sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Sojuz MS-15 se vrací domů

Rus Oleg Skripočka a jeho američtí kolegové Andrew Morgan a Jessica Meir si užívají poslední hodiny na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ve středu proběhlo symbolické předání velení nad stanicí, které předal velitel 62. dlouhodobé expedice, tedy Oleg Skripočka, veliteli nastávající 63. expedice, tedy Chrisi Cassidymu, který na stanici dorazil minulý týden v Sojuzu MS-16 s ruskými kolegy Anatolijem Ivanišinem a Ivanem Vagnerem. Přesně o půlnoci ze čtvrtka na pátek začne NASA TV vysílat přímý přenos z odletu Sojuzu MS-15. Zatímco Skripočka a Meir startovali do kosmu 25. září 2019, Morgan zažívá mikrogravitaci již od 20. července 2019.

Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan - Oleg Skripočka - Jessica Meir.
Posádka vracející se v Sojuzu MS-15. Zleva Andrew Morgan – Oleg Skripočka – Jessica Meir.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Na začátku přenosu (tedy kolem středoevropské půlnoci) budou ještě obě trojice spolu, ale postupně se začnou loučit. Skripočka, Morgan a Meir pak nasednou do své lodi a k uzavření průlezu mezi Sojuzem a ISS dojde kolem 0:30. Pak NASA TV vysílání na několik hodin přeruší, protože budou probíhat série kontrol připravenosti na oddělení. Vysílání začne kolem 3:30 SELČ, aby diváci stihli oddělení Sojuzu MS-15 od modulu Zvezda – k tomu by mělo dojít ve 3:53 SELČ. Pak bude vysílání opět přerušeno a na jeho pokračování se můžete těšit v šest hodin ráno našeho času. Tento přenos začne deorbitačním zážehem, který je naplánován na 6:22. Díky tomu Sojuz klesne do atmosféry a v 7:16 našeho času (11:16 kazašského času) by měla kabina se třemi lidmi dosednout na padáku do stepi jihovýchodně od městě Džezkazgan.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/spacestation/wp-content/uploads/sites/240/2020/04/exp62-63_coc.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/49728158886_7e3acaf696_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
5 let před

Dívám se na ten záznam a nevěřím vlastním očím. Ty dvě děvčata mají sice roušky, ale jen přes ústa, nosíky mají zcela volné.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  Vaclav

Ano, není to ideální a je to i trochu divné, když mají roušky s klipsnou na nos. Ale nejvíc kapének okolo sebe člověk rozpráší při mluvení (když pominu kýchání a kašlání), takže nos není až tak extrémně důležitý. Navíc si myslím, že je to trochu šaráda, protože ke kosmonautům asi těžko pustí někoho neotestovaného a kosmonauti sami asi těžko budou nakažení.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.