sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ultrazvuk na palubě ISS pomáhá odhalovat nová rizika pro zdraví astronautů

Budou moci ISS využít komerční subjekty?

Lékařský výzkum ve vesmíru nám s každou další kosmickou misí přináší nové poznatky o schopnostech lidského organismu adaptovat se na pro něj nezvyklé podmínky. V časopise Journal of the American Medical Association byla v listopadu publikovaná zajímavá studie, která upozornila na zvýšené riziko vzniku embolie (ucpání cévy tzv. embolem, např. kouskem krevní sraženiny). Tato informace by nebyla tak převratná, kdyby se nyní nezjistily další okolnosti, které toto riziko zvyšují.

Let do vesmíru lidskému tělu nesvědčí…
Let do vesmíru má pro organismus astronauta celou řadu nepříznivých důsledků. Dlouhá doba pobytu v prostředí mikrogravitace vede například k ubývání svalové hmoty, ubývání kostní hmoty a ke snižování výkonnosti kardiovaskulárního systému. Výše jmenované změny jsou těmi nejmarkantnějšími. Pravdou však je, že v lidském organismu neexistuje nic, čeho by se kosmický let, většinou v negativním smyslu slova, netýkal.

Luca Parmitano a Chris Cassidy při jednom z rutinních ultrazvukových vyšetření na palubě ISS. Ultrasonografie se na ISS využívá k širokému spektru experimentů a vyšetření od pohybového systému až po systém kardiovaskulární. Ultrazvukových zařízení se v průběhu času využívalo několik typů. Nejnověji je to Vivid Q od firmy GE.
Luca Parmitano a Chris Cassidy při jednom z rutinních ultrazvukových vyšetření na palubě ISS. Ultrasonografie se na ISS využívá k širokému spektru experimentů a vyšetření od pohybového systému až po systém kardiovaskulární. Ultrazvukových zařízení se v průběhu času využívalo několik typů. Nejnověji je to Vivid Q od firmy GE.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Mikrogravitace hraje také významnou roli v distribuci tělesných tekutin v organismu. To se týká i krve. Už dlouhou dobu víme, že dochází k přesunu tělesných tekutin z dolních partií organismu do partií horních. To má řadu nepříjemných důsledků. Věděli jsme, že v důsledku změn v distribuci krve v dolních končetinách, jsou astronauti těsně po návratu z vesmíru ohroženi vznikem embolie. Nová studie však ukazuje, že problém není jen v žilním systému dolních končetin.

Scott Kelly vyšetřuje ultrazvukem svou jugulární žílu v průběhu cvičení v podtlakových kalhotách
Scott Kelly vyšetřuje ultrazvukem svou jugulární žílu v průběhu cvičení v podtlakových kalhotách
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Ve své studii vědci zkoumali 11 astronautů, pobývajících na palubě ISS. Ti podstoupili několik ultrazvukových vyšetření levé vnitřní jugulární žíly (vena jugularis interna – je velká žíla „na krku“, která odvádí krev z mozku, obličeje a hlavy do podklíčkové žíly, horní duté žíly a poté do srdce – pravé síně srdeční, chcete-li…). Vyšetření bylo prováděno před, v průběhu a po ukončení kosmické mise.

Překvapivé výsledky…
Výsledky ultrazvukových vyšetření, zejména ty, které byly prováděny přímo na palubě ISS, lékaře překvapily. Ukázalo se, že v jugulární žíle dochází k zpomalení toku krve směrem k srdci, jejímu městnání a pozor, dokonce ke zpětnému toku! To může být potenciálně nebezpečná situace. Tyto hemodynamické poměry v jugulární žíle mohou vést ke vzniku krevní sraženiny. Ta se pak může dostat do srdce a následně do plic, kde může způsobit plicní embolii, tedy životu nebezpečný akutní stav.

Průtok krve v levé jugulární žíle od normálního průtoku, přes městnání/stagnaci krve až po zvratný tok (shora - dolů).
Průtok krve v levé jugulární žíle od normálního průtoku, přes městnání/stagnaci krve až po
zvratný tok (shora – dolů).
Zdroj: https://cdn.jamanetwork.com/

Že nejde o žádnou legraci se ukázalo, když u jednoho z astronautů byla tato sraženina přímo při vyšetření na palubě ISS a u druhého po návratu na Zemi. Jak však sami lékaři ujišťují, není třeba dělat paniku. Výzkum tohoto problému pokračuje a vědci na něj nyní více zaměří svou pozornost.

Kosmická medicína zlepšuje lékařskou technologii a také poznání….
I když výsledky této studie jsou nečekané, nejsou náhodné. Tenhle výzkum vznikl původně z toho důvodu, že si astronauti stěžovali na potíže s viděním během kosmického letu, které u některých z nich pokračovaly i nějaký čas po návratu z vesmíru. I toto je problém, který na své vyřešení teprve čeká.

