sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice zmapovala kolonie tučňáků

Družicové snímky odkáží odhalit mnohé – třeba, že se v Antarktidě nachází o 20 % tučňáčích kolonií více, než se čekalo. Vědci z British Antarctic Survey využili snímky z evropské družice Sentinel-2, na kterých hledali tučňáčí guano, tedy trus. S jeho pomocí dokázali odhalit přítomnost tisíců nelétavých ptáků. Tato data odhalila 11 nových kolonií, z nichž tři byly objeveny již dříve, ale nikdy nebyly jednoznačně potvrzeny. Tento objev tak zvýšil celkový počet kolonií na ledovém kontinentu na 61. Tučňák císařský žije v Antarktidě, která je jednak vzdálená a nepřístupná, ale taky tam teploty klesají k -50°C. Studium kolonií je proto extrémně náročné. I proto začali vědci před deseti lety využívat družicové snímky, na kterých hledali nové kolonie.

Kolonie tučňáků císařských v Antarktidě. Červenou tečkou jsou vyznačeny nově objevené kolonie.
Kolonie tučňáků císařských v Antarktidě. Červenou tečkou jsou vyznačeny nově objevené kolonie.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ačkoliv jsou samotní tučňáci příliš malí na to, aby byli vidět na družicových snímcích, tak velké plochy ledu znečištěné guanem je možné snadno nalézt i na snímcích s rozlišením 10 metrů, které poskytuje Sentinel-2.  Tyto nahnědlé fleky umožnily vědcům zaměřit tučňáky a sledovat jejich pohyb po celém kontinentu. „Je to úžasný objev. Nové družicové snímky pobřeží Antarktidy nám umožnily najít tyto nové kolonie. Ačkoli je to dobrá zpráva, tak se jedná o malé kolonie. Celková známá populace se tedy navýšila pouze o 5–10% na něco přes půl milionu tučňáků, tedy asi 265 500 – 278 500 chovných párů,“ uvedl Peter Fretwell, hlavní vědecký pracovník studie.

Guanové skvrny prozradily kolonii v lokalitě Yule Bay.
Guanové skvrny prozradily kolonii v lokalitě Yule Bay.
Zdroj: https://www.esa.int/

Studie dokazuje, že družicové snímky ze Sentinelu-2 představují důležitý prostředek pro sledování změn životního prostředí a jejich dopadů na populaci tučňáků císařských. Tito nelétaví ptáci jsou mimořádně citliví na změny klimatu jako jako oteplování oceánů nebo tání ledovců, na kterých žijí a vychovávají mladé. Podle aktuálních předpovědí klimatických změn čekají jejich životní prostředí pravděpodobně změny. Data z družic ukázala, že většina nově objevených kolonií leží v oblastech, která jsou na hranici území rozmnožování tučňáků císařských.

„I když je potěšující, že jsme našli tyto nové kolonie, tak všechna místa rozmnožování jsou v oblastech, kde nedávné modelové projekce naznačují, že počty tučňáků císařských ubývá. Ptáci na těchto lokalitách jsou tedy pravděpodobně „kanárci v uhelném dolu“ – musíme je pozorně sledovat, protože změna klimatu ovlivní tuto oblast,“ vysvětluje Philip Trathan z BAS, který studuje tučňáky již tři desetiletí.

Stopy nově objevené kolonie v lokalitě Cape Gates.
Stopy nově objevené kolonie v lokalitě Cape Gates.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/emperor_penguins/22158494-1-eng-GB/Emperor_penguins.jpg
https://www.esa.int/…/Locations_of_penguin_colonies.jpg
https://www.esa.int/…/yule_bay_antarctica/22158854-2-eng-GB/Yule_Bay_Antarctica.jpg
https://www.esa.int/…/cape_gates_antarctica/22158813-1-eng-GB/Cape_Gates_Antarctica.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.