sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Sojuz MS-15 se vrací domů

Rus Oleg Skripočka a jeho američtí kolegové Andrew Morgan a Jessica Meir si užívají poslední hodiny na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ve středu proběhlo symbolické předání velení nad stanicí, které předal velitel 62. dlouhodobé expedice, tedy Oleg Skripočka, veliteli nastávající 63. expedice, tedy Chrisi Cassidymu, který na stanici dorazil minulý týden v Sojuzu MS-16 s ruskými kolegy Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem. Přesně o půlnoci ze čtvrtka na pátek začne NASA TV vysílat přímý přenos z odletu Sojuzu MS-15. Zatímco Skripočka a Meir startovali do kosmu 25. září 2019, Morgan zažívá mikrogravitaci již od 20. července 2019.

Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan - Oleg Skripočka - Jessica Meir.
Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan – Oleg Skripočka – Jessica Meir.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Na začátku přenosu (tedy kolem středoevropské půlnoci) budou ještě obě trojice spolu, ale postupně se začnou loučit. Skripočka, Morgan a Meir pak nasednou do své lodi a k uzavření průlezu mezi Sojuzem a ISS dojde kolem 0:30. Pak NASA TV vysílání na několik hodin přeruší, protože budou probíhat série kontrol připravenosti na oddělení. Vysílání začne kolem 3:30 SELČ, aby diváci stihli oddělení Sojuzu MS-15 od modulu Zvezda – k tomu by mělo dojít ve 3:53 SELČ. Pak bude vysílání opět přerušeno a na jeho pokračování se můžete těšit v šest hodin ráno našeho času. Tento přenos začne deorbitačním zážehem, který je naplánován na 6:22. Díky tomu Sojuz klesne do atmosféry a v 7:16 našeho času (11:16 kazašského času) by měla kabina se třemi lidmi dosednout na padáku do stepi jihovýchodně od městě Džezkazgan.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/spacestation/wp-content/uploads/sites/240/2020/04/exp62-63_coc.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/49728158886_7e3acaf696_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Dívám se na ten záznam a nevěřím vlastním očím. Ty dvě děvčata mají sice roušky, ale jen přes ústa, nosíky mají zcela volné.

Vojta
Vojta
4 let před
Odpověď  Vaclav

Ano, není to ideální a je to i trochu divné, když mají roušky s klipsnou na nos. Ale nejvíc kapének okolo sebe člověk rozpráší při mluvení (když pominu kýchání a kašlání), takže nos není až tak extrémně důležitý. Navíc si myslím, že je to trochu šaráda, protože ke kosmonautům asi těžko pustí někoho neotestovaného a kosmonauti sami asi těžko budou nakažení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.