného 17. února Sluneční soustavou.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

CME zachytily i další dva přístroje na Solar Orbiteru – Extreme Ultraviolet Imager a Metis. Jev zachytila i sonda STEREO-A (Solar Terrestrial Relations Observatory) svým detektorem COR2, který blokuje jasný sluneční disk a umožňuje tak spatřit jinak slabé jevy ve slunečním větru. Experti z Moon to Mars Space Weather Analysis Office na základě získaných dat určili trajektorii tohoto CME při jeho cestě Sluneční soustavou. Pozice Solar orbiteru je na něm vyznačena červeným kosočtvercem a STEREO-A červeným čtvercem – obě sondy se díky odlišnému úhlu pohledu dobře doplnily. NASA už CME sleduje několik desetiletí, ale její účast na družici Solar Orbiter doslova mění pravidla hry. „V uplynulých 25 letech jsme poznali, že CME hodně souvisí s povrchem Slunce a Zemí,“ říká Colaninno a dodává: „Věříme proto, že dostaneme snímky těchto výronů s mnohem lepším rozlišením a z větší blízkosti od Slunce.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23304572-1-eng-GB/Multipoint_view_of_a_coronal_mass_ejection.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fig1_solohi_optimized_gif.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/fig3_m2m_solohi_cme_enlil_model.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2021/05/18/solar-orbiter-zachytil-prvni-erupci/