sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Sojuz MS-15 se vrací domů

Rus Oleg Skripočka a jeho američtí kolegové Andrew Morgan a Jessica Meir si užívají poslední hodiny na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ve středu proběhlo symbolické předání velení nad stanicí, které předal velitel 62. dlouhodobé expedice, tedy Oleg Skripočka, veliteli nastávající 63. expedice, tedy Chrisi Cassidymu, který na stanici dorazil minulý týden v Sojuzu MS-16 s ruskými kolegy Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem. Přesně o půlnoci ze čtvrtka na pátek začne NASA TV vysílat přímý přenos z odletu Sojuzu MS-15. Zatímco Skripočka a Meir startovali do kosmu 25. září 2019, Morgan zažívá mikrogravitaci již od 20. července 2019.

Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan - Oleg Skripočka - Jessica Meir.
Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan – Oleg Skripočka – Jessica Meir.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Na začátku přenosu (tedy kolem středoevropské půlnoci) budou ještě obě trojice spolu, ale postupně se začnou loučit. Skripočka, Morgan a Meir pak nasednou do své lodi a k uzavření průlezu mezi Sojuzem a ISS dojde kolem 0:30. Pak NASA TV vysílání na několik hodin přeruší, protože budou probíhat série kontrol připravenosti na oddělení. Vysílání začne kolem 3:30 SELČ, aby diváci stihli oddělení Sojuzu MS-15 od modulu Zvezda – k tomu by mělo dojít ve 3:53 SELČ. Pak bude vysílání opět přerušeno a na jeho pokračování se můžete těšit v šest hodin ráno našeho času. Tento přenos začne deorbitačním zážehem, který je naplánován na 6:22. Díky tomu Sojuz klesne do atmosféry a v 7:16 našeho času (11:16 kazašského času) by měla kabina se třemi lidmi dosednout na padáku do stepi jihovýchodně od městě Džezkazgan.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/spacestation/wp-content/uploads/sites/240/2020/04/exp62-63_coc.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/49728158886_7e3acaf696_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
5 let před

Dívám se na ten záznam a nevěřím vlastním očím. Ty dvě děvčata mají sice roušky, ale jen přes ústa, nosíky mají zcela volné.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Vaclav

Ano, není to ideální a je to i trochu divné, když mají roušky s klipsnou na nos. Ale nejvíc kapének okolo sebe člověk rozpráší při mluvení (když pominu kýchání a kašlání), takže nos není až tak extrémně důležitý. Navíc si myslím, že je to trochu šaráda, protože ke kosmonautům asi těžko pustí někoho neotestovaného a kosmonauti sami asi těžko budou nakažení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.