Družicové snímky odkáží odhalit mnohé – třeba, že se v Antarktidě nachází o 20 % tučňáčích kolonií více, než se čekalo. Vědci z British Antarctic Survey využili snímky z evropské družice Sentinel-2, na kterých hledali tučňáčí guano, tedy trus. S jeho pomocí dokázali odhalit přítomnost tisíců nelétavých ptáků. Tato data odhalila 11 nových kolonií, z nichž tři byly objeveny již dříve, ale nikdy nebyly jednoznačně potvrzeny. Tento objev tak zvýšil celkový počet kolonií na ledovém kontinentu na 61. Tučňák císařský žije v Antarktidě, která je jednak vzdálená a nepřístupná, ale taky tam teploty klesají k -50°C. Studium kolonií je proto extrémně náročné. I proto začali vědci před deseti lety využívat družicové snímky, na kterých hledali nové kolonie.
Ačkoliv jsou samotní tučňáci příliš malí na to, aby byli vidět na družicových snímcích, tak velké plochy ledu znečištěné guanem je možné snadno nalézt i na snímcích s rozlišením 10 metrů, které poskytuje Sentinel-2. Tyto nahnědlé fleky umožnily vědcům zaměřit tučňáky a sledovat jejich pohyb po celém kontinentu. „Je to úžasný objev. Nové družicové snímky pobřeží Antarktidy nám umožnily najít tyto nové kolonie. Ačkoli je to dobrá zpráva, tak se jedná o malé kolonie. Celková známá populace se tedy navýšila pouze o 5–10% na něco přes půl milionu tučňáků, tedy asi 265 500 – 278 500 chovných párů,“ uvedl Peter Fretwell, hlavní vědecký pracovník studie.
Studie dokazuje, že družicové snímky ze Sentinelu-2 představují důležitý prostředek pro sledování změn životního prostředí a jejich dopadů na populaci tučňáků císařských. Tito nelétaví ptáci jsou mimořádně citliví na změny klimatu jako jako oteplování oceánů nebo tání ledovců, na kterých žijí a vychovávají mladé. Podle aktuálních předpovědí klimatických změn čekají jejich životní prostředí pravděpodobně změny. Data z družic ukázala, že většina nově objevených kolonií leží v oblastech, která jsou na hranici území rozmnožování tučňáků císařských.
„I když je potěšující, že jsme našli tyto nové kolonie, tak všechna místa rozmnožování jsou v oblastech, kde nedávné modelové projekce naznačují, že počty tučňáků císařských ubývá. Ptáci na těchto lokalitách jsou tedy pravděpodobně „kanárci v uhelném dolu“ – musíme je pozorně sledovat, protože změna klimatu ovlivní tuto oblast,“ vysvětluje Philip Trathan z BAS, který studuje tučňáky již tři desetiletí.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/emperor_penguins/22158494-1-eng-GB/Emperor_penguins.jpg
https://www.esa.int/…/Locations_of_penguin_colonies.jpg
https://www.esa.int/…/yule_bay_antarctica/22158854-2-eng-GB/Yule_Bay_Antarctica.jpg
https://www.esa.int/…/cape_gates_antarctica/22158813-1-eng-GB/Cape_Gates_Antarctica.jpg