Každopádně ale nejsme daleko od pravdy když konstatujeme, že lety do vesmíru nám o našem organismu přinesou ještě mnoho zajímavých informací. A jsem si jistý, že řada z těchto poznatků pomůže později zachraňovat životy pacientů na Zemi.

Zdroje informací:
https://www.nbcnews.com/
https://jamanetwork.com/

Zdroje obrázků:
https://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2019/06/NINTCHDBPICT000493896628.jpg
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/iss036e035761.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/hhc_research2.jpg
https://cdn.jamanetwork.com/…&Key-Pair-Id=APKAIE5G5CRDK6RD3PGA

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tom
Tom
4 let před

Malá chybka. 😉

„toku srdce směrem k srdci“

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Tom

Díky za upozornění, opraveno.

Ladislav Ch
Ladislav Ch
4 let před

Pro dlouhodobý pobyt na orbitě nebo na cestě k Marsu by problém vyřešilo vytvoření umělé gravitace odstředivou silou. Jakýsi válec nebo prstencový tunel by po roztočení určitou úhlovou rychlostí měl na svém povrchu dostředivé zrychlení odpovídající tomu tíhovému na povrchu země. Počítám-li dobře, na poloměru 20 m by to byla jedna otáčka za deset sekund. Směrem do středu válce na „vyšších patrech“ by měla umělá gravitace hodnoty nižší. Tak mohutnou konstrukci však současná kosmonautika z ekonomických důvodů vytvářet nemůže.

Pavel Boháček-autor
Pavel Boháček-autor
4 let před
Odpověď  Ladislav Ch

I umělá gravitace a její vliv na fyziologii člověka je předmětem výzkumu. Psal jsem o tom tuším tady na Kosmonautixu… mrkněte Děkuji za poznámku…

Cx
Cx
4 let před
Odpověď  Ladislav Ch

Aby to fungovalo, musí to mít několik set metrů v průměru, jinak na nohy a hlavu budou působit dost rozdílné sily a člověku to nebude dělat dobře.

atlas
atlas
4 let před
Odpověď  Cx

Tak mozu umelu gravitaciu pouzivat len v spanku.
Cize si lahnu, a gravitacia bude mat rovnake ucinky na cele telo.
A 8h gravitacie denne by mohli stacit na regeneraciu.
Plus nemusia mat 1g, staci aj menej, myslim ze tu som niekde cital ze okolo 1/3g je uz fajn pre telo.

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  atlas

To, jestli by na eliminaci negativních vlivů stavu beztíže stačilo 8h centrifugy denně, případně jen 1/3G vám dnes nikdo přesně neřekne. A bez velké odstředivky ve vesmíru, kdy by mohly probíhat dlouhodobé pokusy (ideálně na lidech), to nikdo nebude vědět ani v budoucnu. A je to docela škoda, protože pořád vlastně nevíme, jestli lidé dokáží dlouhodobě žít na Měsíci a Marsu.
To že to nejde ve stavu beztíže už víme docela dlouho a tenhle článek je další střípek, který to dokládá.

Atlas
Atlas
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Suhlasim, treba to vyskusat.
To s tymi 8h, je len taky moj osobny tip, zeby to bol taky dobry kompromis medzi velkostou takeho modulu a ucinkom na cloveka.
Skoda ze modul na iss bol zruseny a o dalsom neviem.
Cize asi tak skoro sa nedozvieme ake g a pri aky podmienkach je pre cloveka pri cetach vo vesmire ok.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Jiný Honza

Centrifuga navrhovaná pro ISS nebyla určená pro výzkum vlivu beztíže na lidský organismus. Člověk by se do ní nevešel, byla určená jen pro laboratorní vzorky.

Jiný Honza
Jiný Honza
4 let před
Odpověď  Cx

Myslíte, že by to člověku nedělalo dobře víc, než stav beztíže? 🙂

athlo
athlo
4 let před
Odpověď  Ladislav Ch

Ani na Marsu neni uroven gravitace te zemske, natoz na Mesici.

Štěpán
Štěpán
4 let před

Taky jedna drobná poznámka-ultrazvukove zařízení se nazývá sonografem, tuším. Trochu by to zkrátilo na délce popisku, ale dávám to sem spíš pro rozšíření obzoru 🙂 jinak hezký článek

Pavel Boháček-autor
Pavel Boháček-autor
4 let před
Odpověď  Štěpán

Ano, správně se jedná o tzv. ultrasonografické vyšetření, čili sono, USG atd… Volil jsem vzhkedem k zaměření stránky, které není primárně medicínské termín ultrazvuk… Děkuji za poznámku.

ptpc
ptpc
4 let před

Ďakujem za výborný článok! 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.