sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LISA Pathfinder pomohla s výzkumem prachu

Dnes již ukončená mise sondy LISA Pathfinder byla extrémně úspěšná. Evropský projekt s částečným americkým podílem totiž úspěšně prověřil technologie nezbytné k budoucímu vybudování kosmické observatoře detekující gravitační vlny. Tato chvění časoprostoru způsobuje například spojení dvou černých děr. Tým vědců z NASA nyní využil nevídané přesnosti měření této sondy k výzkumu úplně jiného rázu. Podařilo se jim totiž prozkoumat mikroskopická prachová zrnka, která do svého okolí uvolňují komety a planetky.

Většina těchto částic, kterým se také říká mikrometeoroidy, má velmi malou hmotnost, která se počítá na mikrogramy, takže jejich rozměry můžeme přirovnat ke středně hrubému písku. Jejich rychlost je však ohromná – vůči Zemi cestují rychlostí až 64 000 km/h. Ira Thorpe vedl skupinu vědců z Goddardova střediska, která z datech z mise LISA Pathfinder, která fungovala mezi roky 2015 a 2017, objevila celkem 54 kolizí. Modelování nárazů pomohlo vědcům určit, jaký druh objektu tato zrnka uvolnil.

Získané výsledky jsou ve shodě s existujícími teoriemi vzniku blízkozemních mikrometeoroidů. Nejvíce těchto zrnek do okolí Země uvolní krátkoperiodické komety, jejichž oběžné dráhy jsou ovlivněny Jupiterem.  Komety s delší periodou, jako byla třeba Halleyova kometa se na prachu zaznamenaném sondou LISA Pathfinder podílely také, jen v menší míře. Nová měření pomohou vylepšit modely rozložení prachových částic, což vědci využijí při mnoha studiích – od zkoumání fyzikálních principů vzniku planet až po vyhodnocování rizik kolize pro současné i budoucí sondy.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/lpf_impact_3.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
KarelTv
KarelTv
5 let před

Zajímavý článek o vynalézavém využití dat měření ze sondy pro vědecký účel se kterým se vůbec nepočítalo ! 🙂

Fantasta
Fantasta
5 let před

Malinko mi nesedí mikrogramová hmotnost středně hrubého písku – asi tak o tři řády. Zrníčko krupicové mouky má řádově 1 až 10 miligramů, červená krvinka 5 až 8 mikrogramů a třeba streptokoky kolem jednotek mikrogramu. Omluvám se za trochu OT, ale je to myslím zajímavé upřesnit .

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.