sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

BlackSky

BlackSky Technology oznámila kontrakt s australským startupem HEO. V rámci kontraktu dojde k poskytování snímků vesmírných objektů pro obranu, zpravodajství a komerční využití. Prostřednictvím dohody se společnost BlackSky připojí k síti zobrazovacích senzorů HEO mimo Zemi.

Astranis Space

Startup Astranis, zabývající se družicovou komunikací, získal kontrakt v hodnotě 13,2 milionu dolarů na zajištění kompatibility svých komunikačních družic s vojenskými terminály. Společnost získala zakázku prostřednictvím dohody o zvýšení strategického financování (STRATFI).

SpaceX a FAA

SpaceX zveřejnila 19. září dopis, který zaslala vedení sněmovního vědeckého výboru a senátního obchodního výboru, dvou výborů, které dohlížejí na Úřad pro komerční vesmírnou přepravu FAA neboli AST.Čtyřstránkový dopis nabídl podrobnou odpověď na navrhovanou pokutu ve výši 633 000 USD za porušení licence od FAA.

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Odklad mise ExoMars

Start se posouvá z letošního léta na rok 2022. Na zítřek připravíme článek s bližšími detaily.
12. března 12:15

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vaclav
Vaclav
4 let před

Mne to vůbec nepřekvapilo. Během loňského roku bylo několik signálů, že je mise ohrožena. Je to ale děsná ostuda, odklad za odkladem. Korunu všemu může dát Čína, kde podle posledních kusých zpráv je vše připraveno a pokud uspěje Evropě a Rusku zůstanou jen oči pro pláč. Pokud se nemýlím, tak původně se mělo letět již 2016. Otázka je nač Evropa potřebuje Rusko, které u Marsu nedokázalo prakticky nic významného.
Jsem opravdu zvědav na zdůvodnění.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Vaclav

Ostuda to není, protože co do významu a potenciálu vědeckých objevů je ExoMars opravdu vysoko nad čínskou misí. Nejde srovnávat jen to, zda tam někdo doletí nebo ne, ale taky to, co tam bude dělat. Chápu, že taková srovnání jsou složitější než v zásadě jednoduchý styl sportovního skóre, které zde prosazujete, ale možná to bude tím, že reálná kosmonautika není o podobných závodech, které se tu snažíte naznačovat, ale o vědě.
A to, že ESA sama nedokáže program EM sama ufinancovat, jsem se přesvědčili před několika lety, kdy program opustila NASA.

Ondřej Šamárek
Editor
4 let před
Odpovědět  Vaclav

Byť to může znít bulvárně, na tomto odkladu se podepsal i coronavirus – specialisté partnerských agentur a dodavatelů v současné situaci nemohou cestovat a spolupracovat tak, jak by bylo třeba. Pokud moje informace nelžou (za což neručím), je momentálně lander v Turíně a vzhledem k tomu, že Itálie je v karanténě, dalo se čekat, že to takto dopadne. Je možné, že kdyby nebylo té protivné breberky, stihnul by se start ještě letos (i když šance byla stále menší).
S komentem pana Václava (Aloise) tedy neosuhlasím.

Jiri Hadac
Jiri Hadac
4 let před
Odpovědět  Ondřej Šamárek

Inu, těch co pracují doma se to tak moc netýká, ale dnes nám přistál na firemním stole zákaz cestovat do vybraných zemí, týká se to sídla naší mateřské firmy a míst, kam vyvážíme své produkty atd. Takže tohle beru jako další následek. Hmm, včera jsem s 2 rakušany strávil 18 hodin v práci 🙁 bude to ještě zajímavé.
Nemyslím si, že to zní bulvárně Ondro, kromě následků pro různé špičkové produkty (italský lander), se to týká i obyčejného zboží.

Roman89
Roman89
4 let před

Vůbec mě to nepřekvapuje. Všechno se pořád jen odkládá. Dožijeme se ještě aspoň nějakého toho letu na Měsíc s posádkou?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpovědět  Roman89

Jednou určitě.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2020/03/12/odklad-mise-exomars/