sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Odklad mise ExoMars

Start se posouvá z letošního léta na rok 2022. Na zítřek připravíme článek s bližšími detaily.
12. března 12:15

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
5 let před

Mne to vůbec nepřekvapilo. Během loňského roku bylo několik signálů, že je mise ohrožena. Je to ale děsná ostuda, odklad za odkladem. Korunu všemu může dát Čína, kde podle posledních kusých zpráv je vše připraveno a pokud uspěje Evropě a Rusku zůstanou jen oči pro pláč. Pokud se nemýlím, tak původně se mělo letět již 2016. Otázka je nač Evropa potřebuje Rusko, které u Marsu nedokázalo prakticky nic významného.
Jsem opravdu zvědav na zdůvodnění.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Vaclav

Ostuda to není, protože co do významu a potenciálu vědeckých objevů je ExoMars opravdu vysoko nad čínskou misí. Nejde srovnávat jen to, zda tam někdo doletí nebo ne, ale taky to, co tam bude dělat. Chápu, že taková srovnání jsou složitější než v zásadě jednoduchý styl sportovního skóre, které zde prosazujete, ale možná to bude tím, že reálná kosmonautika není o podobných závodech, které se tu snažíte naznačovat, ale o vědě.
A to, že ESA sama nedokáže program EM sama ufinancovat, jsem se přesvědčili před několika lety, kdy program opustila NASA.

Ondřej Šamárek
Editor
5 let před
Odpověď  Vaclav

Byť to může znít bulvárně, na tomto odkladu se podepsal i coronavirus – specialisté partnerských agentur a dodavatelů v současné situaci nemohou cestovat a spolupracovat tak, jak by bylo třeba. Pokud moje informace nelžou (za což neručím), je momentálně lander v Turíně a vzhledem k tomu, že Itálie je v karanténě, dalo se čekat, že to takto dopadne. Je možné, že kdyby nebylo té protivné breberky, stihnul by se start ještě letos (i když šance byla stále menší).
S komentem pana Václava (Aloise) tedy neosuhlasím.

Jiri Hadac
Jiri Hadac
5 let před

Inu, těch co pracují doma se to tak moc netýká, ale dnes nám přistál na firemním stole zákaz cestovat do vybraných zemí, týká se to sídla naší mateřské firmy a míst, kam vyvážíme své produkty atd. Takže tohle beru jako další následek. Hmm, včera jsem s 2 rakušany strávil 18 hodin v práci 🙁 bude to ještě zajímavé.
Nemyslím si, že to zní bulvárně Ondro, kromě následků pro různé špičkové produkty (italský lander), se to týká i obyčejného zboží.

Roman89
Roman89
5 let před

Vůbec mě to nepřekvapuje. Všechno se pořád jen odkládá. Dožijeme se ještě aspoň nějakého toho letu na Měsíc s posádkou?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Roman89

Jednou určitě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.